› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 11.05.2012

Haziran'da lavanta tarlalarına yolculuk: Provence

Doğal güzellikleri, tarihi ve gelenekleriyle Fransa'nın en ilginç bölgelerinden biri olan "Provence"a gitmek için en güzel mevsim haziran. Koptur, Provence'a 13–17 Haziran tarihlerinde bir gurme gezisi düzenliyor.

Akdeniz kıyıları, Rhône Nehri ve Alp Dağları’nın etekleri arasında uzanan Provence, birçok doğal cazibe noktasından dolayı özellikle sıcak yaz aylarında ziyaretçi çekiyor. Dünyanın Renkleri Seyahatleri’nin Haziran’da düzenlediği bu gezi, turistlerin daha az olduğu sakin bir dönemde ve lavanta tarlalarının çiçeklendiği günlerde, gezginlere unutulmaz bir yolculuk sunuyor.

Haziran'da lavanta tarlalarına yolculuk: Provence

Kısa süreli ancak gerçek Provence’ın farklı çehrelerini tanıtan bu turda, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Avignon ve Arles da ziyaret edilecek bölgeler arasında. Öncelikle Cézanne ve Van Gogh’un yanı sıra pek çok ressam ve yazara ilham kaynağı olan Provence, zarif mimarisi, tepeleri, köyleri, beyaz atların koşuştuğu ıssız doğası ile huzur dolu bir tatil yaşatıyor.

Bu seyahatin yolcuları eski Provence Kontları’nın başkenti Aix en Provence’i küçük bir turistik tren ile gezecekler. Şehrin sembolü olan devasa çeşmesiyle Rotonde Meydanı ve 17 ve 18. yüzyılda inşa edilen görkemli binalarıyla Cours Mirabeau Caddeside ziyaret edilecek.

Engebeli coğrafyası ile Luberon ise çarpıcı manzaraları ile etkileyecek ziyaretçilerini… Haziran ayından itibaren çiçek açmaya başlayan lavanta tarlalarıyla çevrili köyleri ile tanınan Plateau des Claparèdes de bu turda keşfedilecek doğal güzellikler arasında… Elbette, lavantanın tüm sırlarının öğrenilebileceği Lavanta Müzesi de görülecek gezide. Avignon’da altmış sene boyunca altı Papa’ya evsahipliği yapan, dünyanın en büyük gotik sarayı, gezinin en çekici tarihi noktalarından biri. Saray, yerel rehberler eşliğinde gezilecek.


Konukları büyüleyecek başka bir doğa harikasına da Küçük Rhône’de yapılan tekne turu. Tur esnasında bölgenin zengin kuş popülasyonunun yanı sıra Camargue’in beyaz atı ve siyah boğası da görülüyor. Saintes Maries de la Mer’de gezinti sırasında, Azize Marie’lerin kemikleri ve heykellerinin muhafaza edildiği kiliseyi de ziyaret edecek gezginler.
Efsaneye göre, İsa'dan yaklaşık 40 yıl sonra Maria Magdalena, havarilerden Yakup ve Yahya’nın anneleri Marie Jacobe ve Marie Salome’nin yanı sıra onlara hizmetçi olarak eşlik eden esmer tenli Sara, Filistin’den, dümeni ve yelkeni olmayan bir gemiyle Camargue kıyılarına vururlar. Özellikle binlerce Fransız Çingenesi her yıl 24 Mayıs tarihinde Saintes Maries de la Mer'e akın ederek, patroniçeleri olarak gördükleri Sara'nın ve diğer Azizelerin bayramını kutlarlar.

Bu gurme turun en özel ve keyif verici anlarını elbette yemekler oluşturuyor. Luberon şaraplarının eşliğinde siyah ve beyaz yer mantarı (truffe) ile yapılmış spesyalitelerinden oluşan öğle yemeği, AOC apelasyonlu Côtes de Provence şaraplarının tadımı, Avignon’un en eski lokantalarından biri olan Hiély Lucullus restoranında geleneksel ve çağdaş bir karışımından oluşan yöresel mutfağın tadılacağı akşam yemeği, tarihi mahalledeki meşhur yaya yolu Cours Mirabeau‘da bulunan Les 2 Garçons restoranındaki bir başka akşam yemeği ve bağların ortasında yenecek öğle yemekleri damaklarda unutulmaz tadlar bırakacak. Gezinin dikkat çekici bir başka lezzeti ise "Gypsy Kings" Grubu’nun kurucusu Chico tarafından kurulan Patio de Camargue restoranında yenecek paella. Odun ateşinde pişen paella, Chico'nun yeni orkestrası "Chico and the Gypsies" eşliğinde yenecek.

Gezi, Provence mutfağının farklı lezzetlerini, bölgenin bereketli topraklarından gelen şaraplar eşliğinde tatma imkanı veriyor. Dünyanın Renkleri Seyahatleri’nin tüm turlarında olduğu gibi bu seyahatte de tüm yemekler ve geziler ücrete dahil.


Detaylı bilgi almak ve bu büyülü yolculuğa çıkmak için 0212 361 20 00 no'lu telefondan bilgi alabilirsiniz.
dunyaninrenkleri.com


Dünyanın Renkleri Seyahatleri 13-17 Haziran 2012 Provence
Türk Havayolları ile Nice’e direkt uçuluyor. Tüm yemekler ve geziler tur ücretine dahil. Turun ücreti: 1.795 € (iki kişilik odada kişi başı)


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER