› 
 › 
28.01.2018

WhatsApp gruplarındaki tehlike!

WhatsApp grupları hemen hemen hepimizin hayatında;iş grupları,kız dedikodu grupları, aile grupları ve birçokları.Bizi bekleyen tehlikelerin farkında mıyız?

Yaklaşık iki yıl önce uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği getiren WhatsApp, dijital iletişim mahremiyeti kavramında çıtayı önemli ölçüde yükseltmişti.

WhatsApp Gruplarındaki Tehlike!

Geçtiğimiz günlerde Zürih’te gerçekleşen Real World Crypto Güvenlik Konferansı’na katılan Ruhr Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, aralarında WhatsApp, Signal ve Threema gibi uygulamaların da bulunduğu bir dizi kriptolu mesajlaşma uygulamasında tespit ettikleri güvenlik açıklarını paylaştı. Signal ve Threema’da bulunan açıklar nispeten zararsız olsa da araştırmacılar WhatsApp’ın güvenliğinde çok daha önemli boşluklar tespit etti. Ekip, WhatsApp sunucularını kontrol eden herhangi birinin, grup yöneticisine bile fark ettirmeden gruba yeni kişiler ekleyebileceğini  söylüyor.

Bu durum araştırmanın makalesinde, “Davetsiz üye grubun bütün yeni mesajlarına erişim imkanı bulup okuduğunda grubun gizliliği ortadan kalkıyor. Hem grup konuşmalarında hem de ikili konuşmalarda uçtan uca şifreleme olması, konuşmaya yeni bir üye eklemenin yasak olması anlamına gelmeli. Eğer öyle değilse kriptolamanın pek de bir anlamı yok gibi duruyor.” şeklinde ifade ediliyor.

Saldırgan gönderilen mesajları kontrol edebiliyor

Alman araştırmacılar, tespit edilen WhatsApp açığının basit bir hatadan kaynaklandığını söylüyor. Normalde sadece WhatsApp grubunun yöneticisi olan kişi gruba yeni üyeler ekleyebilir fakat açık yüzünden sunucu, yöneticiye hiç fark ettirmeden gruba yeni üyeler ekleyebiliyor. Böylece gizlice eklenen kişi gruptaki bütün katılımcıların telefon numarası ve mesajlarına erişim imkanı buluyor.

Normalde WhatsApp grubuna yeni bir üye katıldığında gruptaki herkese bildirim gider. Eğer grup yöneticisi grubu yakından takip ediyorsa grubu katılan davetsiz misafirle ve sahte davet mesajıyla ilgili uyarabilir. Fakat Ruhr Üniversitesi araştırmacıları ve Kriptografi Profesörü Matthew Green, saldırganın fark edilmesini geciktirmenin birkaç hilesi olduğunu söylüyor. WhatsApp sunucusunun kontrolünü elinde tutan bir saldırgan gruba girdiğinde, kişi sunucuyu gruptaki herhangi bir mesajı engelleyecek şekilde de kullanabilir. Örneğin gruba yeni gelen kişiyle ilgili sorulan soruları veya uyarıları devre dışı bırakabilir.

Araştırmacı Paul Rösler, “Saldırgan bütün mesajları kontrol ederek hangi mesajın kime gönderileceğini veya gönderilmeyeceğini kontrol edebilir. Birden fazla yönetici bulunan gruplarda ele geçirilen sunucu, her bir yöneticiye farklı sahte mesajlar gönderilecek şekilde kontrol edilebilir. Bu da yöneticilerin gruba yeni dahil olan saldırganın başka bir yönetici tarafından eklendiğini düşünmelerine sebep olabilir.” diyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER