17.12.2020

D vitamini eksikliği anne ve çocukların bağışıklığını düşürüyor

Çocuklarda kemik gelişiminin olmazsa olmazı olan D vitamini bağışıklık sistemi üzerinde çok önemli bir rol oynuyor. 

İZLE: ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ETKİLERİ👇 
Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocuklarda kemik sağlığı ve güçlü bir bağışıklık için D vitamininin şart olduğunu söyledi. Günlük D vitamini ihtiyacının 2 yaşın üstündeki tüm bireylerde 15 mikrogram (600IU) olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Garipağaoğlu, güneş ışınlarının az olduğu kış aylarında vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak için özen gösterilmesi gerektiğini ve hem beslenme hem de vitamin takviyeleri ile D vitamini eksikliğinin tamamlanması konusunun altını çizdi.

D vitamini düşüklüğü anne ve çocukların bağışıklığını düşürüyor

D vitamininin çocuklarda, kemikler başta olmak üzere, bağışıklık sistemi ve vücudun genel sağlığı için hayati öneme sahip. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: "D vitamini kalsiyum ile birlikte, kemik yapımından sorumlu bir vitamindir. Kemiğin ana yapıtaşlarından biri olan kalsiyumun kemiklere yerleşebilmesi için D vitamini gereklidir.

Kalsiyumun tek başına alınması, kemik sağlığı için maalesef yeterli değildir.  D vitamini yetersizliği, çocuklarda raşitizm denilen kemik hastalığına yol açmaktadır”

"Doğal" ve "kazanılmış" bağışıklığı etkiliyor

Prof. Dr. Muazzez GaripağaoğluGaripağaoğlu, “Benzer şekilde D vitamini düzeyi düşük olan gebe kadınların bebeklerinde doğal bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve bu bebeklerin kulak, boğaz, akciğer enfeksiyonlarına daha sık yakalandıkları, enfeksiyonların daha sık tekrarladığı ve daha ciddi seyrettiği bilinmektedir.

İlave olarak D vitamini yetersizliğinin, doğumdan sonraki yıllarda gelişen kazanılmış bağışıklık sistemini de zayıflattığı ve bu durumun nezle, grip, soğuk algınlığı, Covid-19 dahil birçok enfeksiyon hastalığına yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir” diye konuştu.

D vitamini düşüklüğü Covid-19 enfeksiyonlarında olumsuz etkiye sahip

Güncel araştırmalara göre, Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmış çocuklarda D vitamini düzeylerinin düşük olduğu, D vitamini düzeyi yüksek olan çocuklarda hastalığın hafif seyrettiği ve süresinin kısaldığı ortaya konulmuştu.

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Tüm bu nedenlerle çocuklarda gerek güçlü bir kemik yapısı, gerekse güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini, vazgeçilmez besin ögelerinden biridir. D vitamini balık, balık yağı, karaciğer ve yumurta sarısı dışındaki besinlerde bulunmaz. D vitamini vücuda güneş ışınlarının cilde direkt yansıması ile alınır. Güneş ışınlarının yetersiz olduğu kış aylarında, çocukların D vitamin düzeylerinin kontrol edilmesi, yetersiz ise doktor reçetesiyle destek yapılması ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerin tüketilmesi yararlı olacaktır” dedi. 

Garipağaoğlu, “Son yıllarda D vitamini eksikliği, Türkiye dahil tüm dünyada sık görülen sağlık sorunlarının başında geliyor. Bu nedenle toplum sağlığı açısından D vitamini durumunun iyileştirilmesi ya da desteklenmesi için günümüzde Türkiye'de ve bazı ülkelerde D vitamini ile zenginleştirilmiş besinler bulunmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

D vitamini deposu besinler

D vitamini deposu besinler D vitamini eksikliğinin giderilmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi için zengin seçenekler sunuyor. Aynı şekilde çocuklara peyniri sevdirmek için üretilen D vitamini ile zenginleştirilmiş peynirler de bağışıklığı artırmaya ve günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. 

D vitamini içeren besinlerden bazıları:
 • Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleri
 • Yumurtanın sarısı
 • Tereyağı
 • Yulaf
 • Tatlı patates
 • Balık yağı
 • Ton balığı, somon, uskumru gibi balıklar
 • İstiridye
 • Ciğer
 • Mantar
 • Maydanoz
 • Yonca
 • Isırgan otu

Muratbey Misto PeynirMuratbey Plus ve Muratbey Misto'nun D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir ürünlerinin 100 gramı, 5 mikrogram D vitamini içeriyor. Bu ürünlerin sadece 100 gram tüketilmesi ile T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi’nde (TÜBER) 2 yaş üstündeki tüm bireyler için önerilen günlük D vitamini gereksiniminin %33'ü karşılanıyor. Muratbey Plus ve Muratbey Misto peynirler, benzersiz lezzetleriyle birlikte hepimizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu ekstra vitamin takviyesini de sağlamış oluyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER