22.01.2019

Sömestr tatilinde çocukların uyku düzeni nasıl korunur?

Tatilde geç yatıp geç kalkmaya alışan çocuklar, okul zamanı uyku sorunları yaşayabilir. İşte sömestr tatilinde çocukların uyku düzenini koruma yolları...

Uyku kalitesi öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Özellikle okul çağındaki çocukların başarısında büyük rol oynuyor. Uykusunu almış olarak uyanan çocukların zihinleri de öğrenme süreçlerine açık oluyor. Uzmanlar, okul çağındaki çocukların uyku kalitesi yükseltildiğinde doğru orantılı olarak, başarılarının da arttığına dikkat çekiyor. Yeterli ve verimli uyku uyumayan çocuklarda; dikkat dağınıklığı, kavrama bozukluğu ve performans düşüklüğü gibi sorunlar görülebiliyor.

Sömestr tatilinde çocukların uyku düzeni nasıl korunur?
 
Uyku kalitesi öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Özellikle okul çağındaki çocukların başarısında büyük rol oynuyor. Uykusunu almış olarak uyanan çocukların zihinleri de öğrenme süreçlerine açık oluyor. Uzmanlar, okul çağındaki çocukların uyku kalitesi yükseltildiğinde doğru orantılı olarak, başarılarının da arttığına dikkat çekiyor. Yeterli ve verimli uyku uyumayan çocuklarda; dikkat dağınıklığı, kavrama bozukluğu ve performans düşüklüğü gibi sorunlar görülebiliyor. Sömestr tatiline giren çocukların uyku düzeninin değişmesi, yeni dönemde uyku problemi yaşamalarına neden olabiliyor. Tatil sürecinde daha geç saatte uyumaya ve uyanmaya alışan çocuklar, okul başladığında uykularını düzene sokmakta zorluk çekiyor ve bu durum derslerde başarısızlığı beraberinde getiriyor. Bu sebeple, çocukların rutin uyuma alışkanlıklarını her zaman devam ettirmesi ve uyku düzenini koruması gerekiyor.
 
Sömestr tatilinde çocukların uyku düzeni nasıl korunur?
Ailelerin okul tatildeyken de düzenli uyku konusunda kararlı davranmaları ve çocukları doğru yönlendirmeleri büyük önem taşıyor. Ebeveynler, tatil döneminde çocukları için aldığı birtakım önlemlerle, yeni dönemde yaşanabilecek uyku sorununu en aza indirebilir. Tatil süresince, çocukların alışmış oldukları uyku saatlerinde uyuması ve çok geç saatte uyanmaması öneriliyor. Uyku saatinde evdeki gürültüyü minimum seviyeye indirerek, uygun uyku ortamı yaratmak da önem taşıyor.
 
Okul çağındaki çocuklar en az 8 saat uyumalı
Okul çağındaki bir çocuğun fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için en az 8 saat uyku uyuması gerekiyor. Her yaştan çocuğun ortalama uyuma süresinin farklılık gösterdiğini dile getiren uzmanlar, 7-12 yaşındaki çocukların uyku sürelerinin 9-11 saat, 13-17 yaşındaki çocukların ise 8-9 saat arasında değişiklik gösterdiğini belirtiyor.

Uykunun okul başarısındaki önemi
Çocuklarda uyku düzeninin okul başarısını doğrudan etkilediğini belirten uzmanlar; uykunun öğrenme, algılama ve dikkat üzerindeki etkisine vurgu yapıyor. Yapılan araştırmalarda, okulda başarılı olan öğrencilerin düzenli uyku alışkınlığına sahip oldukları saptanıyor. Yeterli uyku süresini tamamlayamayan çocuklarda beyin dingin hale gelmediğinden, dikkat dağınıklığı ve anlatılanları anlayamama gibi sorunlar yaşanıyor. Uykusunu alamayan çocuklarda, okuma-yazma başarısının düştüğü ve özellikle matematik problemi çözme konusunda başarısız oldukları belirtiliyor. Aynı zamanda okula isteksiz gittikleri, derslere karşı daha ilgisiz oldukları ve çevresindeki kişilerle iletişim kurmada sorun yaşadıkları gözlemleniyor.
 
Verimli bir uyku için detaylar önemlidir
 
Cottonbox çocuk odası nevresim takımı
Görselde kullanılan ürünler: Cottonbox, çocuk odası nevresim takımları


Yatak odası tekstilinde yumuşak ve pamuksu ürünler, uykuya dalma süresini kısaltıyor ve daha verimli uyku sağlıyor. Sağlıklı bir uyku için %100 pamuk ipliği ile trend ürünler tasarlayan ev tekstili markası Cottonbox, hava geçirgenliği yüksek kumaş yapısıyla, her daim konforlu uyku deneyimi yaşatıyor. Terlemenin önüne geçen nefes alan yapısı ile pamuk nevresimler, baskı ve boyama aşamasında kimyasal hiçbir maddeye maruz kalmadan üretimi tamamlanıyor ve kaliteli uykuya zemin hazırlamak için tüketiciye ulaşıyor.  Uykunun çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için önem taşıdığı bilinciyle üretim yapan Cottonbox, her yaş grubuna uygun nevresim gruplarıyla sağlıklı uykunun temelini oluşturuyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Okul çocuklarında uyku düzeni nasıl olmalı?
Yetersiz uyuyan çocukların okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerilerinin bozulduğunu gösteren araştırmalar var. Dr. Sabri Derman'ın, okul çocuklarında uyku sağlığıyla ilgili verdiği aydınlatıcı bilgiler Pudra.com'da...

​Sömestr tatilinde çocuğunuz için yapılacaklar listesi
Çocuklar 15 tatile girdi. Peki çocuğunuz için sömestr tatilinde hem eğlenip hem de öğreneceği "yapılacaklar listesi" hazırlamaya ne dersiniz?

​Verimli bir sömestr tatili için…
Çocuğunuzun karne notları başarılı olsa da olmasa da, yarı yıl tatilini onun için en verimli hale getirmek için bunlara dikkat!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER