11.02.2019

Mutluluk seviyesini artıran besinler

Sevgililer Günü'nü yalnız geçirecekler için, mutluluğu artıran besin kaynaklarını Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu'ndan öğrendik.

İZLE: ANTİDEPRESAN ETKİLİ BESİNLER👇 
14 Şubat’ta mutlu olmanın tek yolu, çift olarak vakit geçirmek mi? Sevgilisi olmayanlar hazır olun! Sizleri mutlu edecek besinler var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Köşkeroğlu, yalnızlar için mutluluk reçetesi besinler hakkında bilgi ve önerilerini paylaştı.

Mutluluk seviyesini artıran besinler
 
Mutluluk hormonu diğer adı ile serotonin nörotransmitter’dir. Sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlamakla görevlidir. Serotonin salınımı bireyde mutlu, enerjik olma gibi bir his uyandırırken, eksikliğinde ise uyku hali, mutsuz olma ve depresif etkiye neden olabilir. Serotonin salınımını arttırmanın birden fazla yolu vardır. Bunlar; egzersiz yapma, gün ışığından yararlanma, masaj yaptırma, stresten uzak kalma, yeterli ve dengeli beslenmedir.
 
Sağlıklı beslenmek mutluluğu artırıyor!
 
Serotonin, triptofan adı verilen aminoasitlerden beslenir. Triptofan açısından zengin olan besin kaynakları tükettildiğinde de serotonin salınımı artacaktır.
 
Bizi mutlu edecek besin kaynakları
 
Triptofan salınımını arttırmak için süt, peynir, yoğurt, kırmızı et, yumurta tüketimini arttırırken, serotoninin üretim esnasında kullanılan B vitamini alınımını arttırmak için ise balık, ceviz, fıstık, keten tohumu, ıspanak, karnıbahar ve kurubaklagil tüketimini arttırmak gerekir. Bunun dışında, şeker seviyesinin düşmesi, stres durumunu arttıracağından, serotonin salınımını azaltacaktır.
Bu yüzden şeker seviyesini dengede tutacak besinler tüketilmeli ve ara öğünler mutlaka yapılmalıdır.
 
Mutluluğumuzu arttıracak beslenme programı
 
  • Kahvaltıda yumurta, peynir, kepekli ekmek
  • Öğle yemeğinde et ve et ürünleri
  • Akşam yemeğinde et tüketiminin yanı sıra kurubaklagil
  • Ara öğünlerde ise şeker seviyesinin dengede kalıp, düşmemesi için ceviz, fındık gibi çiğ kuruyemişler tüketebilirsiniz. 


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER