pudra.com 26.06.2009

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler

Sağlıklı bir hamilelik için kararınızı vermeden önce doktorunuza danışmanız gereken konular A'dan Z'ye Pudra.com'da...

Hamile kalma kararı oldukça ciddi bir karar... Çocuk sahibi olmak kişinin hayatını ve önceliklerini tamamen değiştiriyor. Bu kararı vermeden önce düşünülmesi gereken ve doktorunuzla konuşulması gereken konular pudra.com'da...

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler

Öncelikle kendiniz şu soruları sorun:
Neden bebek sahibi olmak istiyorum?
Eşim de en az benim kadar bebek sahibi olmak istiyor mu?
Bebek sahibi olmak şimdiki ve gelecekteki yaşamımı nasıl etkileyecek?
Bir bebek büyütmek için gerekli finansal birikimim mevcut mu?
Bebeğime her konuda gerekli bakımı sağlayabilecek miyim?

Tüm bunları gözden geçirdikten sonra gebe kalmadan önce bir kadın doğum uzmanından randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki konuları konuşmakta fayda vardır:

Doğum kontrol hapları: Bu zamana kadar korunma amacıyla doğum kontrol ilacı kullandıysanız yumurtlamanız hemen eski haline dönmeyebileceğinden doktorunuz ilacı kestikten sonra 1-2 ay daha başka bir yöntem önerebilir. Aksi takdirde yumurtlamanın tam olarak ne zaman olduğu kestirilemeyebileceğinden beklenen doğum tarihi kesin olarak saptanamayabilir.

Bağışıklık: Doğumsal kusurlara sebep olabilen enfeksiyon ajanlarına karşı bağışık olup olmadığınızı gebelikten ne kadar önce bilirseniz o kadar iyi olur. Örneğin suçiçeği, kızamıkçık gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudunuz bağışık değilse gebe kalmadan önce bunların aşılarını yaptırarak gebelik sırasında bu hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sağlık durumunuz: Eğer diyabet, hipertansiyon, astım gibi bir hastalığınız varsa, gebelikten önce kontrol altında olduğundan mutlaka emin olunmalıdır. Büyüyen bebeğiniz vücudunuzda bir takım yüklenmelere neden olacağından hastalığınız önceden kontrol altında olsa bile gebelikte de takibi düzenli yapılmalıdır.

Aile hikayesi: Özellikle ailenizde doğumsal kusurları olan bebek hikayesi varsa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Tıbbi tedavi: Gebe kalmadan önce kullandığınız bir takım ilaçlar varsa doktorunuz bunları kesebilir ya da dozlarında değişiklik yapabilir. Bu sebeple düzenli olarak aldığınız tüm ilaçlarınızla ilgili doktorunuzu bilgilendiriniz. Kullandığınız bitkisel ilaçları bile doktorunuza haber vermelisiniz. Multivitamin hapı kullanmıyorsanız gebelikten önce doktorunuz başlayabilir. Bu hapın özellikle doğumsal kusurların önlenmesinde etkili olan folik asit ve B vitamini içerdiğinden emin olunmalıdır.

Yaş: Eğer yaşınız 35’in üstündeyse, üremeyle ilgili problemler, düşük riski, gebelik komplikasyonları (yüksek tansıyon, diyabet gibi) yaşama ihtimaliniz artmaktadır. Bu artmış riski doğum uzmanınızla tartışmalı ve bunlardan korunmak için bir plan yapmalısınız.

Önceki gebeliklerde yaşanan zorluklar: Geçmişte düşük yaptıysanız veya gebe kalmakta zorluk çektiyseniz bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Böylece doktorunuz düzeltilmesi mümkün bir takım sorunları giderebilir.

Yaşam tarzınız: Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız, kötü besleniyorsanız ve düzenli egzersiz yapmıyorsanız gebelikten önce yaşam tarzınızı mutlaka değiştirmelisiniz. Sağlıklı beslenme gebelikte çok önemlidir. Size uygun egzersiz programına katılmanız daha rahat bir gebelik yaşamınıza yardımcı olacaktır. Mümkünse stresten de uzak durmanızda fayda vardır.

Eşiniz: Gebelik öncesi doktor ile görüşmeye eşinizle birlikte gidin. Böylelikle eşinizin ailesinde var olan hastalıklar, doğumsal kusurlu bebek hikayesi de doktorunuz tarafından sorgulanabilecektir.

Kaynak: Memorial Hastanesi

İlgili haberlerimiz:


Stresle yapılan seks gebeliği önlüyor
Seks sırasında makul düzeyde stres performansı artırır ancak aşırı düzeyde, uzun süre devam eden stres, çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir.

Hamilelikte doğru bilinen 10 yanlış
Hamilelik, anne adayları için hem keyifli hem de önemli bir sürece adım demek. Bu süreçte hamile adaylarının "çok bilenlerden" korunması gerekiyor.

Hamileyken okunabilecek kitaplar
Hamilelik dönemini daha sağlıklı geçirmek, bebeğe kendini daha iyi hazırlamak isteyen anne adayları için en iyi hamilelik kitaplarını seçtik.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER