› 
 › 
Gazeteport 20.06.2013

Sosyal medyada ne suç, ne suç değil?

Hükümet twitter, facebook gibi sosyal ağlar başta olmak üzere sosyal medya konusunda yasal yaptırımlar getirmeye hazırlanıyor. Peki sosyal medyada hangi davranışlar suç unsuru teşkil ediyor?

Hükümet twitter, facebook gibi sosyal ağlar başta olmak üzere sosyal medya konusunda yasal yaptırımlar getirmeye hazırlanırken, bu alandaki suç tanımları da farklılık gösteriyor. Sosyal medya üzerinden suç işlendiğini saptayarak ispatlamak ve ceza yaptırımı uygulamak zor bir süreci de beraberinde getiriyor.

Sosyal medyada ne suç, ne suç değil?

Hukukçular sosyal medyada suç tanımının tartışmalı olduğunu belirttiler ve yasal düzenleme yapılsa daha internet ortamının yüzde 100 denetlenmesinin mümkün olmadığını vurguladılar. Türkiye’de bugün için sosyal medya ve internet üzerindeki suç tanımları ile yaptırımlar, şu şekilde sıralanıyor:

Suç ve ispatı
İnternet ortamında ve sosyal ağlar aracılığı ile yazılanların kime ait olduğunu yüzde yüz ispat etmek çok zordur. İnternet ortamında oluşturulan bir içerik, hakaret ve suça, isyana veya şiddete teşvik gibi yasal tanımlara girmiyorsa, suç sayılamaz. Nefret söylemi de şiddet bağı varsa ceza konusu olabilir.

Ağır eleştirinin cezası nedir?
Ağır eleştiriler bile savcı ya da hakim takdirine göre, takipsizlik veya beraat ile sonuçlanabilir. Muhalif içerikte olan bir yorum suç teşkil etmez. Özellikle siyasetçiler arasında yaşanan, Asliye Hukuk Mahkemeleri'nde tazminat davalarına konu olan ve beraat ile sonuçlanan çok sayıda ağır eleştiri davası vardır.

Twitter IP vermiyor!
Twitter gibi Türkiye’de temsilciliği olmayan şirketler, Türk makamlarına IP numarası vermiyor. Teknik yollarla bulunan IP numarasının o kişiye ait olduğu saptansa dahi, soruşturmaya konu mesajın atıldığı dakikada orada birden fazla kişi varsa, kesin suçlama yapılamıyor. Sahte hesaplar dolayısıyla sosyal paylaşım hesabının, gerçekten o kişiye ait olup olmadığı da ispatlanmak zorunda.

Retweet suç mu?
Halkı isyana teşvik eden bir twiti retweet etmek de, suçlamaya konu olabilmektedir. Bu biçimdeki bir twiti hiçbir yorum eklemeden aynen retweet eden kişinin o twitin içeriğine katıldığı anlamı çıkar ve bu da suç soruşturmasına konu olabilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER