dehb ve ogrenci kocu elgiz henden
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Tatil sonrası okula adaptasyon sorununa çözümler

Okul sendromlarının başında uzun yaz tatili sonrası okula adaptasyon sorunu geliyor. Adaptasyon sorunu çözümü için anne babalara düşen görevler Pudra'da.

Yaz tatili sonrasında okula adaptasyon sorunu öğrenciler arasında yaygın yaşanan ‘okul sendromlarının‘ başında geliyor. Bu konuda anne ve babalara önemli görevler düştüğünü ifade eden Öğrenci Koçu Elgiz Henden, ebeveynlerin öncelikle çocuklarına güven duymaları gerektiğini belirtiyor. 

Yaz tatili sonrası okula adaptasyon sorunları

İz Koçluk Kurucusu, Eğitim, Öğrenci ve DEHB Koçu Elgiz Henden, okula adaptasyon sürecinin azımsanmayacak sayıda çocuk için sorunlu geçtiğini belirtiyor. Ancak genel olarak çocukların yeni girdikleri ortama kısa bir gözlemin ardından kolaylıkla uyum sağlayabildiğini söyleyen Henden, çocukların bu konuda önyargılı hareket etmediklerini kaydediyor. Henden, uyum konusunda asıl sorun olarak değerlendirilebilecek konunun, ailenin çocuk hakkındaki önyargıları olduğunu ifade ediyor. 

Çocuğu okula alıştırın

Okula adaptasyon problemi yaşayan öğrencilere yönelik olarak Henden, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Çocukları okul hakkında bilgilendirmek ve onlara karşılaşacakları durum hakkında bilgi vermek, belki  öncesinde okula götürmek, içine gireceği ortamı ona göstermek çocuğun endişelerini giderebilir. Aileler ise burada çocuklarını bu değişim dönemine hazırlarken hem kendilerine hem çocuklarına güvenmeliler.

Okula başlamak oyunu bırakmak anlamına gelmemeli!

Aileler, okul dönemi ile birlikte çocukların günlük rutini değiştiği için başlangıçta zorlanabilirler. Ancak sonrasında buna uyum sağlarlar. Uyum sürecini kolaylaştıracak unsurlardan biri de çocuğun alışkanlıklarını devam ettirmesidir. Örneğin ‘Sen artık okula gidiyorsun, oyun oynamayı bırak' demek çocuğu kaygılandıracaktır. Öğrenme ve gelişim oyunla daha hızlı ve kalıcı olduğu için çocuğun oyun rutinine devam etmesi, okula uyumu daha da kolaylaştıracaktır.”

Ev hanımı olan annelerin de okul sürecine hazırlanması gerekiyor

Çocukların okula başlamasının çalışan ebeveynden çok çalışmayan ebeveyn için zor bir durum olduğunu belirten Henden, çocuklar okula başlayınca evde çocuklarıyla zaman geçiren annelerin kendilerini boşlukta hissedebildiğini belirtiyor. Henden, bu nedenle çalışmayan annelerin de okul sürecine uyumda öğretmenle ve çocukla nasıl ilişki kuracakları konusunda kendilerini hazırlamaları gerektiğini kaydediyor. 

Çalışan annelerin, çocuklarının okul dönemi ile ortaya çıkan kaygıları

Çalışan annelerin ise farklı kaygılar taşıdığını ifade eden Henden, şunları belirtiyor:  “Çalışan annelerin önemli konularından biri çocuklarına yeterince zaman ayıramamak ve ayıramadıkları için de kendilerini suçlu  hissetmek. Çocuğun okula başlaması, çalışan anneler için yeni bir kaygıyı beraberinde getiriyor: “Derslerine yardım etmek gerekiyor mu? Ya yardım edemezsem? Zaten yeterince zaman ayıramıyordum, şimdi daha da büyük bir sorun haline gelecek’ şeklindeki endişeleri, aslında çocuktan çok bakış açılarında.
 
Okula dönüş sorunları


Çalışan anneler öğretmenler ile işbirliği yapmalı

Çalışan anneler çocuklarına okul konusunda destek olmak istiyorsa, öncelikle öğretmenle işbirliği yapmalılar. Öğretmeni artık  okulda onu anne babadan daha fazla görecek ve gözlemleyecek. Bu işbirliği ayda bir telefon, mail ya da okul  ziyareti şeklinde olabilir. Görüşme sıklığını öğretmenle birlikte ihtiyaçları doğrultusunda belirleyebilirler. Bu bilgilendirme ve paylaşım görüşmeleri sonrasında evde kendilerine düşen görevleri yerine getirdiklerinde, okul ve ev uyum içinde devam edecektir.”

İz Koçluk İletişim | T: +90(212) 257 04 05  Gsm: +90(543) 224 57 25 | Adres: Adnan Saygun Caddesi, Vişne Çıkmazı Sokak, Gündeş Sitesi Pelin Apt. B Blok, No:7 Daire:7 Kat:3, Ulus/ Beşiktaş /İstanbul | E-Posta: iz@izkocluk.com | web sitesi: www.izkocluk.com


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER