13.09.2018

Çocuk çalışma odası için 11 dekorasyon fikri

Çocuğunuzun zihinsel ve ruhsal gelişiminde ders çalıştığı alan büyük önem taşıyor. Okul çocukları için evde çalışma alanı düzenleme önerileri haberimizde.

Çocukların hem zihinsel hem de ruhsal gelişimi için, çalıştığı ortamın önemi büyük. Konu hakkında Mimar Figen Erdağ Demircan; “Çocuk odalarında çalışma alanları mutlaka hem huzurlu, hem de ona hitap eden bir tarzda düzenlenmelidir.” diyor.

Çocuk odalarını ve çalışma alanlarını düzenlemek isteyen ailelere Mimar Figen Erdağ Demircan şu önerilerde bulunuyor:

Çocuk çalışma masası1. Pastel ve açık renkler çocuk için huzurlu bir ortam yaratır.

Öncelikle odanın rengi ile başlayın. Koyu ve canlı renkler yorucudur ve strese ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çocuğunuzun da fikrini alarak, renklerin pastel tonlarını ve açık renkleri tercih edin. Bu huzurlu bir ortam yaratmak için ilk adımdır.

2. Yer döşemesinde ahşap veya duvar rengi ile bir bütün sade bir halı kullanabilirsiniz.

Yer döşemesi evin tamamından ayrı olursa bu hem sizi, hem de çocuğun yorar. Genele uyun, ancak kolay temizlenebilen bir seçim yapmayı ihmal etmeyin. Ahşap döşeme hem duvarlarla uyum sağlayacak, hem de huzurlu bir ortam yaratmakta başarılı olacaktır; bu da olmuyorsa duvar rengi tonlarında bir halı tercih edebilirsiniz.

3. Çok desenli, renkli büyük halılar çocuğun konsantrasyonunu azaltır.

Halı konusu açılmışken, çok fazla desenli, renkli büyük bir halı konsantrasyonu azaltabilir, çocuğu yorabilir. Bu tip halıları iyi bir çalışma alanı planlıyorsanız büyük ebatlarda kullanmayın, odaya renk katmak için belki küçük bir kilimde desen ve renkleri tercih edebilirsiniz.

4. Çocuk çalışma masası çocuğun boyuna göre standart çalışma masası ölçülerine uymalı, sandalye beli destekleyici, masa yüksekliği ile dengeli olmalı.

Çalışma alanında odaya uyum sağlayacak tonlarda ahşap ya da hazır malzeme bir masa tercih edilebilirsiniz. Ofis mobilyaları satan bir yerden de deneyerek, oturumu rahat bel destekli,ayarları olan hareketli bir sandalye almak çalışma konforunu arttıracaktır. 

Editörün notu: Evde artık kullanılmayan bir masayı veya mutfak balkonunda atıl olarak duran masanızı çocuklarınıza çalışma masası yapmayın.

Çalışma masalarının çocuğun boyuna göre standart yükseklikleri bulunur. Aynı şekilde okul döneminde uzun saatler ders çalışacak çocuğunuzun fiziksel gelişimi için de sandalye yüksekliğinin çalışmaya uygun standartlarda olması gerekir. Yemek masaları, mutfak ya da bahçe sandalye ve masalarının yükseklikleri çalışmaya uygun standartlarda değildir. Bu nedenle çocuğunuzun çalışabilmesi için yeni bir ürün alamayacaksanız, başka bir alternatifiniz yoksa, öncelikle IKEA gibi mağazalardan standart masa-sandalye yükseklik örnekleri alın ve evinizdeki masa ve sandalyelerin buna uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Masa yüksek kalıyorsa, çocuğunuzun sandalyesinin bu masaya uygun olacak şekilde yükseliği ayarlanabilir bir sandalye olmasına dikkat edin.

5. Masa lambasını çocuğunuzun okuyup yazdığı alana göre yerleştirin. Lamba; çocuğunuz sağlak ise solda; solak ise sağda olmalı. Beyaz ışık strese yol açtığından tavan lambasının beyaz olmamasına dikkat edin.

Oda aydınlatması ve masa lambası çok önemli iki konudur. Çocuğunuzun okuyup yazdığı alana göre uygun bir masa lambasını masasına yerleştirin. Tavan lambanızın beyaz olmamasına dikkat edin. Beyaz ampuller bir süre sonra çok yorucu olurlar ve strese sebebiyet verebilirler.

Çocuk odası depolama alanları6. Dağınık ortamlar konsantrasyonu düşüreceğinden, oda içinde saklama, depolama alanları oluşturun.

Saklama ve depolama alanları için odanın ölçüsünü alın. Karışık bir ortamda çalışmak gerçekten zordur. Saklama çözümleri, kitaplık gibi üniteleri gerektiği kadar alın. Dosya, kalemlik gibi detayları unutmayın ve çocuğunuza önce bir düzen içinde çalışmayı gösterin, daha sonra ondan düzenli olmasını bekleyin.

Düzenli olmaya imkan vermeyen, yeterli depolama alanı olmayan; eşyalarını kategorilendirmesine yardımcı olacak kutu ve raf düzenlerinin bulunmadığı bir odada çocuğunuz da düzeni devam ettirmekte zorlanacaktır.  

7. Nevresim ve perdede, tıpkı halıda olduğu gibi büyük çok renkli desenlerden kaçının.

Rengarenk nevresimler ve perdeler yerine sade desenleri tercih edin. Hareketi yastıklarla sağlayabilirsiniz, sıkıldığınızda kurtulması kolay olur.

8. Çocuğunuzun sorumluluk bilincini artırmak için odasına kolay bakılabilecek bitkiler yerleştirin.

Çocuğunuzun odasına bitkiler koyun ve bu bitkilere onun bakmasını isteyin. Bitkilere bakmak hem sorumluluklarını bilmelerini hem de zihinsel anlamda kendilerini iyi hissetmelerine olanak sağlar.

9. Çocuk odasında teknolojik aletler bulundurmayın.

Odasında televizyon, oyun konsolu gibi teknolojik aletler bulundurmayın; bunlar için yer açmayın. Çalışma bittikten sonra hep birlikte bu aletlerle vakit geçirebilirsiniz.

10. İki çocuğunuz varsa L şekilde bir çalışma ünitesini tercih edin. 

L şeklindeki çalışma masaları hem onlara iki ayrı çalışma ortamı sağlar hem de birbirleri ile yan yana ama sırtları dönük olacaklarından dikkatlerinin dağılmasını önler. L şeklindeki çalışma masaları aynı zamanda köşeleri değerlendirmek, odada daha fazla yer açmak için de idealdir. 

11. Çocuk odalarında cam obje ve mobilya tercih etmeyin.

Cam objeler hareketli çocuklar için tehlikeli olacaktır. Bu nedenle cam dekoratif eşyalar ya da cam masalar çocuğunuz için tehlikeli olabilir.

Çocuk çalışma odaları için dekoratif çözümlerÇocuk odaları için dekoratif çözümler
  • Küçük bir çocuğunuz varsa ufak bir çalışma tahtası odayı hem dekoratif yapar, hem de yazarak öğrenmesi için caziptir.
  • Küçük notlar için bir mantar pano asmak faydalı olacaktır.
  • Dinlenme alanını da unutmayın. Bir puf, bir armut her çocuğun hoşuna gider.
  • Çocuğunuzun odasında sevdiği bir uğraş ya da koleksiyonunu sergileyebileceği bir alan oluşturun. Ders molalarında iyi gelebilir.

İlgili haberlerimiz:

​Ders çalışmayı zevkli hale getirmenin yolları
DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Klinik Psikolog Merve Soysal Başa, çocuklar için ders çalışmayı zevkli hale getirmenin yollarını açıklıyor.

​Çocuk odaları için dekorasyon önerileri
Evlerin neşe kaynağı olan çocukların odaları da en az onlar kadar renkli ve eğlenceli olmalı. Pudra.com'un çocuk odaları için dekorasyon önerilerini okuyun.

​Evinizi ısıtacak dekorasyon önerileri
Kış aylarında en büyük keyiftir evde vakit geçirmek… Dışarıda her ne kadar soğuk ve karanlık bir hava olsa da, yaşadığımız mekanlara sıcacık bir görünüm vermemiz mümkün.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2