10.07.2021

Çocuğunuzda dikkat dağınıklığını nasıl anlarsınız?

​Çocuğunuz eşyalarını sürekli kaybediyorsa, dikkat dağınıklığı yaşıyor olabilir. İşte dikkat dağınıklığını anlama yolları ve dikkat dağınıklığının tedavisi

İZLE: DÜRTÜSELLİK SENDROMU👇 
Çocuklarda dikkat dağınıklığı, ilerleyen dönemde çocukların hayatlarında sorunlara yol açar. Genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan dikkat dağınıklığını, telefon ve tablet kullanımı da yüksek oranda etkilemektedir. Çocuklara verilecek sorumluluklar ve kazandırılacak alışkanlıklar ile bu durumun önüne geçilebileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, çocuklarda dikkat dağınıklığıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuğunuzda dikkat dağınıklığını nasıl anlarsınız?

Dikkat dağınıklığını ortaya çıkaran etkenlerin en temel sebeplerinden bir tanesi genetik durumlardır. Anne ya da babada dikkat eksikliği varsa; çocukta olma ihtimali de yüksektir.
Doğum esnasında beynin dopamin sistemindeki bazı işlevlerin bozukluğu durumlarında da ortaya çıkabilir. 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay'ın açıklamalarına göre, doğum sırasında beynin bir bölümünde meydana gelen (kanama, oksijensizlik) çok küçük bir zarar bile bazı fonksiyonların yanlış işlemesine ve dikkat eksikliğine neden olabiliyor. Geçirilmiş  enfeksiyonlar, beyin civarında oluşan tümörler de yine dikkat eksikliğini beraberinde getiriyor. 

"Bazı psikolojik sorunlar da, yapılan iş üzerine dikkatin verilmesine engel olabilir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay; telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlarla çok fazla vakit geçiren çocuklarda da dikkat eksikliğinin sık görüldüğünü belirtti. Peki dikkat dağınıklığını nasıl anlayabiliriz? Çocuklarımızın davranışlarını gözlemleyerek! 

Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri
 • Ayrıntıları fark edemiyor, ödevlerinde ve yaptığı etkinliklerde basit hatalar yapıyorsa
 • Çocukla iletişim halindeyken sizi dinlemekte güçlük çekiyorsa
 • Basit işleri yapmakta güçlük çekiyorsa
 • Zihnini yoracak işlemler yapmaktan kaçınıyorsa
 • Eşyalarını düzenli olarak kaybediyorsa
 • Unutkanlıkları fazlalaşmışsa
 • Yapması gereken işe başlamakta zorlanıyorsa
 • Çok çabuk sıkılıyor ve başladığı işi yarım bırakıyorsa

Dikkat eksikliğine karşı bu önerilere dikkat edin: 
 • Tablet, telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ile geçireceği zamanı sınırlayın.
 • Yaptığı herhangi bir işi bitirmesi ve sonunu getirmesi için onu yüreklendirin.
 • Dikkatini canlı tutacak aktiviteler yaptırın.
 • Sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olun.
 • Düzenli uyku alışkanlığı edindirin.
 • Spor veya fiziksel aktivitelere yönlendirin.

Dikkat eksikliğinin tedavisi mümkün mü?

Dikkat eksikliğinde tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Tedavi yöntemi belirlenirken; yaş, cinsiyet ve hastalığın derecesi önem arz etmektedir. Bununla beraber hiperaktivite ile beraber bulunan dikkat dağınıklıkları için daha farklı yöntemler uygulanabilir.
Tedavi yöntemlerinden biri ilaç tedavisidir. Kısa, orta ve uzun dönem olmak üzere, üç kategoride ilaç tedavisi toplanabilir. Daha net bir teşhis için, hastanın doktorla birkaç kez görüşmesi gerekebilir.

Çocuklar için ilaçla tedavi daha farklı uygulanabilir. Bazı ilaçlar üç yaşından büyük, bazı ilaçlarsa altı yaşından büyük çocuklar için daha uygundur. İlaçların kullanımıyla beraber çocuklarda ki hiperaktivite sorununun da ortadan kalktığı söylenebilir. İlaçların ciddi bir yan etkisi olduğu görülmemiştir. Nadir de olsa bazı durumlarda kilo kaybı, baş ağrısı ve gerginlik gibi durumlar yaşanabilir.

Doğru teşhis önemli...

Bununla beraber dikkat eksikliği başka nedenlere de bağlı olabilir. Bu nedenler özenle araştırılmalı ve gerekenler yapılmalıdır. Ebeveynler, çocukta farklı sebeplerden kaynaklanan sorunların dikkat eksikliği olduğunu düşünebilir. Bu sebeplerle yanlış teşhis ve çocukta gereksiz yere ilaç kullanılması söz konusu olabilir. Çocuğun psikolojisi, davranışları ve nedenleri iyice araştırılmalı ve sorunun asıl sebebi tespit etmek gereklidir.

İlgili haberlerimiz:

​Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu nedir?
Çocuğunuz yerinde duramıyor, sizi dinlemiyor, sırasını bekleyemiyorsa ve bu durum anaokulu yaşına geldiğinde daha da arttıysa, çocuğunuzun ADHD adıyla bilinen Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu olabilir. Peki ADHD nedir? Nasıl anlaşılır? Yanıtları Pudra.com'da.

​Çocuğunuz yaramaz mı yoksa hiperaktif mi?
Hiperaktivite nedir, yaramazlıkla nasıl ayırt edilir? Cevapları pudra.com’da...

"Çocuğum yaramaz" deyip geçmeyin!
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuğun ileride akademik ve sosyal hayatında ciddi problemler yaşamasına yol açabiliyor. “Çocuğum yaramaz" diye hafife almamanız gereken 10 işaret Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER