› 
 › 
18.01.2019

Yılın ilk Süper Kanlı Ay anını fotoğraflamak için 5 ipucu

2019 yılının ilk "Süper Kanlı Ay" olarak adlandırılan Kanlı Ay Tutulması 21 Ocak'ta erken saatlerde gerçekleşecek. Peki onu fotoğraflamak ister misiniz?

Nadir olarak yaşanan Kanlı Ay Tutulması, kırmızı renge bürünen Ay’ın büyüleyici görüntüsüne tanıklık etmek isteyenlere kaçırılmayacak bir görsel şölen sunuyor. Fotoğraf tutkunların da dört gözle beklediği bu eşsiz doğa olayının unutulmayacak karelerini yakalamaları için efsane fotoğrafçı Canon elçisi David Noton ipuçlarını paylaşıyor.

Yılın ilk süper kanlı ay anını fotoğraflamak için 5 ipucu

2019 yılının ilk “Süper Kanlı Ay” olarak adlandırılan Kanlı Ay Tutulması 21 Ocak günü erken saatlerde gerçekleşecek. Türkiye’nin batısından sadece tutulmanın yarısının gözlemlenebileceği Süper Kanlı Ay gününde, Dünya Güneşin önünden geçtiğinde ışığın aya ulaşması engellenecek ve Ay kırmızı renge bürünecek.

Canon elçisi ve ünlü manzara fotoğrafçısı David Noton, doğa olayını fotoğraflarken akılda tutulması gereken en önemli tavsiyelerini paylaştı.

1- Bilinmeyenleri için öğrenmek için adres, doğru uygulamalar
Güneşin gökyüzündeki pozisyonu, günün herhangi bir saatinde enleme ve mevsime göre çok değişiklik gösteriyor. Oysa Ay’ın gök kubbedeki ilerleyişi, dünyanın karmaşık oval yörüngesince yönetiliyor. Ay’ın gökyüzünde görünür olduğu süre ve izlediği güzergah büyük değişiklik gösteriyor. Ay’ın yörüngesini doğru hesaplayan aplikasyondan faydalanmak büyük bir önem taşıyor. Uygulama olarak Ay’ın doğma ve batma zamanlarını, rotasını gösteren Photographer’s Ephemeris; gökyüzündeki Ay’ın pozisyonuna dair kapsamlı bilgiler için ise Photopills yardımcı oluyor.

2- Optimum zoom değerli bir lense yatırım yapın
Bu eşsiz doğa olayını fotoğraflarken iki seçenek bulunuyor. Manzara karesi çekiyor gibi geniş çekim kullanımı yapılabiliyor ya da karede aya odaklanarak ay yüzeyindeki asteroidlerin açtığı her kraterin görülmesinin sağlanabiliyor. İkinci seçeneği tercih etmek isteyenler, yaklaşık 600 mm netleme mesafeli bir full frame DSLR makineye uzun bir telefoto lensi ile kullanarak elde edebiliyor. Özellikle, EF 200-400mm f/4L IS USM Ext.1.4 x lensli Canon EOS R ile inanılmaz güzellikte canlı kareler yakalanabiliyor.
Geniş açılı çekimlerin vazgeçilmez lensleri ise 1,4 x ve 24-70mm f2.8 L III.

3- En ufak detayı yakalamak için bir tripod kullanın
Gökyüzünde hızla hareket eden Ay’ı yakalamak oldukça zor bir hale geliyor. Bu çekim için uzun bir lensin kullanılması gerektiği için olası en iyi fotoğrafın çekilebileceği güçte bir tripoda yatırım yapılması gerekli.

4- İyi kare için düşük ışıkta yüksek performans sergileyen fotoğraf makinesi seçin
Ay’ı ışık kaynağı olarak kullanmayı tercih edenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise düşük ışıklı ortamlarda yüksek performans sergileyen fotoğraf makinesi seçmeleri… Çünkü; Ay’ın yansıttığı ışık miktarı oldukça az olmasına rağmen yüzeyi, parlak oluyor. Canon EOS-1D X Mark II, EOS 5D Mark IV veya EOS R düşük ışık performanslı ortamlarda yüksek kaliteli kareler yakalama fırsatı sunuyor.

5- Uygun enstantane hızı için pratik yapın
İnce bir cazibe sahibi, hoş bir hava ve inandırıcılık sağlayan Ay fotoğrafları, ay ışığının gökyüzünün diğer kısımlarındaki alacakaranlığı dengelediği koşullarda yakalanıyor. Enstantane hızı fazlasıyla yavaş olduğunda bir geniş açı lensi kullanıldığında elde edilecek fotoğraf oldukça kötü. Açık bir gecede fotoğraf makinesinin enstantane hızında ustalaşmak ve ay çekimleri yapmak, Kanlı Ay Tutulmasında doğru enstantane hızına ulaşılması için elzemdir.

David Noton Hakkında:
BBC Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı seçilmesi dahil dudak uçuklatan manzara ve seyahat fotoğrafları portföyüyle pek çok başarıya imza atan David, alanında uzun yıllardır lider kabul edilen bir fotoğrafçıdır. 34 yıllık profesyonel deneyimi cebinde taşıyan David, tercih ettiği fotoğraf makinesi ve lensi EOS 5DS R, EOS 5D Mark IV ve EF 24-70mm f/2.8L II USM ile hala manzara ve seyahat fotoğrafçılığında uzmanlaşmayı sürdürüyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER