AA 10.04.2009

Çocuklarda diş bakımının önemi

Çocukken düzenli yapılan diş bakımı ilerleyen yaşlarda birçok hastalığın riskini azaltıyor. Peki çocuğumuzun diş bakımı nasıl olmalı?

Konya Diş Hekimleri Odası Başkanı Tayip Turan Ekinalan, diş temizliğinin yapılmamasına bağlı olarak oluşan diş ve diş eti hastalıklarının, özellikle 5-17 yaş grubunda büyüme yetersizliğine, 36-39 yaş grubunda da 3-7 kat daha fazla kalp hastalığı riskine neden olduğunu bildirdi.


Ekinalan, hazır yemek alışkanlığının giderek arttığı günümüzde diş bakımının daha da önem kazandığını, buna karşın insanların dişlerine gereken önemi göstermediğini söyledi.

Diş sağlığına önem verilmemesi nedeniyle diş ve diş eti hastalıklarının gün geçtikçe arttığını ifade eden Ekinalan, bu hastalıkların dolaylı olarak insanların genel sağlığını tehdit edebildiğini bildirdi.

BÜYÜME YETERSİZLİĞİNE NEDEN OLABİLİR

Ekinalan, özellikle küçük çocuklarda, diş temizliği ve bakımının düzenli yapılmamasının önemli sağlık problemlerine neden olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Düzenli şekilde bakımı yapılmayan dişlerdeki yemek artıkları, bir süre sonra diş eti hastalıklarına neden oluyor. Dişeti iltihapları ve diş çürükleri oluşuyor. Bu da iltihapla mücadele etmeye çalışan vücudun direncini düşürüyor, çocukların büyümesini engelliyor. Diş temizliğinin yapılmamasına bağlı olarak oluşan diş ve diş eti hastalıkları, özellikle 5-17 yaş grubundaki çocuklarda büyüme yetersizliğine, 36-39 yaş grubunda ise 3-7 kat daha fazla kalp hastalığı riskine neden oluyor. Bu nedenle özellikle çocuk yaşta diş bakımı alışkanlığının kazanılması büyük önem taşıyor.''

Çocuklarda, diş değiştirme dönemi olan 7-12 yaşlarının da diş sağlığı açısından önem taşıdığını anlatan Ekinalan, yeni dişlerin eğik çıkabildiğini, bu nedenle 7-12 yaşlarında diş hekimine gidilerek, diş kontrollerinin belli aralıklarla yaptırılması gerektiğini bildirdi.

VÜCUT DİRENCİNİ DÜŞÜRÜR


Diş bakımının yapılmamasının ölüme neden olmayacağını, ancak vücudun direncini önemli ölçüde düşüreceğini belirten Ekinalan, ''Buna bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bugün, doktorlar, kalp ameliyatı olacak hastaların bile dişlerini kontrol eder. Hastalık varsa, ameliyattan sonra iyileşme sürecinin hızlı olması için diş hekimine gönderir'' diye konuştu.

''Diş temizliğinin en iyi ilacı fırçalamaktır'' diyen Ekinalan, bebeklere gece yatarken veya uyku arasında verilen şekerli sütlerin, bebeklerin dişlerinde çürümeye neden olabildiğini, bu nedenle gece süt verilen bebeklerinin ağzında kalan süt kalıntılarının mutlaka giderilmesi, ağzının içinin su ile çalkalanması veya şekersiz süt içirilmesi gerektiğini bildirdi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER