Pudra.com 24.01.2014

Çocuk kış boyunca hep hastaysa dikkat!

Sürekli ilaç kullanmanıza rağmen çocuğunuz bir türlü iyileşemiyor, sık sık hastalanıyor, ağzı açık uyuyor ya da işitme problemleri yaşıyorsa geniz eti, bademcik veya kulak sıvısı sorunu yaşıyor olabilir.

Kış aylarıyla birlikte farenjit, bademcik, sinüzit, orta kulak enfeksiyonları gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları çocuklarda daha fazla görülmeye başlıyor. Ancak her ne kadar önlem alınsa da bazı çocuklar bütün bir kışı hasta olarak geçirmek zorunda kalabiliyorlar.

Çocuk kış boyunca hep hastaysa dikkat!

Ankara Özel İlgi Göz KBB Cerrahi Merkezi’nden KBB Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan, bitmek bilmez hastalıklar için geniz eti, bademcik ve kulak sıvısı problemlerinden şüphelenilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarında geniz eti problemini düşünmek gerekiyor. Yine yüksek ateşli boğaz enfeksiyonun altında kronik bir bademcik rahatsızlığı yatabileceği gibi TV ekranına yaklaşıp bazı cümleleri işitemeyen çocuklarda kulakta sıvı birikmesi söz konusu olabilir” diyen Dr. Tarhan, geniz eti, bademcik ve kulak sıvısı hakkında şu bilgileri veriyor:

Bademcik, uykuda nefes alışverişini zorluyor

"Vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rolü olan bademcikler, her ne kadar vücudu üst solunum yollarından giren mikroplara karşı koruyor olsa da, bazı durumlarda hastaya yarar değil, zarar veriyor. Öyle ki bazı durumlarda bademcikler kalp ve eklem romatizmasından böbrek hastalıklarına, ağız kokusundan horlamaya, nefes alma zorluğu ve apneye kadar birçok probleme neden oluyor. Bademcikler ancak gerekli olduğunda alınmalıdır. Bu nedenle ameliyat edilme şartları ve gereklilikleri çok iyi bilinmelidir.

Eğer çocukta;

 • Sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları (son 3 yılda, yılda 3 atak ve fazlası)
 • Uykuda nefes almada durma (apne varlığı)
 • Aşırı büyük bademciğe bağlı solunum ve beslenme zorluğu
 • Bademciklerinden birinin boyutunda diğerine göre anormal artış
 • Bademcik absesi varlığı gibi durumlar söz konusuysa vakit kaybetmeden cerrahi operasyon yapılması gerekir.
  Geniz eti, diş, çene ve damak gelişim bozukluğuna neden oluyor

  Her ne kadar geniz her çocukta olsa da bazı çocuklarda geniz eti, burun tıkanıklığı, yutma ve konuşma problemi, horlama, gece nefes almada zorluk ve hatta nefes almada duraksama gibi problemlere neden olabiliyor. Tekrarlayan çocuk sinüzitleri, geniz eti enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, diş, çene ve damak gelişim bozukluğuna neden olan geniz eti varlığı durumlarında, gelişme ve büyümede geriliği olan çocuklarda geniz etinin ameliyatla alınması gerekir.

  Orta kulakta sıvı birikmesi, işitme kaybını başlatıyor

  Çocukların sık sık hastalanmasına neden olan diğer bir rahatsızlık da orta kulakta sıvı birikmesidir. Kulak zarının arka kısmında yer alan orta kulak, östaki borusu sayesinde hava alır. Ancak östakide fonksiyon bozukluğu meydana gelirse hem orta kulak havalanamaz hem de negatif basınç nedeniyle zarda çökme meydana gelir.

  Zarda oluşan bu çökme, orta kulak içinde sıvı birikiminin başlamasına neden olur. Bu sıvının miktarının ve kıvamının giderek artması da işitme kaybını başlatır. Çocuklarda orta kulağın gerek çapının dar olması gerekse daha yatay pozisyonda olması nedeniyle burun ve boğazdan enfeksiyon yapıcı ajanlar daha kolaylıkla kulağa gelir. Bu tip geçirilmiş enfeksiyonlar, östakide yapışıklıklara ve çalışma bozukluklarına yol açabilir.

  Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında ise özellikle ilaçlara rağmen yanıt alınamıyorsa kulak tüpü ameliyatının yapılması gerekiyor. Geniz eti, kulak enfeksiyonlarının tekrarına neden olduğu için, geniz etinin var olup olmadığı araştırılmalıdır. Yılda dört kereden daha fazla orta kulak enfeksiyonu geçiren çocukların muhakkak kulak tüpü ameliyatı olmaları gerekir."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER