Aktuelpsikoloji.com 25.10.2011

Kızların sosyalleşmesinde baba etkisi

TÜBİTAK'ın babalar ile kızları arasındaki ilişkiyi irdeleyen projesinde, babaların sadece yüzde 8,3'ü kızına sonsuz güven duyduğunu söylerken, kızların yüzde 77,6'sı "Kendimi anneme daha yakın hissediyorum" dedi.

TÜBİTAK 2010 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finali'nde yarışan "Baba otoritesinin kız çocuklarının sosyalleşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi" başlıklı proje çerçevesinde yapılan ankette, babaların sadece yüzde 8,3'ü kızına sonsuz güven duyduğunu söylerken, kızların yüzde 77,6'sı "Kendimi anneme daha yakın hissediyorum" dedi.

Kızların sosyalleşmesinde baba etkisi

TÜBİTAK 2010 Yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finali sergisindeki projeler arasında bulunan "Baba otoritesinin kız çocuklarının sosyalleşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi" adlı proje, babalarla kızların birbirleriyle ilgili düşüncelerini ve beklentilerini ortaya çıkardı.

Konya Seydişehir Lisesi öğrencisi Burcu Erdoğan'ın öğretmeni Ayşe Ünüvar danışmanlığında hazırladığı projede, Seydişehir'deki dört lisede öğrenim gören, 15-18 yaşları arasındaki 300 kız öğrenci ile babalarına 30'ar sorudan oluşan anket uygulandı.

Ergenlik dönemindeki kızların içlerinde bulundukları dönemde babalarıyla nasıl bir iletişim halinde olduklarını araştıran projede, kızlar ve babalarının sorulara verdiği yanıtlar, ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Proje çerçevesinde gerçekleştirilen ankette babalara, kızlarının erkek arkadaşı olmasını kabul edip edemeyecekleri soruldu. Babaların yüzde 83'ü bu soruya, "Kabul etmem" yanıtını verdi. Kızlarının sosyal ve kültürlü birer birey olarak yetişmesini isteyen babaların oranı yüzde 91,6 olurken, yüzde 75,3'ü, "Kızım yeter ki sosyal olmak istesin, ona maddi manevi tüm imkanları sunarım" dedi.

Aynı ankete yanıt veren babaların yüzde 43,3'ü kızının çok sosyal olması halinde derslerinde başarısız olacağına inandığını, yüzde 81'i ise "Kızım gitsin okulunu okusun, oraya buraya gitmesinden hoşlanmam" görüşünde olduğunu kaydetti.

Ankette babalara, kızlarına şiddet uygulayıp uygulamadıkları da soruldu. Ankete katılan babaların yüzde 6,3'ü olaylar karşısında kızına fiziksel şiddet uyguladığını kabul ederken, yüzde 40,6'sı ise "Kızını dövmeyen dizini döver" görüşüne katıldığını ifade etti.

Araştırma çalışması, babaların kızlarına yeterince güven duymadığını da ortaya çıkardı. Proje çerçevesinde babaların sadece yüzde 8,3'ü "Kızıma güvenim sonsuzdur" derken, babaların yüzde 21,6'sı ise kızıyla ilgili kulağına bir şeyler geldiğinde ilk önce çevreyi dinlediğini söyledi.

"BABAM DAHA İLERİ GÖRÜŞLÜ OLSUN"
Ankette kız öğrencilere de çeşitli sorular yöneltildi. Anket sonuçları, kız öğrencilerin kendilerini annelerine daha yakın hissettikleri, sırlarını babalarıyla paylaşmaya çekindiklerini ortaya çıkardı.

Kız öğrencilerin yüzde 77,6'sı "kendimi anneme daha yakın hissediyorum" derken, yüzde 79,3'ü ise erkek arkadaşı olması halinde bunu babasına anlatamayacağını ifade etti.


Kız öğrencilerin yüzde 45'i okul gecesine babasının gelmesini istemezken, yüzde 22,3'ü sosyal konulara duyarlı olmadığı için "bazen babasını çok geri görüşlü bir insan olarak" gördüğünü kaydetti. Ankete katılan kız öğrencilerin yüzde 62,6'sı da babasının daha ileri görüşlü olmasını istediğini söyledi.

Ankete cevap veren kız öğrencilerin yüzde 9,6'sı ise, "Babam çok otoriter olmasaydı, uçarı bir kız olmak isterdim" dedi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER