pudra.com 16.06.2009

Çocuklara bahar mönüsü

Bahar ve yaz aylarında çocuğunuzun beslenme programında bu püf noktalarını uygulayın.Uzun ve soğuk geçen kış günlerinin ardından yazı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, sürekli değişen hava koşulları, sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bugünlerde kendimizi genelde daha sıkıntılı, halsiz, yorgun, mutsuz ve bitkin hissediyoruz.

Bu şikayetler yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülür. Çocuğun okuldaki başarısını dahi olumsuz bir şekilde etkileyebilecek bu gibi rahatsızlıkların önüne beslenme alışkanlıklarını değiştirerek geçmek mümkün olabilmektedir. Çocuğun daha halsiz, yorgun ve sinirli olmasına neden olan yanlış beslenme alışkanlıklarını düzeltmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var.

Bahar aylarında çocuklarımızın okul başarısını ve çevresiyle iletişimini olumsuz etkileyebilen yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçebilmek bizim elimizde. İşte Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Yeşim Çelik’ten öneriler…

Yorgunluğu ortadan kaldırmak için en etkili vitamin, C
Sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle çocukların taze sebze ve meyve tüketmelerini sağlamak gereklidir. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler, ana öğünlerde de salata yedirilmelidir.

Beyin performansı için en önemli öğün, kahvaltı
Sıvı alımının artırılmasına özen gösterin. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi gereken sıvılardır. Gazlı, şekerli içecekler, hazır yoğunlaştırılmış şekerli meyve suları, gazozlar mümkün olduğunca az sıklıkta tüketilmelidir. Çocuklar için en sağlıklı içecek sudur. Gazlı ve şekerli içecekler yerine çocukların bol bol su içmeleri sağlanmalıdır.

Beyaz ekmek yerine, çavdar ekmeği

Her yaşta olduğu gibi ekmek tüketimi çocukluk çağından itibaren dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih edilmelidir.

Geç vakitte yenen pilav ve makarna tembelleştirir

“Nasıl olsa daha çocuk, istediği saatte istediğini yesin” gibi bir düşünceye kesinlikle sahip olmayın. Çocukların da diğer yetişkinler gibi geç saatlerde ağır ve yağlı yemek yememesine özen gösterilmelidir. Geç saatlerde karnı acıkan çocuğa hafif besinler verilmelidir. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar tüketmek (pilav, makarna, pasta, börek vs.) çocuklardaki uyuşukluk halini artırır. Çocuğumuz giderek tembelleşebilir. Bu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalıdır. Tüketiliyorsa da akşam saatlerine bırakılmamalıdır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER