› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 31.08.2009

Jet-lag etkisini azaltmanın yolları

Uzak mesafeli uçuşların yan etkisi ‘jet-lag’i önlemek elimizde. Uçuş öncesi ve esnasında birkaç detaya dikkat etmemiz yeterli.

Uçakla dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı değişime adapte olamaması söz konusudur. Bu durumda yaşanan jet-lag’in belirtileri de aşırı yorgunluk, uykusuzluk, mide ve baş ağrıları, oryantasyon bozukluğu ve iştahsızlık olarak ortaya çıkar. Bu durumlarda, yolculuk öncesi iyice dinlenmiş olmak, yolculuk öncesi ve sırasında bol sıvı tüketmek ve yağsız hafif yiyecekler tüketmek, alkol tüketimini azaltmak, gidilecek zaman dilimine kendimizi mümkün olduğunca çabuk ayarlamak (yemek saati, uyku saati) bu durumu hafif şekilde atlatmamıza yardımcı olacaktır.

Jet-lag etkisini azaltmanın yolları

Uçuş öncesi alınması gereken önlemler
Seyahat öncesi alacağımız önlemler jet lag'den korunmada en önemli adımlardır. Dikkat etmeniz gerekenler: kafamızda stres kaynaklı tüm düşünceleri ortadan kaldırmaktır. Uçuş öncesinde ve esnasında üzgün, sıkıntılı, yorgun olmamak ve en önemlisi önceki geceden alkollü olmamaktır. Uçuş tarihinize yakın günlerde bol bol egzersiz yapmış olmak ve öncesinde güzel bir uyku uyumak da jet lag sıkıntısını en aza indirecektir. Ayrıca kalkış ve iniş esnasında yaşanan basıncın etkisi nedeniyle grip ve nezle olanlara uçak yolculuğunun önerilmediğini hatırlatalım.

Batıdan doğuya, gündüzden geceye
Yapılan araştırmalar jet lag'in batıdan doğuya doğru gerçekleşen uçuşlarda daha çok yaşandığını gösteriyor. Ayrıca vücudumuz gündüzleri aktif olmaya, geceleri uyumaya göre kuruludur. Dolayısıyla uzun mesafeli gündüz yapılan seyahatlerde, gece yapılan seyahatlere göre jet lag yaşama oranı daha fazladır. Dolayısıyla jet-lag etkilerini ağır yaşayan biriyseniz tatil programınızı bu durumları dikkate alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Mışıl mışıl bir uyku

Uyumakta zorluk çekiyorsunuz diye uyku hapı almaktan kesinlikle uzak durun. Onun yerine uyku gözlüğü veya kulak tıkacı ile uykuya dalmayı deneyin. Ayakkabılarınızı çıkarıp ayaklarınızı rahatlatın ve kendinizi uyumaya bırakın. Hem vücut saatinizin şaşmamasına yardımcı olacak, hem de göz açıp kapayana kadar gideceğiniz yere varmanızı sağlayacaktır.

Sıvı tüketimi önemli

Uçağın içindeki kuru hava su kaybına neden olur. Bunun için yolculuk öncesi ve esnasında bol bol sıvı tüketimi önerilir. Fakat sıvı derken burada bahsettiğimiz alkollü içecekler, kola veya kahve değil. Çünkü bunlar daha da susamamıza neden olabilir. Öncelikli olarak su, isteğe göre de meyve suyu içmeniz faydalı olacaktır.

Uçak egzersizleri

Yapabildiğiniz kadar egzersiz yapmanız ve hareketsizliği engellemeniz de oldukça önemlidir. Uçak seyahatinizde sürekli oturmak yerine, arada bir koridorda yürümek; düzenli olarak da vücut esnetme hareketleri yapmanız ayaklarınız ve bacaklarınız için oldukça faydalı olacaktır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER