@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 26.05.2017

Uyku saati çocuğunuz için problem saati mi?

Çocuğunuz gece uyumamak için bahaneler üretiyor, uyku saatine direniyorsa Psikolojik Danışman Erdinç Güllü'nün önerilerine kulak verin.

Günümüzde karanlık diye bir şey yok. Çağımızda herkesin evi aydınlık, öyle ki evin tüm ışıklarını söndürseniz bile sokak lambaları, araba farları, tabela ışıkları yüzünden odalarımız hiç kararmıyor. Ayrıca, hayat tarzımız gereği ebeveynler geç saatlere kadar uyumuyor, haliyle anne babaları oturma odasında hoşça vakit geçirirken çocuklar da uyumak istemiyor. Sonuçta çocukların uyku saatleri geldiğinde ve siz bunu hatırlattığınızda ‘lütfen biraz daha’, ‘on dakika sonra’, ‘hiç uykum yok’ gibi itirazlarla uyku saatleri kocaman bir sorun haline geliyor.

Uyku saati çocuğunuz için problem saati mi?

Bu durumun pek çok sebebi var. Önemli olan ebeveynlerin çocuğunun uyku sorununun sebebini anlayabilmesi aslında. Sorunun nedeni anlaşılınca çözüme ulaşmak, bir adımlık iş.
  • Çocuklar gündüz yeterince ilgi ve sevgi göremediklerinden aileleriyle biraz daha kalıp ihtiyaçları olan sevgiyi zorla almak isterler. Özellikle de geç saatlere kadar çalışan ebeveynlerin çocuklarında sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Anne baba eve geç gelmiş; evin işleriydi, çocuğun ödeviydi… derken çocuk ile anne baba arasında yeterli duygusal birliktelik olamayınca çocuklar hemen yatmayıp anne babalarıyla daha fazla zaman geçirmek istiyorlar. Nitekim çocuklardaki uyku problemlerinde en çok rastlanılan sebeplerin başında bu gelir. Aslına bakarsanız bu problem bir bozukluk değil. Sadece çocuk daha fazla duygusal destek arayabiliyor.
 
  • Kimi çocukların gece korkuları vardır ki odalarında tek başlarına uyumak istemezler. Böyle çocuklar için çözüm: Anne ya da babanın çocuğun başucunda kalıp onun uykuya dalmasını beklemesi. Bir hafta veya iki hafta ebeveyn için zahmetli olabilir ama çocuğun hem korkularının üstesinden gelmesi hem de uyku saatinin problem olmaktan çıkması buna bağlı.

İlgili yazımız: Çocukların gece korkuları için ne yapılabilir?
 
  • Çok fazla bilgisayar, telefon, televizyon, tablet gibi teknolojik cihazlar ile meşgul olan çocuklar uykuya dalmakta güçlük çekmek, uyuyamamak, sık sık korkulu rüyalar görmek gibi uyku sorunları yaşayabilirler. Bu sorunun üstesinden gelmek, elbette ki çocuğunuzun elektronik cihazlarla daha az uğraşmasıyla olacaktır.

İlgili yazımız: Teknolojik cihazlar çocukların uyku düzenini nasıl etkiliyor?
 
  • Bazı çocuklar aslında uyumayı sevmezler. Nitekim uyumak geçici ölümdür. Bu çocuklar ayakta kalıp daha çok yaşamak isterler. Bu tip çocuklar esasında zeka katsayıları yüksek çocuklar oluyorlar. Hayatı daha fazla yaşayıp, bir şeyleri daha çok yapmak istiyorlar. Esasında bu durumda da bir bozukluk yok, mesele çocuğun ayakta kaldığı süreler boyunca ne yaptığında. Eğer çocuğunuz uyumayıp kitap okumak, oyun oynamak gibi (tabii elektronik oyunları kastetmiyorum) zihinsel faaliyetler yapıyorsa onu kendi başına bırakıp daha sonra uyumasına izin verebilirsiniz.
uyku saati çocuğunuz için problem saati mi? 1
 
  • Çocuğunuz geç uyumasına rağmen erken kalkıyor ve gündüz uykusuzluğa bağlı dikkatsizlik, sersemlik yaşamıyorsa yani uyku süresi çocuğunuza yetiyorsa aslında çocuğunuzun uyku saati sorunu yoktur. Sizin çocuğunuza göre kendinizi ayarlamanız daha iyi olur.

Misafirlik, hastalık, özel bir gün gibi çocukların düzeninin bozulduğu zamanlarda uyku düzenleri de bozulur bu konuda anlayışlı olmak gerekiyor.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Çocuğunuzla birlikte uyumanız doğru mu?
Bebekler yalnız mı uyumalı yoksa anne ve babasıyla beraber mi uyumalı? Çok tartışılan bu konuyu Pudra.com araştırdı.

Çocuklar için çağın tehlikesi: Dijital Eroin
İşte akıllı cihaz bağımlılığının geldiği nokta ve bu teknoloji sevdasını olumluya çevirmek için birkaç küçük öneri…

Kanıtlandı: Çocuğunu erken yatıran anneler daha mutlu!
Bilimsel çalışmalar çocuğunu erken yatıran annelerin daha mutlu olduğunu gösteriyor.

Çocukları mobil cihazlardan uzak tutmak için 10 neden
Cep telefonu, tablet ve elektronik oyunlar çocukların sağlığına zararlı mı? Yapılan araştırmalar çocuklarımızı teknolojik cihazlardan uzak tutmamız gerektiğini doğruluyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER