Pudra.com 06.06.2012

Dondurulmuş embriyo ile hamile kalma şansı arttı

Yumurta ve embriyo dondurma yöntemleri, kanser hastalarına çocuk sahibi olmanın yolunu açıyor. Dondurulmuş embriyolarda geçmişte gebelik şansı yüzde 20’lerdeyken bugün artık yüzde 40’lara ulaştığı açıklanıyor.

Kanser, tedavisi uzun süren, pek çok yan etkiyi beraberinde getiren bir hastalık. Kanser tedavisinin en önemli yan etkilerinden biri de kısırlık. Kemoterapi, ışın tedavisi, cerrahi gibi değişik kanser tedavileri yüksek dozda uzun süreli olduklarında kısırlık riskini artırıyor.

Dondurulmuş embriyo ile hamile kalma şansı arttı

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, embriyo ve yumurta-sperm dondurma yöntemleriyle kanser hastalarının çocuk sahibi olabildiklerini hatırlatıyor. Üstelik dondurulmuş embriyoda başarı oranı git gide artıyor.

Hakan Özörnek, hem embriyo hem de yumurta-sperm dondurmanın, başarısı kanıtlanmış yöntemler olduğunun altını çiziyor. Ancak her iki yönteme de kanser tedavisi başlamadan başvurulması gerekiyor. Özörnek, evli kişiler için embriyo dondurma yöntemini, bekarlar için ise yumurta veya sperm dondurmayı öneriyor. Türkiye’deki yönetmelik uyarınca dondurulmuş embriyolar sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede, 5 yıla kadar saklanabiliyor.

Dr. Hakan Özörnek, yapılan çalışmaların, bu yolla doğan bebeklerde anomali açısından risk olmadığını gösterdiğini de belirtiyor.

Dondurulmuş embriyoda başarı oranı %40’ları buluyor
Pek çok insan dondurulmuş embriyoda gebelik şansının düşük olduğunu düşünüyor. Oysa son yıllardaki çalışmalar bu inanışı çürütüyor. Özörnek, eskiden dondurulan her 100 embriyodan 60’ı canlı kalırken, günümüz teknolojisi ile dondurulan embriyoların yüzde 95’inin sağlıklı olarak çözülebildiğini belirtiyor. Yine dondurulmuş embriyolarda geçmişte gebelik şansı yüzde 20’lerde iken şimdilerde gebelik şansının yüzde 40’lara kadar ulaştığının altını çiziyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER