milliyet cumartesi 25.08.2010

Çocukla güvenli tatil yapmanın yolları

Yaz aylarıyla birlikte herkes iki-üç günlüğüne bile olsa tatile gitmeye başladı. İşte çocuğunuzla seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler...

Sıcaklar arttıkça dikkat edilmesi gerekenler de fazlalaştı. Uzmanlar en çok çocuklara dikkat edilmesi yönünde anne-babaları uyarıyor. Özellikle de seyahate çıkarken yanınıza almamız gerekenler, onları güneşten koruma yöntemleri, yakalanabilecekleri hastalıklar gibi birçok sorunun cevabını uzmanlardan aldık.

Çocukla güvenli tatil yapmanın yolları

“Çocuklar aç karnınayken yola çıkılmamalı; bulantı olabilir”

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı (Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)
  • Uzun araba, uçak, tekne ve uçak yolculuklarında araç tutması ya da bulantı gelişebilir. Çocuklar aç karnınayken yola çıkılmamalı. Yola çıkmadan önce çocuk hafif bir öğün (örneğin kraker, ekmek, elma suyu gibi) almalı. Araba yolculuklarında iki-üç saat sonra ara verilmesi ve temiz hava alınması bulantıları azaltabilir. Çocuğun pencereden dışarısını gözleyebilmesi sağlanmalı. Çocuk yolculuk sırasında uyuyabilirse ya da gözlerini kapalı tutup dinlenebilirse de yolculuk daha rahat geçer. Bu önlemlere karşın bulantı ve kusmaya hazırlıklı olmak yedek kıyafet, ıslak mendil ve ağzı kapalı torba bulundurmak faydalı olur.
  • Bebekler için çok sayıda ince pamuklu atlet, body, şort gibi kıyafetler alınmalı. Özellikle sıcak havalarda bebek ve çocuklara bol su ve meyve suyu verilmeli. Aç ve uykusuzken açık havada oynamasına izin verilmemeli. Gölgede, güneşin dik gelmediği saatlerde açık havaya çıkmalı. Odası sık sık havalandırılmalı. Bez kullanan çocukların pişik oluşumuna yatkınlıkları artar. Bez sık aralarla değiştirilmeli. Ilık su ile günde bir ya da iki kez duş yaptırılmalı.
  • Ateş ölçer termometre, ateş düşürücü fitil ve şurup, bebeğin beslenmesi ile ilgili tüm malzemeler (biberon, kaşık, kase, su bardağı gibi), ıslak mendil (parfüm, kolonya içermeyen), enseyi de koruyan siperli şapka, güneş alerjisi, böcek-sinek ısırıklarına karşı kullanılabilecek serinletici jel, nemlendirici, yanık kremi,
  • 50 koruyucu faktörlü güneş kremi, bebeğin kendi şampuanı tatil çantasında bulunmalı.

“Bebekle tatile çıktığınızda daha çok uçağı tercih edin”

Ferhan Kaya Poroy (Köşe yazarı)
  • Çocuğumuz veya bebeğimizle çıktığımız tatillerde ulaşım aracı olarak uçağı tercih etmeliyiz çünkü uzun yolculuklarda çocuklar sık sık tuvalete ihtiyaç duyar. Her zaman ve her istendiğinde temiz ve gerçekten hijyenik bir tuvalet bulmak imkansız.
  • Yola çıkarken çocuğumuz için bir başka ihtiyaç ise hırka veya ince bir battaniye. Sıcak havalarda arabanın klimaları sürekli açık oluyor ve klima genelde ebeveynlere göre ayarlanıyor. Arabanın içini kaplayan soğuk hava çoğu zaman küçük çocuğu hasta ediyor.
  • Güneşlik olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Arabanın arka camlarında kesinlikle kullanılmalı. Bebeklerin güneş altında olmaması gerekir. 50 koruma faktörlü hatta daha da fazla etkili kremler kullanılmalı. Güneş sonrası bebeğe sürülmesi için yanınızda nemlendirici de bulundurmalısınız. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun güneş altında fazla kalması sonucu oluşacak yanıklar için de yanınızda yanık kremi bulundurmalısınız.
  • Pişik kremi, şapka ve güneş gözlüğü de ihmal edilmemeli. Havuza ve denize girerken çocukların deniz gözlüğü takmaları gerekir. Gözler klordan kesinlikle korunmalı. Yanınızda derece ve ateş düşürücü de bulundurmalısınız fakat daha büyük bir rahatsızlıkta hemen doktora danışılmalı. Araba ve otobüs yolculukları uzun olduğu için çocuğu oyalamak gerekir. Bunun için yanınızda çocuğunuzun zevklerine ve ilgi alanlarına göre oyuncaklar veya eşyalar bulundurulmalı. Peluş bir ayı, boyama kitabı, küçük hikayeler, oyuncak bebek gibi...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER