06.08.2021

Daha iyi uyumanızı sağlayacak 9 besin

Uyku sağlığınızı kazanma yolunda attığınız adımlara ek olarak bu yazımızda bahsedeceğimiz besinleri tüketmek de bu süreçte sizlere yardımcı olacaktır.

İZLE: UYUMAYI KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER👇 
Uyku sorununun tedavisinde beslenmenin rolü büyüktür. Uykusuzluğa iyi gelen doğal yiyecekler, kaçan uykunuzu geri getirmek ve daha verimli bir güne uyanmak için birebirdir.

Daha iyi uyumuanızı sağlayacak 9 besin

Uykuya dalmakta güçlük çekme günümüzün en yaygın sorunlardan biri. Uyku problemi yaşayan kişiler uyandıklarında yorgun hissederler ve günlük işlerini dahi yapmakta zorlanırlar. Dolayısıyla bu durum hayat kalitelerini olumsuz yönde etkiliyor.

Uzmanların açıklamalarına göre, günlük olarak yeterli ve sağlıklı bir uyku, vücudumuzun tüm fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlıyor. Uyku ritminin ve vücut ısısının düzenlenmesi üzerinde önemli bir paya sahip olan melatonin hormonu gece 02.00-04.00 saatleri arasında maksimum salgılanmayı gösteriyor. Bu nedenle vücudun sirkadiyen (günlük) ritminin ayarlanması için bu saatleri uykuda geçirmek oldukça önemli oluyor. 

Uyku sorununun başlıca sebepleri
  • Uykuya yakın yemek yeme alışkanlığı
  • Çok fazla kafein tüketimi
  • Yoğun stres
  • Çeşitli ağlık sorunları

Peki, çeşitli sağlık sorunları ve yoğun stresin dışında, uykuya dalmakta güçlük çekenler beslenmelerinde nelere dikkat ederek daha kolay uykuya dalabilirler. İşte uyumayı kolaylaştıracak 9 besin:

1. Süt ve süt ürünleri
 
Süt ve süt ürünleri

Proteinden zengin olan süt bedeni rahatlatan ve hızlı uykuya dalmayı kolaylaştıran amino asitler yönünden de zengindir. Yatmadan önce yarım bardak ılık süt içmek uyku kalitesini önemli ölçüde artırır.

2. Muz
 
Muz

Güçlü bir potasyum kaynağı olan muz aynı zamanda melatonin hormonunu da arttırır. Bu durum vücudun gevşemesinde rol oynayarak uykuya dalma sürecini hızlandırır.

3. Yulaf
 
Yulaf

Yulaf zengin lif içeriği ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Beslenme programınızda yulafa yer vermek daha rahat bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar.

4. Sakinleştirici özelliğe sahip bitki çayları
 
Bitki çayı

Özellikle papatya çayı, melisa çayı gibi bitki çayları sakinleştirici özellikleri ile yatmadan önce tüketildiğinde uykuya geçişi oldukça rahat bir hale getirir.

5. Bal
 
Bal

Balın içinde bulunan oreksin beynin dinlenmesine yardımcı olur. Yukarıda bahsedilen bitki çaylarına ek bir tatlı kaşığı bal uykuya dalmaya oldukça yarar sağlar.

6. Marul
 
Marul

İçindeki laktamaz ve phytonutrient sayesinde kasları gevşeten bir besindir. Akşam saatlerinde yenildiğinde bu etkisiyle uykuya geçişi de kolaylaştırır.

7. Brokoli
 
Brokoli

İçerdiği mineraller sayesinde kas ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olan brokoli de uykusuzluk çektiğiniz o uzun gecelerin çözümü olmaya adaydır.

8. Ceviz
 
Ceviz

Melatonin salgılanmasını artıran ceviz sağlıklı bir uyku için gerekli bileşenlere sahiptir. Yatmadan önce birkaç adet ceviz tüketmek hızlı ve kesintisiz bir uykuya yardımcı olur.

9. Badem
 
Badem

İyi kalitede protein ve önemli mineraller içeren badem yatmadan önce tüketildiğinde vücudu uykuya hazırlarken uyku geçişini kolaylaştırır.
 
Uyku sağlığınızı kazanma yolunda attığınız adımlara ek, yukarıda bahsedilen besinleri tüketmek bu süreçte sizlere yardımcı olacaktır.

İlgili haberlerimiz:

​Hazımsızlık uyku sorunlarını tetikliyor
Diyetisyen Emre Uzun, "rahat bir sindirim rahat bir uyku sağlar" diyerek, sindirim sistemi ile uyku sorunları arasındaki ilişkiyi açıklıyor.

​Uykusuzluk sorununa karşı yapmamanız gerekenler
Yetişkinlerin yüzde 30 ila 40’ı uykusuzluk sorunu çekiyor. Bu yüzdelik dilimin içinde olanlara Pudra.com’da, uykusuzluğu yenmek için yapılmaması gerekenleri açıklıyoruz.

​Kadınlarda uykusuzluk neden olur?
Siz de gecelerinizi koyunların çitten atladığı hayaliyle mi eçiriyorsunuz? Yalnız değilsiniz, kadınların yüzde 70’i aynı sorunla karşı karşıya.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER