Aktuelpsikoloji.com 17.11.2011

Panik atak ergenleri nasıl etkiler?

Son yılların en moda hastalıklarından panik atak, artık gençleri ve hatta çocukları bile etkiliyor. Panik atak belirtileri ve teşhis yöntemleri nelerdir? Panik atak nasıl tedavi edilir, tedavi edilmezse ne olur? Yanıtları bu yazıda.

Uzmanlara göre, erken teşhis edilebildiğinde agorafobi, depresyon ve madde kullanımı gibi hastalıkların görülme riski de azalıyor.

Panik atak ergenleri nasıl etkiler?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, "Artan psikolojik rahatsızlıkların başında gelen panik atak; çocuk ve ergenlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini hissettiriyor. Hastalığın, beklenmedik zamanlarda ortaya çıktığını görüyoruz" diyor.

Hastalığın, teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda panik bozukluğu ve yol açtığı olumsuzlukların ciddi sonuçlar doğuracağını belirten Özcan, panik atakın kişinin ilişkilerini, okul durumunu veya normal gelişimini bozabildiğini söyledi. Panik bozukluğu olan çocukların, panik atak geçirmeseler bile sürekli kaygı duymaya başlayacaklarını vurgulayan Özcan, şunları kaydediyor:

"Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde ağır depresyon gelişebilir ve intihar riski artabilir. Kaygıyı azaltmak amacıyla panik bozukluğu olan ergenler, alkol veya uyuşturucuya başvurabilir. Aşırı korkulu olma, çok kötü bir şey olacak duygusu, kalbin hızlı bir şekilde çarpması, sersemlik veya baş dönmesi, titreme veya sarsılmalar, gerçek dışılık hissi, ölüm korkusu, kontrolü veya aklını kaybetme korkusu; panik atak belirtileridir. Panik bozukluğun teşhisi zordur. Çocuğun birçok fiziksel muayene ve testten geçmesine gerek var. Ancak doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi durumunda panik bozukluk, çoğunlukla tedaviye iyi yanıt verir."

Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenler, ağır depresyon geçirme, intihar etme ve alkol bağımlısı olma riski taşıyor. Panik bozukluğun yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, panik bozukluğun çocuk ve ergenlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerle başladığını, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve tekrarlayan yoğun korku veya rahatsızlık dönemleriyle devam ettiğini söylüyor.

Panik atak belirtileri nelerdir?
 • Aşırı derecede korkulu olma (çok kötü bir şey olacak duygusu)
 • Kalbin hızlı veya şiddetli bir şekilde çarpması
 • Sersemlik veya baş dönmesi
 • Titreme veya sarsılmalar
 • Gerçek dışılık hissi
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü veya aklını kaybetme korkusu


Panik bozukluk tedavi edilmezse ne olur?
 • Teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda panik bozukluğu ve yol açtığı komplikasyonlar ciddi sonuçlar doğurabilir.
 • Panik ataklar ergenin ilişkilerini, okul durumunu veya normal gelişimini bozabilir.
 • Panik bozukluğu olan çocuklar panik atak geçirmeseler bile sürekli kaygı duymaya başlayabilirler.
 • Bazıları panik atağın ortaya çıkabileceğini veya yardım bulamayacaklarını düşündükleri ortamlardan kaçınabilirler. Örneğin, okula gitmek veya ailesinden ayrılmak istemeyebilirler. Ağır vakalarda çocuk veya ergen evden çıkmaktan dahi kaçınabilir.
 • Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde ağır depresyon gelişebilir ve intihar riski artabilir. Kaygıyı azaltmak amacıyla panik bozukluğu olan ergenler alkol veya uyuşturucuya da başvurabilirler.


Panik bozukluk nasıl teşhis edilir?
Panik bozukluğunun teşhisinin çoğu zaman zor olduğunu belirten Uzm. Dr. Ayten Erdoğan, şunları söylüyor: “Panik bozukluğun teşhisi güçtür. Bu da çocuğun birçok fiziksel muayene ve testten geçmesine neden olabilir. Doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi durumunda panik bozukluk çoğunlukla tedaviye iyi yanıt verir. Panik atak belirtileri olan çocuk ve ergenler öncelikle çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir.Belirtilerin altında yatan başka bir fiziksel hastalık veya durum belirlenememesi durumunda bir çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.”

Erken tedavi riskleri önlüyor
“Panik atak için etkili olan çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bazı ilaçlar panik atakları durdurabilmektedir. Psikoterapi de çocuk ve ailenin stres veya çatışmaları azaltma yollarını öğrenmelerine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca özel bazı tedavi yöntemleri ile çocuğa anksiyeteyi (kaygı) ve ortaya çıkan panik atakları kontrol etmesi öğretilebilir. Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin çoğu ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanıldığı tedavilerden fayda sağlar. Tedavi ile panik ataklar genellikle durdurulabilir. Erken tedavi ile panik atağın yol açtığı agorafobi, depresyon ve madde kullanımı gibi komplikasyonlar da önlenebilir.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER