@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 26.07.2011

Anne ile çocuk arasındaki 9 iletişim hatası

Yanınızda yatmak isteyen çocuğunuza, “Senin inatçılığından bıktım” mı dersiniz, “Yatağında uyursan büyürsün” mü? Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, bu örnekten yola çıkarak anne-çocuk arasındaki iletişim hatalarını analiz ediyor.

Anne ile çocuk arasındaki 9 iletişim hatası anne cocuk uyku 2
2/11

1. Yorum yapmak


Çocuk, “Sizin yatağınızda uyuyacağım” dediğinde ona, “Senin inatçılığından bıktım” diyen annelerden misiniz?

“Yorum; karşı tarafın duygu ve düşüncesini anlamadan, onun davranışını bir nedene bağlamaktır. Burada en vahimi, yorumda kendi yaşam tecrübesi ile sınırlı bir tutum sergilemektir. Karşı taraf anlaşılmadığını baştan fark eder. Çünkü yorum, yorumu yapana aittir. Karşı tarafın kendine ait bir ihtiyacı ve o ihtiyacın karşılanmasına yönelik bir talebi vardır. Söz konusu ihtiyacı karşılanmadığı sürece hiçbir öneriyi duymayacak ve kabul etmeyecektir.

Yorumların sürekliliği halindeyse suya sabuna dokunmayan iletişimin dışında, duygu ve düşüncelere yönelik gerçek anlamdaki iletişim tamamen kesilir. Yorum; ancak karşıdakini iyice dinledikten, onu yeterince anladığına kanaat getirdikten sonra karşıdakinin sıkıntılarını çözmeye yönelik ise anlamlı olur ve karşı tarafça kabul görür.”
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2