@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 16.11.2009

Bebeklerin anne karnındaki ruhsal gelişimi

Hamilelikte ruh halinizin, yediklerinizin, dinlediğiniz müziğin bebeğin gelişimini etkilediğini biliyor musunuz?

Annenin hamileyken beslenmesi ile bebeğin karakteri arasında ilişki var mı? Anne karnındaki bebekle anne arasında duygusal bir bağ olu mu? Anne karnında bebek hangi sesleri duyar? Hamilelik sürecinde yaşananlar bebeğin karakterini etkiler mi? Pudra.com olarak bebeklerin hamilelik boyunca nelerden nasıl etkilendiğini araştırdık.


Hamileyken yaşananların bebeğin karakterini nasıl etkilediğini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe yanıtlıyor. …

Anne karnında bebek hangi sesleri duyar?
Bebek özellikle tiz sesleri duyar. Kalın sesleri de duyar ama çok iyi algılamayabilir. Bu, bebeğin kulak yapısının az gelişmiş olmasıyla alakalıdır. Bir taraftan rahim duvarının sesleri az geçirir olmasıyla ilgilidir. Bu koruyucu bir şeydir. Bebek doğduktan sonra da daha iyi duyabildiği ses, anne sesidir. Babalar da daha ince sesle konuşurlar bebekle. Bu demektir ki bilinçaltı olarak kadın sesinin daha iyi duyulduğunu biliyoruz.

Hamileliğin 16’ncı haftasında çocuğun kulakları duymaya başlar. 32’nci haftaya gelindiğinde duyduğu sesleri hatırlayabilme ve ona göre tepki gösterebilme kabiliyetine sahip olur. Zaten 32’nci haftadaki bebeğin beyin gelişimi, aynen yeni doğan gibi tamamlanmış olur.

Anne karnındaki bebekle anne arasında duygusal bir bağ var mı?
Evet, bu kanıtlandı. Bebek, anne karnına düştüğü andan itibaren anne karnına bazı hormonlar salgılanmaya başlıyor. Böylece anne, anne olma hazırlığına başlamış oluyor. İkinci önemli hazırlanma, bebek hareketleri başladığı andan itibaren oluyor. Hamileliğin 32’nci haftasında bebek anneye bilinçli olarak yanıt vermeye, söylediklerine tepki göstermeye başlıyor. En nihai ve en güçlü bağ, anne bebeği kucağına aldığı andan itibaren başlıyor.

Bebek, hamileliğin 16’ncı haftasında işitme yeteneği edindiği zaman ilk duyduğu ses annesinin kalbi, ilk gördüğü şey rahim içi, yani güvenli bir ortam, dokunma hissi başladığında dokunduğu ortam annesinin karnıdır. Yani bebek için en büyük gerçek annedir. O yüzden de doğduktan sonra ağlayınca babaya gittiğinde de sakinleşir ama annesine gittiğinde daha kolay sakinleşir. Çünkü rahim içindeyken hissettiği gibi güvenli ortamı bulmuş olur.

Annenin hamileyken beslenmesi ile bebeğin karakteri arasında ilişki var mı?
Bununla ilgili yapılan çalışmalarda bir sonuç çıkmadı. Annenin etten daha zengin beslenmesi, çocuğun kişiliğinin daha güçlü olmasına veya vejateryen beslenmesi, bebeğin de vejateryen olmasına neden olur diye bir şey yok örneğin.

Sadece annenin severek yediği şeylerin tadı bebeğin amniyo sıvısına geçtiği için, bebek doğduktan sonra o yiyecekleri daha çok sevebiliyor. Mesela anne çikolata çok yediyse, kanında çikolataya ait maddeler dolaştığı için bebeğe de geçiyor. Bebek rahim içinde buna alıştığı için, doğduktan sonra da çok yiyor.

Bebeğinizin peynir, süt gibi belli maddeleri sevmesini istiyorsanız, bunları hamilelikte yiyin ki bebek rahim içindeyken buna alışsın.

Bebeğe anne karnındayken müzik dinletmek ruh sağlığını nasıl etkiler?
Bebek doğduktan sonra ağlamaya başladığı ve bir türlü durduramadığınız, çaresiz kaldığınız durumlarda rahim içinde alışkın olduğu müziği dinletirseniz sakinleştirebilirsiniz. Müzikle çocuğun daha zeki hale gediğine inanmıyorum, ama müziğin bebeği sakinleştirip ruhsal gelişimine katkıda bulunduğunu söyleyebilirim.

Müziği, günün her saati olabilir ama özellikle gündüz saatlerinde dinletmekte fayda var. Çünkü doğum sonrası uyku düzenine de alıştırmak lazım çocuğu. Rahim içi karanlık olduğundan, bebek gece ve gündüzü bilemez, ama onu daha anne karnındayken buna alıştırırsanız düzeni öyle devam eder.

Bebeğe rahim içindeki seslere uygun müzik dinletilmeli. Rahim içinde, dakikada 70-100 atan bir kalp var, arada sırada bağırsak sesleri, dışarıdan gelen bazı uğultular var. Bunlar daha çok klasik müziğe uyuyor. Zaten o yüzden bebeklerin en favori müzikleri Mozart müzikleridir. Çünkü bu müziklerde gerçekten de sanki rahim içinde bir kalp atışıymış gibi ritimler vardır.

Bebeklerin ruhsal gelişimi anne karnındayken mi başlar?
Bebek, rahim içinde gelişmeye başladığı andan itibaren sinir hücreleri oluşmaya, özellikle hamileliğin 8. haftasından itibaren beyin içindeki hücreleri birbirleriyle iletişim kurmaya başlar. Bu da bebek daha 8 haftalıkken hafıza oluşmaya başlıyor demektir. Daha da büyüdükçe, hafızadan sonra anne babadan aldığı özelliklere bağlı olarak bebeğin kişiliğine ait ilk özellikleri oluşmaya başlar.

Beyin gelişimi hamileliğin 32’nci haftasına kadar çok hızlı devam eder, 32’nci haftadan sonra, çocuk 5 yaşına gelene kadar hızla gelişmeye devam eder. Beyinle ruhsal gelişim arasında paralellik vardır. Beyin hücreleri arasındaki iletişimi ne kadar iyi sağlarsanız, çocuk daha zeki olsun, hafızası güçlensin diye yaptırılan alıştırmalara benzerlerini rahim içinde yaparsanız büyük yarar sağlarsınız.

Bebeğe müzik dinleterek, onun doğduktan sonra bu müziği tanıyarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde yaşananlar bebeğin karakterini etkiler mi?
Anne hamileliğini rahat geçirdiği zaman, bebek, doğduktan sonraki ilk ayları daha iyi geçiriyor. Eğer stresli bir hamilelik geçirmişse, bebek daha hareketli oluyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmadı, ama ilk veriler bu yönde gelmeye başladı.

Anne adayı stresli olduğu zaman kanına adrenalin ve kortizon maddeleri salgılanıyor. Bunlar plansetadan bebeğin kanına geçiyor. Dolayısıyla annedeki duygu durumuna benzerlik bebekte de oluşuyor. Anne eğer mutluluk hormonu salgılıyorsa, bebeğe gidiyor, bebek daha mutlu oluyor.


İlgili haberler:

Gebelikte 'yasak yiyecekler' Hamilelikte çiğ ve az pişmiş et, balık ve yumurta, pastörize olmayan yiyecekler bebeğin gelişimini etkiliyor.

Hamileliğin 2. ayında neler oluyor? Hamileliğinizin ikinci ayında bebeğinizdeki, sizdeki gelişmeler ve yaptırmanız gereken kontroller…

Hamileliğin 3. ayında neler oluyor? Bebeğinizin şekillenmeye başladığı, sizin de duygusal olarak hamileliği hissetmeye başladığınız 3. ayda neler oluyor?

Hamileliğin 4. ayında neler oluyor? Hamileliğin dördüncü ayında düşük riski genellikle azalır. Aynı zamanda bebeğin hareketlerini hissetmeye başlarsınız.

Hamileliğin 5. ayında neler oluyor? 5. ayda anne kilo alır, ağırlaşır; hamilelik sıkıntıları başlar. Bebek ise artık aktif hale gelmiştir, tekme atmaya başlar...

Hamileliğin 6. ayında neler oluyor?
Hamileliğinizin 6. ayında bebeğinizde ve sizde olan değişimleri bilmek ister misiniz?

Hamileliğin 7. ayında neler oluyor? Hamileliğin 7. ayında sizleri neler bekliyor? Bebeğiniz ne durumda, hangi kontroller yapılmalı?

Hamileliğin 8. ayında neler oluyor? Hamileliğinizin 8. ayında sizleri neler bekliyor? Bebeğiniz ne durumda ve hangi kontrolleri yaptırmalısınız?

Hamileliğin 9. ayında neler oluyor? Hamileliğin son ayında sizi neler bekliyor, bebeğiniz ne durumda ve hangi kontroller yapılmalı?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER