@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 03.12.2009

Hamilelikte mide bulantısı

Hamilelerin en büyük şikayetlerinden biri olan mide bulantısı ve kusmalar ne zaman ve neden olur, çözümleri neler?

Gebelik bulantısı birçok anne adayının şikayetçi olduğu bir konudur. Özellikle sabah saatlerinde daha yoğun hissedilen bulantı ve kusmaların şiddeti de kişiden kişiye değişim gösterir. Ayrıca çoğul gebelik durumlarında, önceden araç tutması gibi rahatsızlığı olanlar, anne ve kız kardeşlerinde gebelik kusması öyküsü olanlar ve migren hastalarında bulantı ve kusmalar daha yoğun olarak görülür.

Hamilelikte mide bulantısı

Pudra.com, anne adaylarının en önemli şikayeti olan mide bulantısı konusunu araştırdı.

Mide bulantısı hamileliğin hangi dönemlerinde olur?

Mide bulantısı ve kusmalar genelde ilk adet gecikmesinden birkaç gün sonra başlar. Bulantının şiddeti git gide artar ve gebeliğin 8. haftasında fazlasıyla hissedilir. Daha sonraki haftalarda yavaş yavaş azalmaya başlayan bulantı ve kusmalar 14. hafta civarında son bulur. Tabi bu bulantıların süreci de aynı şiddeti gibi kişiden kişiye değişim göstermektedir; biz burada sadece genelleme bir süreçten bahsediyoruz.

Mide bulantısını azaltmak için ne yapmalı?
  • Uyaranlardan kesinlikle uzak durulmalı. Bu herhangi bir yiyecek de olabilir, sigara veya bir koku da…
  • Az ve sık bir beslenme tarzı benimsenmeli.
  • Geceleri başucunuzda mutlaka birkaç bisküvi koyun. Bu bisküvileri sabah saatlerinde yavaş ve sindirerek yemek için kendinize bol vakit ayırın.
  • Sabah ayağa kalmadan önce 20 - 30 dakika dinlenin.
  • Yağlı, aşırı baharatlı, asitli yemekler yemeyin. Az yağlı yiyecekler tüketmeye gayret gösterin.
  • Sıvı alımı çok önemli… Bol bol sıvı madde için
  • Bol bol dinlenin. Diğer bir anne adayı ile konuşmak, stresinizi hissedebileceğiniz oranda azaltabilir.
  • Ayrıca mutlaka doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaç tedavileri de uygulanabiliyor. Ama dediğimiz gibi doktor gözetiminde olması şart!

Aşırı kusmalara dikkat!

Op. Dr. Meltem Eğilmez, Anne Olunca Anladım’a yaptığı açıklamada bulantı ve kusmaların aşırı olduğunda vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebileceğini ve bu durumun tüm sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen, hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonu haline dönüşebileceğini açıklamış. Vücuttaki tüm sistemlerin çalışmasında sıvı ve elektrolit dengeleri çok önemli rol oynar. Tüm kasların düzenli kasılmaları, kalbin çalışması, iç organ fonksiyonlarının sürdürülmesinde sıvı - elektrolit dengesi esas olup, aşırı gebelik kusması zamanında müdahale edilmediği takdirde çok ağır sonuçlara yol açabilecek bir hastalık durumudur.

Aşırı kilo kaybı, kan potasyum düzeyinin azalması, karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kan ph'ının alkaliye kaymasına kadar yol açabilen ağır hiperemesis gravidarum tablosu gebeliklerin yaklaşık binde ikisinde görülür. Hiperemesis gravidarum tespit edildiğinde, hasta hemen hastaneye yatırılarak tedaviye başlanır. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek kan biokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılır. Bu arada merkezi sinir sistemi üzerinde etkili güçlü kusma engelleyici ilaçlar ile sıvı kaybının engellenmesine çalışılır. Kardioloji, iç hastalıkları, gastroenteroloji ve psikiyatriden hastanın yönlendirilmesinde yardım alınır.

Bu arada aşırı kusmaya yol açabilecek diğer sistemleri ilgilendiren hastalıkların da incelenmesi gerekir. Bunlar arasında en sık rastlananlar peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroidi sayılabilir. Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalkıp ağızdan beslenmeye başlanmadan ve kilo kaybı durmadan hastaneden taburcu etmemek gerekir. Genellikle yoğun bir tedavi protokolü ile ortadan tamamen kalkan ve gebeliğin devamında bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmeyen hiperemesis gravidarum, çok nadir vakalarda anne hayatını kurtarmak için gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek kadar ciddi boyutlarda ortaya çıkabilir.


Hamilelikle ilgili tüm haberlerimiz için hamilelik bölümümüzü tıklayın.

Hamilelik şikayetleriyle ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:


Hamilelik sıkıntılarına pratik çözümler Mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, yorgunluk gibi hamilelik şikayetlerini önleme yöntemleri...

Hamilelikte kramp nasıl önlenir? Hamileliğin özellikle ikinci ve üçüncü periyodunda yaşanan kramplar neden olur, nasıl önlenir ve geçirilir?

Hamilelikte kaşıntı neden olur?
Hamilelik döneminde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olan kaşıntıyı önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Hamilelikte kabızlık sorunu ve çözümleri Kabızlık gebelik döneminde birçok anne adayının sıkıntısıdır. Bunu önlemek için neler yapmalı?

Hamilelikte diş sağlığı Anne adayları hamilelik döneminde, diş sağlığına normal dönemlere göre daha fazla özen göstermelidir.

Hamilelik çatlakları nasıl azaltılır? Hamilelikte çatlakları engellemek mümkün değil. Ama kozmetik ürünler veya evde hazırlayacağınız karışımlarla çatlakları azaltmak elimizde!

Hamilelikte seyahat ve tatil Hamile olmanız yolculuk yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Ama dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

Hamilelikte vücut bakımı Hamilelikte vücudumuzda oluşan değişimlerden en az etkilenmek için vücut bakımımıza dikkat etmeliyiz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER