@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 01.06.2010

Ergenlik dönemi sorunları

Ergenlik dönemindeki çocukla nasıl iletişim kurmalıyız? Ona ne kadar özgürlük tanımalı, sorunlarına nasıl yaklaşmalıyız? Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin anlatıyor.

Ergenlik dönemi sorunları ergen 2 2
2/8

Ergenlik nedir?


İnsan yaşamının 11-18 yaş arası dönemidir. En önemli ergenlik belirtisi, tüylenmedir. Genital bölge ve koltuk altındaki tüylerin renkleri değişir ve tüyler kıvrılmaya başlar.

Kızlarda meme oluşumu başlar. Önce küçük bir kabarıklık, sonra ele gelen halka şeklinde kıkırdağımsı bir yapı oluşur. Bundan yaklaşık bir yıl sonra kız çocukları adet görürler. Adet görene kadar olan dönemde kız çocukları en yüksek uzamayı gösterirler; boyları yaklaşık 10 cm uzar.

Erkeklerde de tüylenmeye hayalarda bulunan skortum derisindeki renk değişi eşlik eder. Deri kahverengileşir ve penisin boyu uzamaya başlar.

Ergenlikte fiziksel özelliklere eşlik eden psikolojik değişiklikler oluşmaya başlar. Bireyin kendi kimliğine vakıf olduğu dönemdir ergenlik. Benzerler arasında sivrilebilme dönemidir. Diğerleri ona benzerdir, onların arasında sivrilebilmek oldukça sancılı bir dönemdir.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2