03.11.2017

Bebek kakasında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin kakasını yapma sıklığı ve rengi size sağlığı hakkında ipuçları verebilir. Dikkat etmeniz noktalar Pudra.com'da.

İZLE: BEBEK KAKASI NE RENK OLMALI?👇 
Bebeğin kakasında yoğun balgam ve kan yoksa, sadece renk değişikliği söz konusu ise bunu bir problem olarak görmeye gerek yoktur. Mama ile beslenen bebeklerde her renkte kaka görülebilir. Mamanın içeriğine göre özellikle yeşil, kahverengi, sarı renkte kakalar görülebilir.

Bebek kakasında dikkat edilmesi gerekenler

Siyah ve macun kıvamında
Yenidoğanların ilk birkaç gün kakası siyah renkte olur. Buna mekonyum kakası adı verilir. Genellikle ilk 1 hafta kaka bu şekilde olur. 

Eğer bebek için demir takviyesi kullanılıyorsa bu dışkıda siyah renge neden olabilir. Ayrıca, kakasının rengi açık griye yakın ise bu durum safra asitlerinin yetersizliğinden yani sindirim sorunlarında kaynaklanabilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır.

Altın sarısı ve çamur kıvamında
Siyah ve macun gibi olan kakadan sonra anne sütü emdikçe bebeğin kakası her zaman alışık olunan altın sarısı ve çamur kıvamını alır. Bu kakaların kokusu pek olmaz.

İlgini çekebilir: Bebeklerde sümüksü ve balgamlı kaka sorunları
Bebeklerin kakası hiçbir zaman katı olmamalıdır; cıvık bir kıvamdadır ancak bebeğin kakasındaki balgam kakanın önüne geçiyorsa, buna dikkat etmek gerekir.

Yeşil
Yeşil renkli kaka genelde bebeğin üşüttüğünü düşündürse de aslında bağırsaklarının çalışma hızı ile alakalıdır. Bebek çok emdiği zaman bağırsaklarda işlenmeden atıldığı için kakası yeşil renkli olabilir. İshal olmadığı sürece bu durum normal kabul edilir.

Aileler, bebekte kaka renginin değişmesini bir sorun olarak görmemelidir. Ancak kanlı, balgamlı kakalar, kaka renginin gerçekten önemli olduğu durumlardır. Demir takviyesi almayan bebekte gerçekten siyaha yakın, kahve telvesi renginde bir kaka geliyorsa, bu bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu noktada ailelerin çocuk doktoruna başvurması uygun olur.
 
Bebek kakasının rengi neden değişir?
- Bebeğin büyümesiyle safra atımı da artar. Bu da rengin değişmesine etki eder.
- Emzirme döneminde anne beslenmesindeki değişiklikler bebeğin kakasını da etkiler.
- Bebeğin kaka sıklığı azaldığında, dışkının bağırsak içinde kalış süresinin artması, kakanın yeşile dönmesine etki eder.
- Bebeğin anne sütü dışında aldığı besinlerin türü, kakanın rengini etkiler.
 
bebek bezi

Bebeklerde kaka sıklığı nasıl olmalıdır?

Yenidoğanlar
Ortalama kaka sayısı 1 gün içerisinde  4 - 6 civarında olur. Ancak bu sayı 8 - 10'ları da bulabilir. Bazı bebekler zaman zaman her emmeden sonra da kaka yapabilir. Bu da son derece normal olarak görülür.
 
Anneler, bebeklerin kaka yapma sayısı azalınca çoğunlukla sütün yetmediğini düşünürler. Ancak bu endişeyle ek mamaya başlanması doğru değildir. Çünkü bu durum anne sütünün yetmediğini göstermez.
 
3 - 6 aylık bebekler
Bebekler büyüdükçe kaka sayısında azalmalar meydana gelir. Ortalama 4 normal görülse de daha fazla da olabilir.

Azalan kaka sayısı bebeğin keyfini bozmuyorsa, bebeğin büyümesi sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa, bebekte kusma vb. herhangi bir sıkıntı yoksa, düzenli olarak gaz çıkarıyorsa bu durum normal olarak kabul edilir.

kak6 - 12 aylık bebekler
1 yaşına yaklaşan ve 1 yaşında olan bir bebeğinin ortalama 24 saatlik kaka sayısı 2 - 3 civarına düşer.

Günde 8 kere kaka yapan bir bebek bir anda 15 kere kaka yapmaya başlamışsa, bu bir sorunun habercisi olabilir. Bu gibi durumlar enfeksiyon veya inek sütü alerjisinden kaynaklanabilir. Bu durumda mutlaka doktoru haberdar etmek gerekir.İlgili yazılarımız

Bebeğinizin kaka rengi ne anlama geliyor?
Bebeğinizin kaka rengi bazen değişebilir ve bu size bebeğinizin sağlığı hakkında önemli ipuçları verebilir. Bebek kakası renginin anlamları Pudra.com'da.

Bebek bakımında bilinmesi gerekenler
Gelin, bebek bakımında efsaneleşmiş yanlış bilgilerin doğrusunu öğrenelim. İşte, Pudra.com’dan yeni annelere 20 maddelik rehber…

​Bebeğin altı nasıl değiştirilir?
Kız ve erkek bebeklerin altı nasıl temizlenir? Bebeklerin bezi nasıl değiştirilir? Hamile Eğitmeni Günsel Yıldız uygulamalı olarak gösteriyor.

​Bebeklerde kabızlık ve tedavisi
Kabızlık, küçük çocuklarda ve bebeklerde sık karşılaşılan bir rahatsızlık. Bebeklerde kabızlığın


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER