› 
 › 
Hürriyet 02.06.2011

Lüks tasarım mağazası Armaggan Nuruosmaniye'de!

Türk ve Anadolu kültürünün eşsiz örneklerinin sergilendiği, lüks ve eşsiz tasarımların adresi Armaggan, Nişantaşı'ndan sonra ikinci mağazasını Nuruosmaniye'de açtı.

Şık dış cephesiyle diğer mağazalardan hemen ayrılıyor. Yedi katlı dev binaya girince, sizi bir müzede sergileniyor gibi tutulan bir kaftan karşılıyor. Sarayları aratmayacak geniş bir giriş, yukarı doğru çıkan merdivenler... Tepede Murano cam kürelerden yapılmış bir aydınlatma var.

Lüks tasarım mağazası Armaggan Nuruosmaniye'de!

Duvarları İbrahim Çallı, Ferruh Başağa, Nuri İyem resimleri süslüyor. Sağda ve solda yine bir müzede gibi sergilenen birbirinden değerli ürünler... Kendinizi New York’taki meşhur Bergdorf Goodman’da gibi hissediyorsunuz. Oysa, bahsettiğimiz yer Armaggan’ın 31 Mayıs’ta, İstanbul Nuruosmaniye’de açılan ikinci mağazası...

ARMAGGAN'IN HİKAYESİ
Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan bilim insanları Dr. Yalçın ve Serpil Ayaslı çiftinin Türk ve Anadolu kültürüne duydukları hayranlıkla oluşturdukları markaları Armaggan, ilk şubesini geçen yıl Nişantaşı’nda açmıştı. Yedi kata yayılmış 2 bin metrekare alanda sadece maddi birikimi değil, ürünün arkasındaki hikayeyi arayan insanlara yönelik Rumi desenler, Selçuklu yıldızları ve eski Anadolu dönemi motiflerinin modernize edilmesiyle tasarlanmış dekoratif objeler, mücevherler, deri ürünleri ve ev tekstili satılıyor.

Armaggan’ın yeni açılaN Nuruosmaniye şubesiyse bir mağazadan daha fazlası. Meşhur Bazaar 54 binasının restore edilmesiyle bina bir, tasarım, kültür-sanat ve gastronomi merkezi haline getirildi. Mimar Mustafa Toner, binanın içini modern bir müze anlayışıyla tasarlamış. Minimalist çizgilere parlak cilalı makore kaplamalar, parlak siyah lakeler, aynalar ve ayna görünümlü paslanmaz çelik yüzeylerle Diyarbakır siyahı ve Bursa beji mermer zeminler eşlik ediyor. Binanın en önemli özelliği, dört kat yüksekliğindeki dikey bahçe. Doğal bir bahçe ortamını dikey olarak bina içine taşıyan bu bölümümden Türkiye’de çok az sayıda var.

NURUOSMANİYE MAĞAZASI
7 bin metrekare alana yayılmış bina, Nişantaşı şubesi gibi yedi kattan oluşuyor. Her katta farklı bir konsept var.

Giriş katında, sizi şık, gümüş veya altın kaplama tasarım objeleri karşılıyor. Dekoratif ürünler satılıyor. Mücevherler de yine bu katta. Gördüğünüz her şey, Armaggan ekibi tarafından tasarlanıp, eski usul el işçiliğiyle atölyelerde yapılıyor. Dolayısıyla, zaten sınırlı sayıda üretilen bir obje veya mücevherin bir eşi yok. Her birinde ufak farklar bulunuyor. Dekoratif objelerin fiyatı 1500-13.000 lira arasında. Mücevher fiyatlarıysa kullanılan malzemeye göre 65 bin dolara kadar çıkabiliyor.

İkinci kattaysa doğal boya kullanılarak yapılmış tekstil ve deri ürünleriyle halılar var. Bu bölümdeki ürünler, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanmış bitkilerden elde edilen, hiçbir kimyasal madde karıştırılmamış boyalarla boyanıyor. Ham ipekten kaftanlar, elbiseler ve Anadolu’da eskiden çok kullanılan yas veya kutlama simgeleyen mendiller var. Mendillerin fiyatı 180-400 lira arasında. Kaftanlarsa 2 bin-15 bin lira arasında. Bu bölümde ayrıca çeşitli bölgelerden gelen kumaşlarla elde yapılmış Selçuklu halıları, yastıklar, yatak örtüleri, Denizli havluları ve Antakya ipekleri bulunuyor. Bu katlarda size Nuri İyem ve Orhan Peker tabloları eşlik ediyor.

YEMEK VE KÜLTÜR
Üçüncü katta Turkish Cultural Foundation desteğiyle açılan bir sanat galerisi var. Galeride, açılışa özel SOFA Chicago ve SOFA New York Sanat Fuarı’nda yer almış Türk sanatçılarının heykel ve obje çalışmaları bulunuyor. Satıştaki eserlerin dışında Burhan Doğançay tablosu de görülmeye değer.

Son iki kat, gastronomiye ayrılmış. Yemek sanatları merkezinde Türk yeme içme kültürüne yönelik eğitimler verilecek. Üst katta bulunan ve Türk mutfağının en güzel yemeklerinin sunulacağı restoran, Yalçın Ayaslı’nın koleksiyonunun en dikkat çekici eserlerine de yer veriyor: Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Devrim Erbil...

Cahit Akyol, Zeynep Bilgehan, HürriyetARMAGGAN NURUOSMANİYE
Nuruosmaniye Cad. No: 65
Nuruosmaniye İstanbul
Tel: 0212 511 3428

ARMAGGAN NİŞANTAŞI
Abdi İpekçi Cad. Bostan Sok. No:8
Nişantaşı İstanbul
Telefon: 0212 291 62 92


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER