› 
 › 
Pudra.com 28.02.2012

Facebook profiliniz iş performansınızı gösteriyor

Amerika`da yapılan araştırmaya göre Facebook profilleri kişilerin iş hayatlarındaki performansları hakkında IQ testlerinden daha fazla öngörü şansı veriyor.

İş performansının öngörülmesinde Facebook profilleri IQ testlerinden daha mı çok ipucu veriyor? Bir kişinin Facebook profili o kişinin ne tür bir çalışan olabileceğini ortaya koyabilir mi?

Facebook profiliniz iş performansınızı gösteriyor

Uygulamalı Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre cevap, her ne kadar sinir bozucu olsa da EVET!

Eğer böbürlenerek kendi kendinize “Ben dikkatle Facebook sayfamdaki suçlayıcı olabilecek tüm fotoğrafları, yorumları ve duvar mesajlarını sildim” diye düşünüyorsanız gelecekteki işvereninizden henüz gizleyemediğiniz gerçek doğanız ortaya çıkabilir:

Gelecekteki iş başarınızı gösteren önemli kişilik özelliklerini ölçen bir değerlendirmeye göre, muhtemelen dışa dönüklükte düşük, dürüstlükte ise yüksek puan alacaksınız.

Gelecekteki işvereninizin sizin Facebook profilinizden edinebileceği diğer şeyler: yeni deneyimlere açık olma (Yeni Zelanda açıklarında bir buzuldaki tatil resimleri) duygusal istikrar (arkadaşlarınız sizi sürekli teselli mi ediyor?) ve geçimlilik (sürekli arkadaşlarınızla bir şeyleri mi tartışıyorsunuz?)

Northern Illinois Üniversitesi, Evansville Üniversitesi ve Auburn Üniversitesi`nde 500 kişilik bir örneklem grubuna, insan kaynakları uzmanı olan 6 araştırmacı tarafından, anahtar kişilik özellikleri konusunda yapılan iki çalışmada gruptakilerin Facebook sayfaları bir kılavuz olarak kullanıldı.

Değerlendirmeyi yapanlar proje üzerinde her bir kişinin Facebook sayfasına 5-10 dakika harcadıklarını ve yorgunluktan kaçınmak için günde bir ve bir buçuk saatten daha fazla zaman geçirmediklerini belirttiler. Araştırmacılar örneklem grubu üyelerinden “büyük beş” olarak bilinen dışa dönüklük, dürüstlük, duygusal istikrarlılık, geçimlilik ve yeni deneyimlere açık olmayı içeren kişilik özelliklerini oylamalarını istediler. Bunun sonucunda insan kaynakları yöneticilerince yüksek puan alan kişilik özelliklerinin genel anlamda gelecekteki iyi iş performansı göstergesi kabul edildi.

Örneklem grubunun üyelerinden, bir öz-değerlendirme yapıp IQ testi çözmeleri istendi. Bir çalışmada, araştırmacılar, kişilik özelliklerinin değerlendirilmesinden 6 ay sonra iş performansları hakkında sorular sormak üzere örneklem grubundaki bu kişilerin işverenlerini takip etti.

Araştırmacılar, değerlendiricilerin örneklem grubundaki kişilerin Facebook sayfalarında ifade ettiği kişilik özellikleri hakkında genel olarak hemfikir bulundu ve kendi değerlendirdikleri kişilik özellikleriyle iyi kişilik özelliklerinin güçlü bir korelasyonunun olduğu belirtildi. Daha da önemlisi, bir kişinin iş performansının IQ testi yerine onların Facebook sayfalarındaki bilgilere göre değerlendirilmesinin daha doğru bir yol olduğu görüldü.

Çalışma iş başvurusu yapanın Facebook sayfasına bakmayı yararlı bulup önermiş olsa da, çalışmanın yöneticisi Donald Kluemper, işverenlerin bu alanda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Bir Facebook sayfası işverene telefon mülakatında sormasının yasal olmadığı pek çok bilgi verir. Bu yüzden bir kişinin cinsiyeti, ırkı, yaşı ve hatta engelli olup olmadığı bilgileri Facebook sayfasında görülebilir.

Yine de, 2011 yılında Reppler sosyal medya servisi tarafından yapılan bu çalışma işe alım müdür ve sorumlularının yüzde 90'ını süreçte başvuru yapanın Facebook sayfasına bakıp bakmama konusunda kararsız bırakmıştır.

Kluemper`a göre kişinin Facebook sayfasını kontrol ederek bir takım bilgilere ulaşmak için efor sarf etmek değerli ve kullanışlı olabilir. Ancak bu çalışma işe alım süreçlerini tamamen Facebook üzerinden yapmaya itmemelidir. Zaten kullanılan ve orada olan herhangi bir diğer seçim aracı kez yüz binlerce denenmiştir. Temel olarak, bu alanda yapılacak daha çok iş var.


www.ideallyfree.com


Etiket: kariyer, facebook
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER