› 
 › 
Sabah 17.07.2012

Mikonos rehberi (2012)

Beyaz mimarisi, masmavi denizi ile Mikonos, Yunan Adaları'nın içinde en eğlence dolu olanı. Canlılığın 24 saat aralıksız sürdüğü bu adada deniz, kum, güneş üçlüsünden daha fazlası var.

Mikonos'u daha iyi anlatan bir cümle olamaz: Bu adada 24 saat hareket var. Dinginlik, sakinlik isterseniz kaçma noktaları da yok değil. Ama Mikonos'a sakin bir tatil, deniz, kum, güneş için giden yok. Mikonos'a Borajet haftada iki gün uçak seferleri düzenliyor. Yüksek sezonda tek yön bilet yaklaşık 120 avro. Ama otel fiyatları yelpazesi çok geniş.

Mikonos rehberi (2012)

Adaya ayak basar basmaz yapacağınız ilk iş araba kiralamak. Koca adada toplam 13 tane taksi var. Taksi için adeta savaşmanız gerekiyor. Hadi şansınız yaver gitti buldunuz ve binmeyi başardınız, o zaman da pazarlık kısmı başlıyor. Pazarlık kısmını da aşıp gideceğiniz yere vardınız, şimdi nasıl döneceksiniz? Ben bindiğimiz taksinin telefonunu aldım ama meşgul sesinden başka bir şeye ulaşamadım.

Nereye gitmeli?
Mikonos'ta akşam yemeği 23.00 gibi başlıyor. Genelde bu saatte eğlence Paradise Beach'ten şehir merkezine kayıyor. Little Venice (Küçük Venedik) adlı bölge denize sıfır, yan yana kafe ve barların sıralandığı bir yer. Gün batımının en popüler barı ise Caprice. Yemek için en popüler taverna, pahalı bir mekan olan Nikos. Ama Nikos'un deniz kenarında olmadığını söylemekte yarar var. Sea Satin ise hem deniz kenarında, hem de yel değirmenlerinin önünde oldukça büyük ve şık bir mekan. Türklerin çok sevdiği bu mekanda, Tarkan'dan "Sevdanın Son Vuruşu" da çalıyor.

Yapmadan dönmeyin
* Mikonos'ta mutlaka damla sakızlı yoğurdun tadına bakın. Üzerine ister sıcak çikolata sosu, ister papaya, isterseniz de karamalize fındık parçacıkları koydurabilirsiniz.
* Yemekten sonra damla sakızı likörünü deneyin. Şişe halinde buzlarla geliyor. Yanında da karpuz dilimleri. Bu yazın en trendy içkisi... Sea Satin'in patlıcan salatası dillere destan. Buraya gelip de ısmarlamayan pek yok.
* Arkeoloji meraklısıysanız atlayın bir bota Delos Adası'na gidin. 5 avro'ya botlar var.
* Değirmenlerin önünde fotoğraf çektirin.
* Mikonos çok rüzgarlı, denizi de biraz dalgalı. Kıyafet seçiminizi etek yerine şorttan yana kullanmanızda yarar var.
* Krep konusunda Fransızları geçmişler. Krepleri harika! Kesinlikle tadın.
* Tropicana'da, 10 avro'ya Cosmopolitan için.

En ünlü Beach'ler ve gece kulüpleri
Mikonos "gay adası" olarak geçiyor. Gay barlar çoğunlukta. Kendilerini belli etmek için kapılarına gökkuşağı renklerini taşıyan semboller asıyorlar. Örneğin, her biri farklı renkte kadehler... Ada en çok plaj partileriyle ünlü. En ünlü plajı Paradise Beach. Tropicana ve Elia en ünlü plaj kulüpleri. Gündüz erken saatlerde buraları pek boş oluyor. Akşamüstü insanlar gelmeye başlıyor. Uzun masalar var kulüplerde. Yabancılar aynı masada birlikte oturuyor, böylece kaynaşma daha çabuk oluyor. Saat 17.00 gibi de parti başlıyor. İlginç olanı gece 23.00'e kadar süren parti boyunca herkesin masaların üstüne çıkması. Bu arada Mikonos'ta barlara girerken giriş ücreti alınmıyor.

Ünlü barlar
Yemek sonrası kalabalık, merkezdeki barlara taşıyor. Akşamüstü içkisinin lüks mekanı Caprice, gece bar olarak da iddialı. Oradan da adanın popüler barı Skandinavian'a geçiyoruz. İlk defa giriş için para ödeme uygulamasıyla burada karşılaşıyorum. Ama görevli bana "Ne içeceksiniz?" diye soruyor. Bir de fiyat listesi gösteriyor. Bira içecekseniz bira fiyatı olan 5 avro'yu ödeyip içeri giriyorsunuz.


Balık Spa'da rahatlayın
Mikonos'ta dükkanlar gece 01.00'e kadar açık. Bir de balık spa'lar o saate kadar hizmet veriyor. Yorgunluktan ayakları şişenler soluğu balık spa'da alıyor. Ayağınızı akvaryumun içine sokuyorsunuz, gelip ısırmaya başlıyorlar. Elektriği alıyormuş. 15 dakikası 15 avro.

Gemiyle yolculuk
Yunan Adaları'nı gemiyle gezmek hem daha hesaplı hem de daha kolay. Jolly Tur, Ocean Majesty gemisinin fiyatları 190 avro'dan başlıyor. Tabii bu erken rezervasyon fiyatı. Hareket genellikle İzmir'den oluyor. Gemide yataklar genelde tek kişilik, balayına gidiyorsanız çift kişilik yatak istediğinizi önceden belirtin.

* Gemiye sakın ama sakın çok eşya götürmeyin. Fazla bir şeye ihtiyacınız olmuyor.
* Genelde içecekler ekstraya giriyor. Ama 32 avro ödeyip alkollü-alkolsüz tüm içecekleri sınırsız tüketebilirsiniz.
* Gemilerin limandan ayrılış saatlerini kaçırmayın.
* Gemi yol alırken sıkılmamanız için canlı müzik, şovlar ve spor aktiviteleri gibi farklı etkinlikler düzenleniyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER