@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 18.01.2017

Çocuğunuza ilaç içirmenin yolları

İlaç içmek istemeyen, ilaçtan korkan ve ilaca tepki gösteren çocukların anne ve babaları için ilaçları kolay içirme yöntemlerini araştırdık.

Çoğu yetişkin için ilaç içmek hiç kolay değilken küçük çocukların ilaçları severek içmesini beklememek gerekiyor. Daha çekici hale getirmek için bazı ilaçlara çocukların seveceği aromalar katılıyor ama ne olursa olsun ilaç içeceğini duyan çocuklar tepki gösteriyor. Bu durumda ebeveynlere çok iş düştüğü kesin. Ufaklığınızı korkutmadan, fazla uğraştırmadan ona sağlığı için gerekli ilacı içirmeniz gerekiyor. Bunun her zaman çok kolay olmadığını biliyoruz. Küçücük bir kaşık şurup için ağlayarak oradan oraya koşturan, ilacı görünce ağzını sımsıkı kapatan miniklerin anne ve babalarına kolay ilaç içirme yöntemlerini derledik. Hangi yöntemi deneyecek olursanız olun, öncelikle mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatalım.

Çocuğunuza ilaç içirmenin yolları
 

Rahat davranın, gülümseyin

Gülümsemenin ilaç içirmekle ne ilgisi var demeyin. Yüz ifadeniz çocuğunuzun üzerinde bir ayna görevi görüyor. İlaç içirmeye başlamadan önce "Acaba çocuğum reddeder mi, yine uğraşacak mıyız?" gibi kafanızdan geçen düşünceleri ve endişeleri çocuğunuz mutlaka hisseder. Aksine rahat davranın ve ilaç içme işinin çok da üstüne düşünülecek, panik yapılabilecek bir durum olmadığını gösterin. Unutmayın, çocuklarımız yüz ifadelerimizi taklit ederek öğreniyor.
 

Küçük parçalara bölün

İlacı tek seferde yutması sorun oluyorsa tablet formunda olanları kırarak, şurup gibi sıvı formda olanları ise birkaç dakikalık aralıklarla içirebilirsiniz. Bazı çocuklarda tek seferde hepsini yutmak daha kolay olabilir. Çocuğunuzun tepkisine göre karar verebilirsiniz.
 

Bir yiyecekle karıştırın

Bu ufaklığınızın ilacı içmesinin en rahat yöntemlerinden biri. İlacı yemeğine karıştırabilir veya çikolata aromalı bir yiyecekle/içecekle karıştırıp tadını ve kokusunu bastırarak fark etmeden yemesini sağlayabilirsiniz. Taneli ve pütürlü formda olanları yoğurda katarak yedirebilirsiniz. Fakat ilacın tamamını almış olabilmesi için yemeğini de sonuna kadar bitirmesi gerekiyor. İlaçların bazı yiyeceklerle aynı anda alınması sakıncalı olabiliyor. Bu sebeple vereceğiniz ilacın yiyeceklerle etkileşime girmemesi gerekiyor. Bu yöntemi denemeden önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza sormalısınız. Hangi ilaç nasıl verilmeli, ilacı verirken neler önemli merak ediyorsanız, Çocuklara ilaç verirken nelere dikkat etmeli? başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.
 

Göz damlasını uyurken damlatın

Bu yöntem ağızdan alınan ilaçlarla ilgili değil elbette. Fakat, mesela çocuğunuzun gözü mikrop kaptı ve her gün gözlerine ilaç damlatmanız gerekiyor –ki bu da çocuğunuz için son derece rahatsız edici durumlardan biri olabilir- uyurken göz kapağına damlatmayı deneyin. Onu rahatsız etmeden ve uykusundan uyandırmadan bunu başarabilirseniz, hiçbir şey hissetmeden ilacını vermiş olabilirsiniz.
 

Farklı formlarda ilaçlar deneyin

Bazı çocuklar suda eriyen tabletleri içebilirken, bazı çocuklar şurup tadını sevmez, midesi bulanır ve kusabilir. Eğer seçme şansınız varsa vereceğiniz ilacın çocuğunuza daha uygun olan formunu almayı tercih edin. Şurup içmekte zorlanan çocuklar için şırınga gibi küçük bir ağız damlası kullanarak ilacın tadını almadan ağzından içeri damlatmak da bir seçenek olabilir.
 

Çocuğunuzu eğlendirin

Her zaman olduğu gibi işin içine biraz eğlence katarak çocuğunuzu ürkütmeden ilacı içmesini sağlayabilirsiniz. İlacı içmesi için küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Mesela kutunun içindekini göstermeden içeceği ilacın ne renk olduğunu tahmin etme oyunu oynayabilirsiniz. Veya ilacı içirmeden önce siz de tadına bakıyormuş gibi yapabilirsiniz, ona ilacın çok tatlı olduğunu söyleyip merak etmesini sağlayabilirsiniz.
 

Ona da sorun

Eğer benzer bir ilacın (mesela çocuklar için üretilmiş farklı meyve aromalı vitamin şurupları gibi) farklı renk ve kutu gibi seçenekleri varsa, ona hangi rengi içmek istediğini sorun. Seçim yapabildiği için durumu kontrol edebileceğini de düşündüğü için ilacı daha rahat içebilir. Sizi çok fazla zorlarsa ve hastalığın seyrinde ilaç içmediği için bir iyileşme olmuyorsa; şurup ve enjektör arasında seçim yapmasını da isteyebilirsiniz.
 
Çocuğunuza ilaç verirken, doktora götürürken onu korkutmamaya özen göstermenizi öneriyoruz. Çocuğunuza her zaman durumları açıklayın. İlaç içmenin sağlığı için gerekli bir şey olduğunu ama çok da büyütülecek bir durum olmadığını anlatmanız ikiniz açısından da işleri kolaylaştıracak. Bu konuda doktorunuzdan da yardım alabilirsiniz. Çocuğunuza ilaçları neden ve ne kadar süreyle içmesi gerektiğini doktorun anlatması da çok faydalı olabilir.


Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Çocuğunuz ilaç almak istemiyorsa
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Pediatri uzmanı Dr.Pelin Cengiz'in çocuğunuza ilaç vermek için önerilerini mutlaka okuyun.

​Çocuğunuza verdiğiniz ilaçları tanıyor musunuz?
Çocuklarda soğuk algınlığında hangi ilaçlar kullanılmalı? Peki bu ilaçlardan hangisi ne işe yarar? Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalandığında ne yapmalısınız?

​Çocuklarda gereksiz antibiyotik kullanımının zararları
Çocuklarda antibiyotik ne kadar süre ile ve nasıl kullanılmalı? Ebeveynlerin antibiyotik kullanımında nelere dikkat etmesi gerekiyor? 

​Çocuk ve bebek hastalıklarına doğal çözümler
Bebeğinizin gaz, ateş, ağrı gibi problemleri olduğunda ilaca başvurmak yerine doğal yollarla da bu sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Çocuk hastalıklarının doğal çözümlerini Pudra.com yazdı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER