Doktorsitesi.com 05.12.2011

Kız çocuklarında vajinal akıntı

Kız çocuklarında görülen vajinal akıntı neden olur? Kız çocuklarında vajinal enfeksiyonun belirtileri nelerdir? Vulvovajinit nedir, nasıl tedavi edilir? Yanıtlarını Prof. Dr. Nuran Gürses alatıyor.

Kız çocuklarında vajinal akıntı
Vajinal akıntı kız çocuklarında sık rastlanılan bir durumdur. Çoğu kez aileler bu durumu önemsemezler ve başka bir nedenle doktora müracat ettiklerinde bu şikayetlerini dile getirirler. Her yaş grubunda görülebilir. Bazı çocuklarda hiçbir belirti vermez. Bazı çocuklarda ise akıntı beyaz, kahverengi, sarı veya yeşil renkte görülebilir. Akıntı kanlı ve pis kokulu olabilir. Klinik tablo vajinada veya vulvada olabir veya her ikisi de birlikte olur, ki biz bu tabloyu "vulvovajinit" olarak değerlendiririz. Burada vulva ve vajinada enflamasyon (şişlik) veya enfeksiyon söz konusudur. Vulvovajinitin gerçek bir enfeksiyon olmaktan ziyade, normal floramın bozulması sonucu ortaya çıktığı düşünülebilir. Çocuklarda vulvovajinit’in oluşmasına yol açan bazı hazırlayıcı etmenler vardır.
Renkli t-shirtler
Çekici görünmenin sırrı: detolte

 • Vajinanın anal bölgeye yakınlığı en önemli bir risk faktörüdür.
 • Bu yaş grubunda estrojen aktivitesinin yoksunluğu dolayısı ile vajinanın mukozasındaki incelik ve mukozanın atrofik oluşu.
 • Vajen PH'ının nötral veya alkali olması
 • Dış genital organların korunmasını sağlayan yağ yastıkçıkları ve pubik kılların olmayışı önem taşır.
 • Ayrıca dışkılama sonucu enfekte olan anal bölgenin temizliğinin yeterli yapılmaması ve kontamine ellerle vulvaya dokunulması başlıca risk faktörlerini oluşturur.
 • Vajinada bulunan yabancı cisimler (sıklıkla tuvalet kağıdı) aynı tabloya yol açabilir.
 • Şişman çocuklar, mastürbasyon uygulayan çocuklarda bu tablonun sık görüldüğü bilinir. Son yıllarda kimyasal içeren banyo köpükleri ve sabunları ile kimyasal irritasyon sonucu vulvovajinit gelişebilir.

Vulvovajinit riskini artıran durumlar:
 • Şeker hastalığı olması
 • Bğışıklık sisteminin baskılanmış olması
 • Cinsel istismara uğramış olma


Vulvovajinit nedenleri bakteri, mantar veya parazit olabilir. Vulvovajinitler "non-spesifik", "ikincil inokulasyona bağlı" ve "spesifik" olmak üzere üç başlık altında sınıflandırılır.

Non-spesifik vulvovajinit hijyen bozukluğu veya yabancı cisme bağlı olarak gelişir. İkincil inokulasyonu bağlı vulvovajinit, vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun, örneğin idrar yolu veya üst solunum yolu enfeksiyonunun çocuklar tarafından hijyene dikkat edilmemesi sonucu ikincil olarak bulaşmasından kaynaklanır. Spesifik vulvovajinitler birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Çoğunlulukla cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar spesifik vulvovajinite yol açar.

Kıl kurdu, giardia enfeksiyon ve shigella enfeksiyonları sırasında vulvovajinit gelişebileceği gözden kaçmamalıdır.
 • Akıntı
 • Genital bölgede kaşıntı
 • Sık idrara gitme
 • İdrar kaçırma şikayetleri olabilir.


Nasıl tedavi edilir?
Tedavide esas olan, nedenin saptanmasıdır. Nedene göre tedavi planlanmalıdır. Parazit incelemesi yapılmalıdır. Kültür inceleme sonuçlarına göre gereken vakalarda antibiyotik veya nedene yönelik tedavi uygulanır. Perine hijenine dikkat edilir. Sıkı giysiler yerine (blucin, tayt) gibi rahatlıkla kulanılabilecek pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Sonuçta çocuklarda vulvovajinitten korunmada en önemli kuralın tuvalete gitmeden önce ellerin iyice yıkanması olduğu hatırda tutulmalıdır.


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
2016 billboard muzik odulleri kirmizi hali elbiseleri
2016 amfar gala kirmizi hali siklar
ugur alevyilmaz 2016 yaz sac trendleri sedef avci
yeni urunler 2016 mayis
nisan ayinin en sik kadinlari
en guzel yeni ilkbahar parfumleri bahar parfum kare
victorias secret 2016 yaz plaj modasi bikini modelleri
bahar aylari icin favori bakim urunleri cilt guzellik en cok
EN YENİLER