@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 09.12.2009

Hamilelikte doğru beslenme

Hamileyken kaç kilo almanız, hangi bitki çaylarından uzak durmanız, bulantı ve reflü için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Beslenme ve diyet uzmanı Aydan Atasoy, hamilelikte doğru beslenmeyle ilgili merak edilenleri pudra.com’da anlatıyor…

Hamilelikte doğru beslenme

Hamilelikte gaz sorunu ve kabızlık yaşamamak için nasıl beslenmeli?

Progesteron hormonunun artması bağırsak hareketlerini azalttığı için hamilelikte gaz sorunu ve kabızlık görülebiliyor. Bu nedenle kişiye gaz yapan yiyecekler nelerdir, bunları ayırt etmek gerekir. Bazı sebzeler, özellikle pişirildiğinde çok koku veren sebzeler ile çiğ sebzeler çok tüketildiğinde gaz yapar.

Yavaş yemek, gazlı sebze ve kuru baklagilleri az miktarda tüketmekle gaz problemi zaten olmuyor. Bazen süt ve yoğurtlar da gaz yapabiliyor. Bunları da sınırlı miktarda tüketirlerse hamileler, gaz problemi yaşamazlar.

Aşırı bulantısı olan hamileler nasıl beslenmeli?

Bulantının tamamen psikolojik olduğu söyleniyor artık. Ama tabii hormonların da etkisi var. Bulantısı olanlara, sabah uyanır uyanmaz bir parça ekmek, biraz grisini veya bir bisküvi yedikten sonra kahvaltı yapabilirler.

Ayrıca, yavaş yemek ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak da iyi olur. Kahve, çay, gazlı içecekleri sınırlandırmak ve kuru yiyecekler yemek bulantıya iyi geliyor.

Hamileler bitki çayı içerken nelere dikkat etmeli?

Hamileler bitki çayı içebilirler, fakat günde aynı bitkiden beş fincan içerlerse çay, ilaç etkisi yapabiliyor. Bazı bitki çayları zararlı olabiliyor. Örneğin, tansiyonu artırabiliyor veya metabolizmayı çok hızlandırıyor. Aynı bitki çayından iki fincandan fazla, farklı bitki çaylarından da günde beş fincandan fazla içilmemesi gerekiyor.

Hamileler yeşil çay kullanmamalılar. Kekik çayı da tansiyonu yükselttiğinden sakıncalı olabiliyor. Rezene, yasemin, papatya, adaçayı içebilirler. Ancak adaçayını iki fincan içmemeliler, çünkü antiseptik özelliği var. Siyah çayı çok açık ve limonlu olarak içebilecekleri gibi aynı zamanda ıhlamur da tüketebilirler.

Hamilelikte kas kramplarına karşı neler yenilebilir?

Hamileler süt ve süt ürünlerini fazla tükettiklerinde kramplar azalıyor. Aynı zamanda et ve et türü yiyecekler de magnezyum miktarının artması anlamına geldiğinden yararlı oluyor.

Bacağa giren yoğun kramplar olduğunda mutlaka bir vitamin desteği kullanılması gerekir. Çünkü bacak krampları ve aynı zamanda karpal tünel sendromu (el-bilek kanalı hastalığı) görülüyor hamilelerde. Bir magzenyum takviyesiyle bu durum çok kolay çözülebiliyor.

Magnezyum için toz ürünler kullanıyoruz genelde. Çünkü o miligramdaki magnezyumu karşılamak için çok fazla yiyecek tüketmek gerekiyor. Planlı hamilelerde çok sorun olmamakla beraber hamilelikte ani bir kilo artışında, su içimi azaldığında, vücutta ödem olduğunda, hamilelerin yüzde 80’inde kramplarla karşılaşıyoruz. Ve mutlaka doktor kontrolünde magnezyum desteği öneriyoruz.

Hamileler vitamin desteği almalı mı?

Hamilelikten üç ay öncesinde folik asit, kadın doğum uzmanlarının da önerdiği bir vitamindir. Çünkü düşükleri engelleyen bir vitamindir bu. Hamilelik öncesinde alındığında hamileliğin başlangıcına destek olur. Aynı zamanda bebekte nöral tüp defektini (tüpün uygun biçimde kapanmaması) önler.

Yurt dışında, yetişkinlik çağında bütün kadınlar, folik asidi rutin olarak kullanıyorlar. Biz de hamileliğin ilk üç ayına kadar kullanılmasını istiyoruz. Belirli dönemlerde hamilenin kan tablosuna göre demir eklenebiliyor. Kompleks multi vitaminleri çok düzenli beslenmeyen veya az yiyecek tüketen hamileler için öneriyoruz.

Hamileler sıvı ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirler?

Hamilelerin günde 2-4 litre sıvıya ihtiyaçları vardır. Su içmeyi sevmeyen hamileler, en azından 8 bardak su içmeliler; kalan sıvı ihtiyaçlarını da bitki çayı, açık siyah çay, taze sıkılmış meyve suyu ile giderebilirler.

Konsantre ve katkı maddeli hiçbir içecek önermiyoruz. Soda tansiyonu artırabilir, vücutta su tutabilir; o nedenle önermiyoruz. Hamileler ayran, az yağlı süt, az şekerli limonata ile sıvı ihtiyaçlarını giderebilirler.

Reflüsü olan hamileler nasıl beslenmeli?

Reflü, hamilelerin çoğunda görülüyor. Genelde bebek büyümeye başladığında baskı yapıyor, böylece yiyecekler ağza geri geliyor ve acı tat oluyor. Reflü sıkıntısı olan hamileler yemekten hemen sonra ve hemen önce sıvı alımını azaltabilir.

Sabah uyanır uyanmaz bir avuç leblebi, iki grisini veya bir dilim ekmek; arar öğünlerde mideyi zorlamayacak ve mide suyunu tutabilecek besinlerden yenebilir.

Yemeklerde çorbayı kaldırıyoruz; ayran, meyve sularını sınırlandırıyoruz ve daha katı bir beslenme uyguluyoruz. Çoğu hamilede, doktoru tarafından verilen basit bir ilaçla ve biraz beslenmeye dikkat etmekle bu sıkıntı gideriliyor. Yemek miktarını azaltarak, yatmadan iki saat önce yemek yemeyi ve sıvı alımını keserek, reflü sıkıntısı önlenebilir.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Hamilelikte ideal kiloda olanların 9-12 kilo alması normaldir. Anne adayı zayıfsa bu kilonun 16 kiloya kadar çıkmasını istiyoruz. Anne adayı kiloluysa da 11 kiloya kadar almasını bekliyoruz.

Planlı hamileliklerde, hamilelik öncesinde anne adayının sağlıklı bir beslenme programı uygulamasını öneriyoruz.

Hamilelik süresince kilo alımı şu şekilde olabilir:
  • Hamileliğin ilk üç ayında 1- 3 kilo arasında,
  • Hamileliğin 4-5-6. aylarında 1’er kilo
  • Hamileliğin 7-8-9. aylarında 2’şer kilo

Hamilenin bulantısı varsa, ilk dört ayda genellikle kilo veriliyor, ama bulantının kesilmesiyle birlikte ani kilo artışı görülebiliyor.

Kişiden kişiye değişse de ideal olan, ayda 1-2 kilo alınması.


İlgili haberlerimizi okumak için tıklayın:

Hamilelik sıkıntılarına pratik çözümler Mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, yorgunluk gibi hamilelik şikayetlerini önleme yöntemleri...

Hamilelik öncesi beslenme Hamile kalmak isteyen kadınların, sağlıklı ve dengeli beslenmesi gebelik şansını artırıyor.

Hamilelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelik döneminde tüm temel besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak alınması gerekiyor.

Hamilelikte vitamin kullanmalı mısınız? Hamilelik ve emzirme döneminde vücudun folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacının karşılanması gerekli.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER