› 
 › 
23.01.2020

2020 yılında işverenlerin sorumlulukları artıyor!

Yeni kuşaklardan gelen taleplere göre, 2020 yılı ile birlikte kurumsal hayatta esenlik ve zindelik kavramları lüks değil, gereklilik kategorisine geçiyor.

İZLE: İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMA YOLLARI👇 
2020’de işverenlerin gündeminde olacak kurumsal hayat ile ilgili önemli konuların başında “esenlik ve zindelik” geliyor. Özellikle Y kuşağı ve çok yeni iş hayatına katılan Z kuşağının esenlik, zindelik konularında bir önceki kuşaklardan daha talepkar olacakları öngörülüyor. İşveren penceresinden bakıldığında yeni kuşakların talepkar olma hali, bu konuları lüks olmaktan çok gereklilik kategorisine doğru geçiş yaptırıyor. 

Kurumsal hayatta 2020 trendleri

​Kariyer Koçu Sibel Yücesan, iş dünyasında 2020’de öne çıkacak “zihin sağlığı ve esenlik” konularının artık bir lüks değil gereklilik olduğunu vurguluyor. İşte Sibel Yücesan'dan 2020 yılında kurumsal hayatta öne çıkacak yönetim trendleri...

Esenlik kavramına bütünsel yaklaşım

Esenlik (well being), zindelik (wellness) kelimesinden daha kapsamlı. Zira insanın sadece beden, duygu, zihin boyutunda değil daha da geniş bir bağlamda iyi olması demek oluyor. Bunun içine, ruhsal, finansal, sosyal, kariyer, çevre gibi boyutlar ekleniyor. Bu da şirketlerin bu konuda tek atımlık çözümler yerine bütünsel yaklaşıma sahip olmalarını, çalışanlarına tüm alanlarda destek olmak ile ilgili stratejileri ortaya koymalarını, farkındalık eğitimleri, bina iyileştirmeleri gibi pratik çözümleri de düşünmelerini gerektiriyor.

Zihin sağlığına önem verme

Dünya Ekonomik Forumu 2019 raporuna göre dünya üzerinde en yaygın 10 hastalıktan 5’i zihinle ilgili ve zihin sağlığı gittikçe bozuluyor. Zihin sağlığının bozulması odaklanma, uyku, problem çözme, merak, yaratıcılık, olumlu düşünme, mental hastalıklar gibi konuların olumsuz etkilenmesi demek oluyor. Çalışanın zihin sağlığını koruması ve sürdürmesi konusunda işverenlerin stres yönetimi, mindfulness, meditasyon, zindelik koçluğu gibi desteklere ilgileri artarak devam edecek.

Finansal zindelik desteği

Çalışanların finansal konularda iyi olma halini desteklemek adına çalışanın emekliliğini planlamasını, birikim yapmasını teşvik etme, kısa uzun vadede parasını iyi yönetmesi için eğitimler verme, eğitim yardımları, şirket ürün ve hizmetlerinden indirim gibi konuların daha da popüler olması bekleniyor.

Olumlu kültür ve güven ortamı yaratan liderler ön plana çıkacak

Yaklaşık 10 seneden fazladır iş hayatında bulunan Y kuşağının özellikle beklediği, olumlu iş kültürü, bağ kurabilecekleri yöneticiler ve olumlu iletişim ortamı. Çalışanların ruh ve duygu sağlıkları ve zorluklarla başa çıkabilmeleri ancak destekleyici, açık kültürlerde mümkün olabiliyor. Bu senenin diğer bir öne çıkan teması güven. Güven ortamını gerçekleştirmek için en fazla liderlere sorumluluk düşüyor. Bunu sağlamak adına yapılacak en etkin yöntem iletişim ve bilgiyi açık ve net aktarmak.

Güçlü ilişkiler yaratmak için grup içi etkinliklerin önemi artıyor

Çalışanın sosyal destek ihtiyacı esenliğin önemli konusu. Sosyal destek ise kurum içi etkin ilişkiler ve bağ kurma ile olgunlaşıyor. Bu ortamı sağlayacak etkinlikler, network çalışmaları, grup mentorluğu, koçluk yapan yöneticiler ve çalışanların ailelerini de kapsayacak etkinlikler önem kazanacak.

Esnek çalışma kültürü çalışanlar lehine desteklenecek

Büyük şehirlerde evden işe gidişlerin yarattığı zaman kaybı ve stresi yönetmek, çalışanın evdeki bakım sorumluluklarına destek vermek, farklı ortamlarda çalışmanın katma değerlerinden yararlanmak öne çıkıyor. Esnek çalışma saatleri, uzaktan çalışma gittikçe popülerlik kazanacak uygulamalardan. Bunu yaparken cinsiyet eşitliği gözeterek hem kadın hem erkek çalışana aynı hakları tanımak da denge adına önemli.

Gönüllülük ve topluma faydanın önemi yükseliyor

Ruhsal iyi olma; hayat amacını keşfetme, çevreye ve topluma faydalı olma, sevgi ve şefkat gösterme ile mümkün. Bu bağlamda çalışanların sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını desteklemek, ayda birkaç saat veya yarım gün gönüllülük çalışmalarına ücretli izin vermek hem çalışanın yönetim becerilerini geliştirecek hem de onlara çok iyi gelecek uygulamalar. Kurumun desteklediği projeler ile hem çalışana hem kuruma itibar kazandırılacak.

Kişiselleştirilmiş programlar oluşturulacak

Her çalışanın özgün olduğunu kabul etmek; cinsiyet, yaş, mevcut sağlık durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kişiye özel programlara erişimi sağlamak da tüm esenlik programlarında öne çıkacak parametre gibi duruyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER