06.02.2017

Tatil sonrası çocukların beslenmesi nasıl düzenlenir?

İki haftalık tatilin ardından çocukların beslenme düzenini yeniden nasıl kurabileceğinizi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse anlattı.

İki haftalık tatilin ardından okulların yeniden açılmasıyla beraber çocukların beslenme alışkanlıkları yeniden değişti. Çocukluk çağında gelişen obezitenin çözümü, yetişkinlik obezitesinden daha zor olduğu için doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının çocukken kazanılması gerekiyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, 15 günlük tatilin ardından okulların yeniden başlamasıyla beraber tatilde değişen beslenme tarzının yeniden düzenlenmesi ile ilgili öneriler verdi.Tatil sonrası çocukların beslenmesi nasıl düzenlenir?
Tahıl grubu çeşitlendirilerek tüketilmeli

Toplum olarak tahıl tüketimine dayalı bir beslenme alışkanlığımız var. Bu yüzden çocuklara tahıl grubunu çeşitlendirerek vermekte fayda var. Ekmek bilinenin aksine masum bir karbonhidrat, çünkü pişirken yağ eklenmiyor. Beyaz ekmek olmadığı sürece ekmeğin çocuklara bir zararı yok. Çocuklar tahıllı ekmekler tüketebilir bunun dışında çocuklar için özel vitamin eklenmiş ekmekler piyasada bolca bulunuyor. Hatta ekşi mayalı ekmekler tercih edilirse hem çocuklar hem yetişkinlerde özellikle sindirime yardımcı olur.
 

Şeker yerine bal ve pekmez kullanılabilir

Kek ve börek tarzı atıştırmalıklar yaparken un olarak keçiboynuzu unu, tam buğday unu, çavdar unu gibi farklı tahıllar deneyerek çocuğun farklı besinler tatması sağlanabilir. Şeker yerine ise bal ve pekmezi kullanabilir, pekmez ile demir ihtiyacının bir kısmını karışlayabilirsiniz.
 

Ana öğünlerde 4 besin grubu bulunmalı

Yemek masasında ana öğünlerde 4 besin grubundan da yiyeceklerin bulunması, çocuğun besin tercihlerini şekillendirmeye yardımcı olabilir. Süt, et, tahıl ve meyve-sebze grubu ‘Besin Yoncası’ olarak adlandırılan bir sistemde yer alır. Süt grubunda süt ürünleri, et grubunda yumurta, et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdalar, tahıl grubunda ise ekmek, makarna, pilav gibi besinler yer alır. Her öğünde tabağı dörde bölerek her bir gruptan besini tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 

Tatil sonrası çocukların beslenmesi nasıl düzenlenir?Ara öğünler sağlıklı olmalı

Çocuklar hem sağlıklı hem de iştahını kapatmayacak sağlıklı atıştırmalıkları ara öğün olarak tüketmeli. Örneğin fındık ezmesi gibi besin değeri az ve enerjisi yüksek olan yiyecekler yerine 1 yemek kaşığı tahin-pekmez karışımı ve 1 dilim tam tahıllı ekmek enerji ve besin öğeleri içeriği açısından uygun bir ara öğün olur. Masum grubuna giren örnek öğünler; 1 avuç kuru meyve + 4 adet ceviz, 1 kase ev yapımı meyveli yoğurt, 1 bardak muzlu süt, ½ simit + 1 bardak ayran gibi sıralanabilir.
 

Miktarlara çocuk karar versin

Çocukların besin tercihleri ailelerin yiyecek tercihleri ve beslenme alışkanlıkları ile birlikte şekillenir. Tek yönlü beslenen ailelerde başta obezite ve diyabet olmak üzere birçok kronik hastalık görülebiliyor. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek yemeklerin tüketimiyle obezitenin gelişmesi kaçınılmaz oluyor. Yağ hücrelerinin sayısı çocuklukta artıyor bu yüzden de çocukluk çağında ağırlık kontrolünün sağlanması önemli. Çocukluk çağında gelişen obezitenin çözümü yetişkinlik obezitesinden daha zor olduğundan beslenme alışkanlıklarını çocukken oturtmak gerekiyor.
 

Çocuğunuzu “Biraz daha ye” diye zorlamayın

Nerede, ne zaman ve ne yiyeceğine anne-baba karar verir; ne kadar yiyeceğine ise çocuk karar verir. Bu yüzden çocuğunuz doyduğunda daha fazla yemesi için zorlamayın, besin tercihini kendisi yapabilir. Çocuğun öğünleri yetişkinlerden daha fazla ya da az olacak diye bir kural yok. Öğün saatlerini ve çeşitlerini öğretmeniz yeterli.
 

Haftada iki kere yumurta şart

Günün her öğünü önemli, ancak kahvaltı en önemlisi. Çocuğunuza mutlaka kahvaltıyı öğretin, 1 dilim peynir ile hazırlanan sandviç hem zamandan kazandırır hem de kahvaltıyı alışkanlık haline getirir. Haftada en az 2 kere haşlanmış yumurtayı da eksik etmeyin.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER