› 
 › 
Pudra.com 14.09.2011

Meclis artık "bayan"ı kaldırıyor

TBMM'nin 1 Ekim'deki açılışında ilk gündem maddelerinden biri iç tüzük değişikliği olacak. Kadın milletvekilleri pantolon özgürlüğüne kavuşurken, Meclis’te artık "bayan" denilemeyecek.

Meclis tatile girmeden Ak Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ile Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül’ün, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’nda pantolon giyebilmesi için verdiği içtüzük değişikliği teklifi, 1 Ekim’den sonra gündeme alınacak.

Meclis artık

Teklifte, Şafak Pavey'in yemin törenine etekle katılmasıyla yaşadığı zorluğun da önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Kadınlar pantolon giyebilecek
Teklif, TBMM İçtüzüğü’nde “kadınların tayyör” giymesinin yanı sıra “ceket ve pantolon giymesi”ne de imkan tanıyor.

Teklifle içtüzüğün “kıyafet” başlıklı 56. maddesinde yer alan, “bayanlar tayyör giyerler” şeklindeki ifade, “kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler” şeklinde değiştiriliyor.

Teklifin gerekçesinde, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman uzun ve yorucu olduğu, bu yorucu mesai içinde özellikle kadın milletvekillerinin daha rahat kıyafetlerle çalışmalara katılımın sağlanması yönündeki taleplere işaret edilerek, “Son dönemde içtüzükteki kıyafete ilişkin hükümler, kadın hakları bağlamında eleştiri konusu yapılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda milletvekillerinin farklı kıyafet tercihlerinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır” denildi.

"Bayan" değil "kadın"
Gerekçede, kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğunun mevzuat değişikliğiyle kaldırıldığı, kumaş pantolonla görevlerini yapabilmelerine imkan sağlandığı hatırlatılarak, teklifle kadın milletvekillerinin de ceket ve kumaş pantolon ile görevlerini yerine getirmelerine imkan tanındığı belirtildi.

Teklifte, içtüzükteki “bayan” ibaresinin yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan “kadın” ibaresiyle değiştirilmesi de yer alıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER