28.11.2017

Kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler

Kadın Hastalıkları, Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kış hamilelerine, özel tüyolar verdi…

Grip mevsimi olarak bilinen kış aylarında hamile olmak biraz daha fazla özen gerektiriyor. Yediklerinizden giydiklerinize kadar dikkat etmeniz hem bebeğiniz hem de sizin için son derece önemli.

Kışın hamilelerin dikkat etmesi gerekenler
 
  • Alışveriş merkezlerinde uzun süre kalmayın

Kış aylarında havanın soğuk olması, grip gibi bulaşıcı ve salgın hastalıklar anne adayının eve kapanmasına sebep olabiliyor. Alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlar ise enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle anne adaylarının kalabalık ve kapalı alanlarda zaman geçirmesi önerilmiyor. 
 
  • Yürüyüş yapın

Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için kış aylarında kapalı ve kalabalık mekanlarda uzun süre kalmayın. Ancak kendinizi de eve hapsetmeyin. Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, "Kış hamileleri günde 15 dakika da olsa açık alanda yürüyüş yapmalı" diyor.

Yürüyüş yapmak için kapalı alanları tercih etmeyin. Eğer hava koşulları uygunsa, yerler ıslak, kaygan, karlı veya buzlu değilse 15 dakika da olsa dışarıda, açık alanlarda yürüyüş yapmaya çalışın.

Grip salgınının olduğu bu mevsimde tokalaşmak, öpüşmek riski artırdığından dikkatli olun ve yakın temastan kaçının. Yürüyen merdiven gibi yerlere temas ettikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
yuruyus
  • Haftada 3 porsiyon balık tüketin

Kış hamileleri güneşten gerekli vitaminleri alamadığı için haftada 1 porsiyon balık tükettiğinde, kemik ve diş gelişimi için önemli bir yere sahip olan D vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, "Hamilelerin kış aylarında haftada üç porsiyon balık tüketmesi et veya tavuğa göre çok daha sağlıklı bir beslenme seçimi olacaktır" diyor.
somon   
  • Evde gripli varsa maske takmalı

Evde eşiniz veya çocuğunuz gripli ise yakın temastan kaçının. Aynı masada yemek yemeyin, aynı odada uyumayın. Kısacası aynı havayı solumamaya özen gösterin.

Evinizi sık sık havalandırın, ellerinizi yıkayın ve havlunuz mutlaka ayrı olsun. Gripli kişilerle aynı ortamda bulunmanız gerektiğinde maske takmalarını rica edin.
 
  • Yatmadan önce bir bardak muzlu süt için

Kışın metabolizma yavaşlar. Karbonhidrat ve tatlı tüketimi artar. Ancak anne adayları gereğinden fazla kilo almamak için karbonhidratları azaltmalıdır. 

Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Gece yatmadan önce içilecek bir bardak muzlu süt bebeğe ve anneye iyi gelecektir. Ancak özellikle akşam saatlerinde, tatlı veya portakal, mandalina, greyfurt gibi mevsim meyvelerini iki kişilik yememeniz, normal porsiyonlarda beslenmeniz önemlidir.” şeklinde belirtiyor.
sut
İlgili yazılarımız:

Kış gebelerinin dikkat etmesi gerekenler
Kışın hamilelik geçiren anne adaylarının hem soğuk havadan dolayı giysilerine, hem de mevsimine göre beslenme açısından tükettikleri meyve ve sebzelere dikkat etmeleri gerekir.

Hamileyken grip aşısı yaptırılabilir mi?
Grip salgını her geçen gün daha fazla tehlike saçıyor. Gebelik döneminde olanlar hastalıktan nasıl korunmalı?

Hamileyken okunabilecek kitaplar
Hamilelik dönemini daha sağlıklı geçirmek, bebeğe kendini daha iyi hazırlamak isteyen anne adayları için en iyi hamilelik kitaplarını seçtik.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER