@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 26.11.2013

"Anne ben nereden geldim?" sorusuna cevap verme tüyoları

"Seni leylekler getirdi" yalanının söylenemeyeceği bir çağdayız. Öyleyse çocuğa nasıl dünyaya geldiği ne şekilde anlatılır? İşte, çocuğa cinsel bilgi verme tüyoları...

Artık çoğu ebeveyn, çocuğunun "Anne/baba ben nereden geldim?" sorusuna, "Seni leylekler getirdi yavrum" diye cevap verilmemesi gerektiğini biliyor. Nasıl cevap vermeyeceğini bilen anne babalar, ne cevap verecekleri konusuna takılıyorlar haklı olarak. Akıllardaki soru şu: Çocuğa cinsel ilişki, bebek yapmak; kısacası temel cinsel bilgiler nasıl verilmeli?


Epsilon Yayınevi, 2009 yılında "Cinsel Bilgiler" adlı üç kitaplık bir seri çıkardı. İlki, 4-6 yaş çocuklar için, ikincisi 7-9 yaş çocuklar için ve üçüncüsü de 10-13 yaş çocuklar için. Resimlerle açık açık cinsel bilgiler verilen bu kitapları edinmenizi tavsiye ediyor ve bu kitaplar ışığında, siz Pudra.com okuyucularına "çocuğa cinselliği anlatma" tüyoları veriyoruz.


Bebek nasıl yapılır?


4-6 yaş grubundaki çocuğunuz için "bebek yapmayı" şu şekilde hikayeleştirebileceğiniz yazıyor kitapta:

"Bir adam ve kadın karşılaştıklaında, bazen birbirlerini sever ve aşık olurlar. Birlikte zaman geçirmek ve bir aile kurmak isterler."

"Erkek ve kadın birbirlerine sarılır ve birbirlerini okşarlar, bu da onlara büyük bir zevk verir. İşte o zaman bebek yapabilirler. Erkek, içinde 'sperm' denen hücreler olan bir sıvı üretir. Aşk yaparlarken baba cinsel organını annenin cinsel organının, yani vajinanın içine sokar. Annenin karnındaki 'rahim' denen yere sperm hücrelerini bırakır."

"Baba sperm hücrelerini annenin rahmine bıraktığı zaman, sperm hücreleri kuyrukları sayesinde 'yumurta hücresi' denen bir hücereye doğru yüzer. Hepsi yumurtaya ulaşamaz. İçlerinden biri yumurtanın içine girmeyi başardığı zaman ise bebek oluşmaya başlar. Ondan sonra da bebek anneni karnında giderek büyür."

Bebek anne karnında nasıl yaşar?


Bu sorunun yanıtı için, yine "4-6 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler" kitabının ışığında şöyle bir hikaye anlatabilirsiniz:

"Bebek, annenin karnının içindeki bir su kesesinde yaşar. Etrafında hava yoktur, içmesi için süt de. Yine de büyür. Yavaş yavaş kafası yuvarlaklaşır, parmakları uzar."

"Bebek anne karnında ihtiyaç duyduğu her şeyi annesinden alır. Annenin karnında, bebeğin karnını annesinin bedenine bağlayan ve bebeğe ihtiyaç duyduğu besinlerle havayı veren 'göbek bağı' adı verilen bir tür hortum vardır.

Bebek nasıl doğar?


"Dokuz ayın sonunda bebek annesinin karnından çıkmaya hazır olur. Anne de doktorların her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmesi için hastaneye gider."

"Bebek annenin karnından vajina yoluyla çıkar. Anne ıkınarak onun dışarı çıkmasına yardımcı olur, sonra da göbek bağı kesilir. Böylece anne doğum yapmış olur."

Bedeni keşfetme oyunu


"7-9 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler" kitabında kız ve oğlan çocuklarının, bedenlerini tanıma aşamasında başlarına gelebilecekler şöyle anlatılıyor:

"Bebekler ve çocuklar da kendilerini okşamaktan, cinsel organlarına dokunmaktan hoşlanırlar. Sizin yaşınızdaki kızlar ve erkekler de kendilerini okşamayı, aynada bedenlerini izlemeyi ya da birlikte bedenlerini keşfetme oyunları oynamayı severler. Çünkü zevk, öğrenilebilen ve yaşam boyu tadı çıkarılan bir şeydir. Ama kızlar ve erkekler, ergenlik döneminden önce cinsel ilişkiye giremezler."


Regl nedir?


Ergenlik, kızlıktan kadınlığa, delikanlılıktan erkekliğe yaşanan süreçler, çocuk yapmak, cinsel ilişki, doğum kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bebeğin oluşumu, doğum, doğum sonrası bebeğin yaşamı, mastürbasyon, eşcinsellik, cinsel istismar gibi temel bilgilerin anlatıldığı "10-13 Yaş Çocuklar İçin Cinsel Bilgiler" kitabında, çocuğa "regl nedir?" sorusu şöyle anlatılıyor:

"Regl, her ay vajina yoluyla vücuttan dışarı atılan kan akışıdır. Regl kızların ergenlik döneminde başlar ve yaklaşık olarak elli yaşına kadar devam eder. Vajinadan dışarı yavaş yavaş ve az miktarda kan akışı olur. Bu dönemde kadınlariç çamaşırlarını kirletmemek ve temiz kalmak için tampon ya da hijyenik ped adı verilen koruyucular kullanırlar. Regl dönemi her ay üç ile beş gün arasında sürer, bu dönemde kızlarda karı ağrısı olabilir."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER