› 
 › 
04.05.2023

Dijital alanda yetkinliği olanların maaşları daha yüksek

2023 yılının ilk çeyreğini kapsayan maaş araştırmasına göre dijital alanda yetkin ve iyi derece yabancı dili olan çalışanlar daha iyi maaş alıyor.

2023 yılı maaş araştırması, yılın ilk çeyrek sonuçları belli oldu. Çalışmada Türkiye’deki on farklı sektördeki firmaların ciroları, sektörleri ve pazar eğilimleri dikkate alınarak mevcut maaş durumuna ve sektörde talep gören rollere ayna tutuluyor. Araştırmanın sonuçları, 2022 ve 2023 ilk çeyreği boyunca geliştirilen çeşitli işe alım süreçleri, müşteri toplantıları, aday görüşmeleri ve deneyimlerin derlenmesine dayanıyor. Enflasyonda yaşanan değişkenlikler sebebiyle, bu maaş̧ analizleri 2023 yılının ilk çeyrek verilerini yansıtıyor ve ikinci çeyrekte tekrar gözden geçirilmesi planlanıyor.

en yüksek maaş alınan meslekler

Uluslararası üst düzey işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, 2023'nın ilk üç ayını kapsayan maaş araştırmasını yayınladı. Michael Page Türkiye Genel Müdürü Fatih Cömert ve sektörlere göre uzmanlaşmış olan Yönetim Kurulu Üyeleri Çağla Şengöz Altaş, Deniz Çakırgil Sezen ve Melih Mümünoğlu, Michael Page 2023 Maaş Araştırması'na göre ortaya çıkan tabloyu sektörlere göre özetlediler. 

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ EN YÜKSEK MAAŞ ARALIĞINA SAHİP SEKTÖR

12 yıldan fazla deneyim ile en yüksek maaş aralığı, Bilgi Teknolojileri sektöründe. Bu sektöre çalışanın maaşı yıllık olarak brüt 1.800.000 TL'lere ulaşıyor. Bilgi Teknolojileri'ni 1.750.000 TL ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri takip ediyor. Yıllık brüt 1.700.000 TL ile Mühendislik ve Üretim ile Finans sektörleri, Sağlık sektörünü takip ediyor. Uzmanlığın önemli olduğu ve paranın konuşulduğu Finans sektöründeki çalışanlar ise yıllık maksimum 1.300.000 TL ile en düşük maaş aralığına sahip çalışanlar arasında. 

Ayrıca her sektörde belli konularda bazı yetkinlikler veya belli konularda uzmanlık, çalışanın daha fazla talep görmesini sağlıyor. Buna göre araştırmadan hareketle sektörleri ve özellikle tercih edilen nitelikleri Pudra.com okurları için sıralıyoruz...

Bankacılık & Finansal Hizmetler sektöründe talep gören alanlar

Pandemi döneminde bankacılık sektöründe dijitalleşme projeleri hızlandı. Sigorta, varlık yönetimi ve menkul kıymet şirketleri de bu trendi takip ediyor. Bunun yanında RPA ve yapay zeka araçları hayatımızda kaçınılmaz bir yer edinmeye başladı. Böylece, finansal hizmetler de bu araçları süreçlerine uygulamaya başladı. Dijital dönüşüm, mobil ürün yöneticisi/sahibi pozisyonları günümüzde en çok talep gören roller. Varlık yönetimi ve menkul kıymet şirketlerinin büyümesi nedeniyle lisanslı portföy yöneticileri de şirketler tarafından tercih ediliyor.

Hizmet olarak bankacılık, açık bankacılık gibi alanlar da son zamanlarda gündeme geliyor. Sigorta sektöründe, yeni UFRS17 kuralları çerçevesinde bu alanı iyi bilen aktüerler başta olmak üzere adaylar yoğun talep görüyor. 

Veriye dayalı analizin ön plana çıkmasıyla birlikte mevcut pozisyonların yanı sıra veri bilimi deneyimi veya  bilgisi olan adaylar da aranıyor. Artık beklentiler sadece yüksek maaşlarla da sınırlı kalmıyor, uzaktan veya hibrit çalışmaya izin veren ve gelecekte onlara küresel fırsatlar sunan şirketler, yüksek nitelikli adayların öncelikli tercihleri arasında bulunuyor.

Bu sektörde en az deneyimli uzman yılda en fazla brüt 450 bin TL baz maaş alırken, 12 yılı aşkın deneyime sahip yöneticinin baz maaşı aynı koşullarda 1.300.000 TL civarında.

Satış ve Pazarlama sektöründe daha yüksek maaş alabilecek roller

Satış & Pazarlama rollerinde, özellikle endüstri ve üretim, hızlı tüketim malları, perakende gibi sektörlerde bu alandaki işe alımların son dönemde hareketlendiğini gözlemliyoruz.  Maaşların özellikle dijital ve e-ticaret rollerinde ve teknoloji deneyimi gerektiren satış rollerinde yukarıya doğru ivme kazandığını gözlemliyoruz. Satış müdürü, pazarlama müdürü, dijital pazarlama müdürü, e-ticaret müdürü gibi rollere çok fazla talep oluyor. Satış veya pazarlama deneyimi, çok iyi derecede İngilizce seviyesi, sektör bilgisi temelde aranılan özellikler oluyor. Ayrıca dijitale uyum, yeni teknolojileri takip edebilme yetkinliği de bu profillerde aranılıyor. İletişim becerileri, çoklu görev alabilmek ve proaktif olmak ve yeni değişikliklere uyum sağlamak gibi sosyal beceriler adayların tercih edilmesini kolaylaştırıyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 400 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.500.000 TL'ye ulaşıyor.

Finans sektöründe kilit yetkinlik: İyi seviyede yabancı dil bilgisi

Finans rollerinde yoğunluğun devam ettiğini gözlemliyoruz. Maaş aralıklarını göz önünde bulundurduğumuzda ise rakamların sektörel olarak ciddi değiştiğini gözlemliyoruz. Muhasebe müdürü, finansal kontrolör (tecrübeli ve daha az tecrübeli), finansal planlama, analiz ve strateji ağırlıklı rollere çok fazla talep olmaktadır. Finans rollerinde en belirleyici konu İngilizce seviyesidir. Son dönemler ayrıca sektör bilgisi de aranılan özellikler arasına girmeye başladı. Bunun sebebi de finans rollerinin diğer fonksiyonlarla daha yakın iletişimde olmasının beklenmesidir.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 420 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.700.000 TL'ye ulaşıyor.

Sağlık & Yaşam Bilimleri sektöründe sadece uzmanlık değil, yönetim becerileri de çok önemli
 
Hasta doktor görüşmesi


Sağlık ve Yaşam Bilimlerinde maaşlar 2022 yılına oranla daha stabil. Çift haneli maaş artışları devam etmekle birlikte ara dönem zam sıklığının azalmış durumda. Sağlık Bakanlığı’nın 2022 ikinci çeyrek itibariyle hekimlerin koşullarını iyileştirmesi ile birlikte yeniden kamuya dönüş hızlanıyor.

Medikal müdür, bölgesel medikal müdür gibi roller için danışmanlık talebinde artış gözlemleniyor. Kişisel bakım ve gıda takviyeleri portföyü bulunan şirketlerde ise ağırlıklı pazarlama müdürü, kilit müşteri yöneticiliği gibi hem pazarlama hem satış pozisyonlarına talep oluşuyor. Ayrıca satış gücü etkinliği, sağlık ekonomisi, pazar erişimi, proje, marka ve müşteri yöneticiliği ve iş geliştirme rolleri gündemde olan ve talep gören roller arasında.

Bu sektörde çalışan profesyonellerde gözlemlenen en belirgin özellikler ve aynı zamanda temel beklentiler, dijitale uyum, Avrupa ve Türkiye regülasyonları takibi, teknik altyapı üzerine geliştirilen sosyal beceriler, yine ileri derecede İngilizce dil bilgisi, proje ve uçtan uca süreç yönetimi ve ilişki yönetimi.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 500 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.750.000 TL'ye ulaşıyor.

İnsan Kaynakları sektöründe ihtisaslaşan rollerin çeşitliliği artıyor
 
İnsan kaynakları

Piyasada birçok firmada ekipler yeniden kurulmaya ve genişletilmeye devam ediyor. Özellikle İK rollerinde bir artış söz konusu. Değişen ve gelişen satış ve pazarlama bakış açısının katkısıyla insan kaynakları alanında ihtisaslaşan rollerin çeşitliği de artıyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 400 bin TL baz maaş alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.600.000 TL'ye ulaşıyor.

Perakende sektöründe sirkülasyon her zamanki gibi yoğun
 
Alışveriş

Perakende sektöründe hem mağaza hem merkez ofis alanında rollere talep artıyor. Sektörün dinamiği gereği, çalışan sirkülasyonunun oranının da yüksek olduğundan işe alım tarafında sürekli hareketlilik göze çarpıyor. Son dönemde özellikle mağaza satış, bölge satış, pazarlama, dijital pazarlama ve e-ticaret rollerine çok fazla talep var. Sektörel deneyim, dinamik yapı, iletişim kabiliyetleri, uyum sağlama yetkinlikleri, çok iyi İngilizce bilgisi adaylarda aranan özelliklerin başında geliyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 450 bin TL alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.200.000 TL üzerine ulaşıyor.

Bilgi Teknolojileri (IT) sektöründe yazılımın dışında veri analistleri de önemli bir role sahip

Yazılım geliştirme pozisyonları her zaman en çok talep gören rollerden biri, ancak teknoloji endüstrisi, ERP rolleri gibi BT uygulamaları için işe alım ihtiyaçlarının yanı sıra derin teknoloji rolleri için artan bir talep olduğunu gösteriyor. İş zekası ve veri rollerinin de önemi giderek artıyor. Yeni teknolojilerin de katkısıyla firmalar kendilerini yeni dillere ve araçlara adapte ediyorlar. Bu nedenle, küçük farklılıklar işe alım konuları haline gelmeye başladı ve şimdi teknoloji işe alımında yeni kategoriler olarak var oldu.

Blockchain, bulut ve güvenlik de dahil olmak üzere derin teknolojinin artması, tüm işverenlerin ilgisini çekiyor. Finans ve ödeme firmalarının temel finansal çözümlerinin detaylandırılması ve geliştirilmesi de bilgi güvenliği ve siber güvenliğin çok önemli hale gelmesini sağlıyor. 

Piyasadaki en yaygın iş ilanları arasında proje yöneticileri, ürün sahipleri, veri bilimcileri, tam yığın geliştiricileri, BI rolleri, oyun geliştiricileri ve ERP danışmanları bulunuyor. Kalite güvence rolleri ve iş analistleri de yüksek talep görüyor. Gerekli teknik eğitimle güncel kalmak, yeni teknolojileri ve araçları kullanmak da adayların işe alım süreçlerinde çok önemli hale gelmiş durumda.

Farklı teknik beceri setine bağlı olarak değişmekle birlikte, yetenekler için yıllık brüt paketler, direktör seviyesine kadar çalışanın alanına, deneyimine ve uzmanlığına bağlı olarak 400.000 TL - 1.800.000 TL arasında bir ölçekte yer alıyor.

Tedarik Zinciri ve Lojistik

Son iki yıl içinde özellikle satın alma ve tedarik zinciri pozisyonları oldukça önem kazanmış durumda. Otomotivden kimya sektörüne kadar farklı sektörlerde yer alan global ve yerel firmalar, bu departmanlarda en uygun adaylara yer vermek istiyor. Buna bağlı olarak pozisyonların maaşlarında geçen yıla göre ciddi bir artış söz konusu.

İşverenler, tedarik zinciri alanında özellikle maliyetleri azaltma ve karlılığı maksimize etmek amacıyla, satın alma süreçlerinde sürdürülebilirliği sağlayabilecek yeni yetenekleri kadrolarına katmak istiyor. Ayrıca, lojistik operasyon süreçlerini en optimum seviyede gerçekleştirebilecek lojistik mühendisi/lojistik operasyon yöneticisi pozisyonlarında alımlar gerçekleştiriliyor. Şirketler, lojistik maliyetlerini düşürmek için, lojistik alanında operasyonel süreçlere güçlü ve inovatif bir bakış açısıyla yaklaşabilecek adaylara yöneliyor.

Bu sektörde çalışan profesyonellerde gözlemlenen en belirgin özellikler ve temel beklentiler sürdürülebilirlik yaklaşımı, yenilikçi bakış, dijital süreçlere uyum, etkin iletişim becerisi ve ileri düzeyde İngilizce bilgisi olarak sıralanıyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 450 bin TL alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.500.000 TL üstüne ulaşıyor.

Mühendislik & Üretim

Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesi sonrasında, üretim ve üretime bağlı fonksiyonlar pozitif yönde ivme kazandı. Bu bağlamda mühendislik ve üretim sektörü, Covid-19 sonrasında da büyümeye devam ediyor. Sektörün getirileri göz önünde bulundurulduğunda yalın üretim tekniklerinin yaygınlaşması, üretimde sürekli iyileştirmenin faydaları göze çarpıyor. Talep gören rollerin başlıcaları; üretim, kalite, Ar-Ge pozisyonları ile proses ve yalın üretim mühendisleri geliyor.

Bu sektörde adaylarda aranan en temel özellikler teknik açıdan yetkinliğin yanı sıra, yeniliklere uyum sağlama ve iletişim becerileri ve yabancı dil bilgisi. Yalın üretim metodolojileri üzerinde uzmanlaşmış profiller, genel itibariyle ön plana çıkıyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 400 bin TL alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 1.700.000 TL üstüne ulaşıyor.

Bölüm Sekreteri & Yönetici Asistanı
 
Kariyer

Sektörden bağımsız olarak yöneticilerin daha nitelikli asistana ihtiyaçları son dönemde oldukça artmış durumda. Bunun başlıca nedeni ise artık yöneticilerin kendi iş yüklerini paylaşabilecekleri, bir nevi sağ kol ya da iş ortağı olarak görebilecekleri kişilerle çalışma istekleri ve ihtiyaçları. Gemişte daha organizasyon temelli işlerin yeterli görüldüğü bu pozisyonda artık belli ölçülerde işin içine dahil olma beklentisi gözlemleniyor. Asistan pozisyonu için teknoloji ve yabancı dil bilgisi gibi donanımlar önem kazanıyor.

Genç neslin teknolojiye olan ilgisinden, vizyonundan ve dinamizminden faydalanmak isteyen yöneticiler fazla olmakla birlikte genç neslin bu mesleği fazla tercih etmiyor. Ek olarak nitelikli asistan sayısının az ve sirkülasyonun yüksek olması piyasadaki ücretlerinin yükselmesine neden oluyor.

Bu pozisyonun doğası gereği kişiler bu pozisyonda kaldıklarında, kariyer hayatları boyunca üst düzey yönetici seviyesindeki rollere geçemiyor. Ve ancak bir iş değişikliği esnasında ücret paketlerini yükseltme şansı elde edebiliyorlar. Bu nedenle sunulan maaşta ufak farklılıklar işçin bile iş değişikliği yapabiliyorlar. Bu durum yine sektörden bağımsız olarak, pozisyonlar arasında geniş ücret aralıklarının oluşmasına yol açıyor.

Bu sektörde en az deneyimli çalışan en fazla yıllık brüt 380 bin TL alırken, 12 yıldan fazla deneyime sahip çalışanın baz maaşı yıllık brüt 740 bin TL'ye ulaşıyor.

İLGİLİ HABERLERİMİZ

Büyük şirkette çalışmanın artıları ve eksileri
Büyük ve kurumsal bir şirkette mi çalışmak daha avantajlı yoksa küçük bir patron şirketinde çalışmak mı?

Yeni iş yerinde kendinizi nasıl kanıtlarsınız?
İş görüşmesinde gösterdiğiniz olumlu izlenimleri işe başladığınızda da devam ettirmek ve işinizde kendinizi kanıtlamak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Yönetici, Performans ve Kariyer Koçu Mine Aytaç, Pudra.com için yazdı.

​Kariyer hedefleri nasıl belirlenir?
Kariyer hedefi belirlerken hangi özelliklerinizi dikkate almalısınız? Plan yaparken gözden kaçırmamanız gerekenler neler? İşte, Pudra.com’un tespit ettikleri…


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER