› 
 › 
Pudra.com 06.07.2012

Seyahat ederken dikkat edilecekler

Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi çok seviyoruz. Kim sevmez ki? Serdar Kuzuloğlu, seyahate çıkacaklara ihmal etmemeleri gereken çok özel öneriler sunuyor.

Tatilde yaşanan aksilikler bazen eziyete dönüşebiliyor. Bakalım, Serdar Kuzuloğlu'nun önerileri neler?

Seyahat ederken dikkat edilecekler

• Gittiğiniz ülkenin konsolosluk bilgilerini her ihtimale karşı edinin. Gerçi mobil operatörler indiğiniz ülkeye ait bu tip bilgileri SMS ile cep telefonunuza yolluyor ama bir kenarda yazılı olarak da bulunmasında fayda var. Özellikle pasaportunuzu kaybederseniz buna çok ihtiyacınız olacak.

• Kalacağınız yerin adresini, krokisini, varsa telefonlarını yazdığınız bir kağıt elinizde bulunsun. Pasaport Polisi sorabilir, taksiciye tarif etmek zorunda kalabilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız daha da önem kazanır.

• Gideceğiniz ülkenin toplu taşıma olanaklarını, haritalarını mutlaka önceden internetten bulup inceleyin. Genelde havaalanları şehrin çok dışındadır (İstanbul bir istisna). Dolayısıyla bir günlük otel parasını ilk dakikada taksiye bayılmamak için tren, metro, otobüs seçeneklerini iyice araştırın.

• Gideceğiniz ülkeye ait dövizi kendi ülkenizdeyken alın. Oralarda ucuz oranlar bulmanız zor olabilir. Hangi bankanınkini kullanırsanız fark etmez, debit kartlarıyla (kredi özelliği olmayan normal kartlar) yurtdışındaki herhangi bir bankanın ATM cihazından o ülkenin kendi biriminde para çekebiliyorsunuz. Bunu kredi kartınızla yaparsanız günlük faiz işliyor yalnız! Yanınıza fazla nakit almayın. Kredi kartınızın borcunu kapamış olarak gitmek de işe yarar.

• Uzun uçuşlarda zaman dilimi farkı yüzünden vücudunuzu allak bullak edecek jet-lag ile tanışmaya hazırlıklı olun. Bunu aşmak için internette çok güzel kaynaklar var. Bunları uygulamazsanız bozulan uyku düzeni yüzünden en az birkaç gününüz heba olur.

• Havayolu şirketiniz online işlem desteği veriyorsa mutlaka uçuştan 24 saat önce internetten yer seçimi ve check-in işleminizi yapın. THY’de bu hizmetler kusursuz işliyor.

• Yer seçimi önemlidir. Uçuş bilginize bakıp ne tip bir uçakla uçtuğunuzu öğrenin. Her uçağın iyi koltukları farklıdır. Uzmana başvurun. Sonra da internetten bu koltuğu ‘avlayın’. Uçuştan 24 saat önce internetten bağlanıp istediğiniz (başkası tarafından ayrıltılmamış) her koltuğu adınıza ayırtabilirsiniz.

• X-ray kontrolünde görevliler ne istiyorsa yapın. Tartışmayın. 11 Eylül olayları bu meslek grubuna inanılmaz yetkiler verdi. Sakin olun.

• Türkiye AB üyesi olmadığı için Avrupa’daki alışverişlerde Tax Free avantajına sahip. Böylece aldığınız ürünlerin bedelinin bir kısmını geri alabiliyorsunuz. Bunun için (eğer tax free desteği varsa) aynı mağazada bir seferde 100 avro ve yukarısı alışveriş yapmak, ilgili formu doldurtmak ve dönerken havaalanında ( check-in yapmadan!) özel bankoda bu formu onaylatıp başka bir bankodan nakit olarak parayı almanız gerekiyor. Genellikle yüzde 10′luk bir geri ödeme yapılıyor.

Serdar Kuzuloğlu
Mserdark.com


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER