Milliyet Cadde 30.05.2011

Şeker kriziyle doğal yollarla mücadele edin

Tatlı krizleriyle baş edemiyorsanız, kan şekerini dengeleyen seçimlerle alternatif çözümler üretebilirsiniz. Çözüm önerilerini, beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak anlatıyor.

Şeker kriziyle baş edebilmek için neler yapmak gerektiğini beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak, Milliyet Cadde'deki köşesinde şöyle ele alıyor:

Şeker kriziyle doğal yollarla mücadele edin

Günlük 2-4 gram tarçın kullanımı, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabiliyor. Araştırmalarda tarçında bulunan ve suda çözünen bir bileşenin glukoz metabolizmasına yardımcı, kan şekerinin düzenlenmesinde etkili olduğu saptandı.

Kimyasal yapısı, ‘metilhidroksi kalkon polimeri (MHCP)’ olarak tanımlanan bu bileşen, insülinin hücrelere bağlanmasını sağlayan enzimi etkinleştirerek yağ hücrelerini insüline daha hassas hale dönüştürüyor.

60 kişinin üzerinde yapılan bir çalışmada 40 gün boyunca her gün tarçın verilen şeker hastalarının şeker düzeyinin, kontrol grubuna göre yüzde 20 oranında daha düşük olduğu tespit edildi. Tarçın tedavisi kesildikten sonra şekerde yükselme yaşandığı da ortaya çıktı. Bu olumlu etkiyi sürekli sağlamak için tarçının toz halinin, yiyecek ve içeceklere katılması iyi bir seçenek olarak görülüyor.

Tarçın, kilo vermek isteyenlerin şeker ihtiyacını kontrol etmek adına da iyi bir seçim. Tabii ki tarçının kilo vermeye doğrudan bir etkisinin olmadığı, sadece diyete zararsız ve keyif veren bir yardımcı olduğu unutulmamalı. Tarçından çay şeklinde faydalanmak da mümkün.

Yulaf ve betaglukan
Yulaf kepeğinde betaglukan isimli suda çözünebilen bir lif bulunuyor. Yulaf betaglukanının, insan sağlığına üç olumlu etkisi var: Kolesterolü ve şekeri düşürüyor, tokluk hissi veriyor.

Doğru miktarda alınan yüksek kaliteli betaglukan, midede ve bağırsakta safra asidini bağlayan, şeker emilimini geciktiren viskoz bir jel oluşturuyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin 1997 tarihli beyanına göre, “Suda çözünen lifler, doymuş yağ oranı ve kolesterolü düşük bir beslenmeye eklendiğinde, kalp damar hastalıkları riskini azaltabiliyor.” Bu etki, 3 gram ve her öğünde en az 0.75 gram betaglukan bulunduran ürünler için geçerli.

Kalite ve miktar, iki kritik nokta
Uygun kalite ve miktarda alınan yulaf betaglukanı jel yapının oluşumunda çok önemli. Çünkü jel yoksa etki de olmuyor. Yulaf betaglukanıyla tatlı ihtiyacınızı kontrol edebilirsiniz. İçine meyve parçaları, tarçın ve az yağlı süt ekleyebilir veya yulaf çerezi olarak ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Stevia rebaudiana

Bazı bitkiler doğal olarak şeker tadına sahip olmalarına rağmen kalori içermiyor, işte bunlardan biri de stevya rebaudina. Stevyanın yaprakları, güçlü tatlandırıcı özelliğinden dolayı Güney Amerika ve Paraguay’da yaşayan Guarani yerlileri tarafından yüzyıllardan beri kullanılıyor. ‘Tatlı yaprak’ olarak da bahsedilen bu bitki, şeker yerine kullanıldığında aynı tadı veriyor. Bu sayede günlük beslenmelerinde daha az kalori almak ve şeker miktarını dengelemek isteyenler için iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Stevya bitkisiyle hazırlanmış tatlandırıcılarla yapılan yiyecekler pişirilebiliyor veya fırınlanabiliyor. Bu sebeple yoğun ilgi görüyor. Her tatlandırıcının kendine özgü özellikleri ve tat profili var ama hiçbir tatlandırıcının tadı şekerle aynı değil. Şekerin tadına mümkün olduğu kadar yaklaşabilmek için biraz şeker, biraz tatlandırıcı kullanarak size en uygun tadı bulmaya çalışabilirsiniz. Böylece ‘tatlı bana yasak psikolojisi’yle mutsuz olmazsınız.

Su muhallebisi:
1 çay bardağı su, yarım çay bardağı süt, 1 tatlı kaşığı nişasta, 1 çay kaşığı stevya bitki özü, 1 çay kaşığı esmer şekeri bir tencerede karıştırın ve pişirin. Ufak kaplara dökerek servis edebilirsiniz. Üzerine arzu edilirse dövülmüş fındık ve tarçın ilave eklenebilir.

Tarçınla ne yapabilirsiniz?
  • Meyve salatalarına ekleyebilirsiniz,
  • Elma, ayva, muz yerken üzerine serpiştirebilirsiniz,
  • Bitki çaylarına çubuğu ilave edebilirsiniz.


Tarçınlı elmalı dondurma:
Elmayı rendeleyin, 4 tam cevizi içine ufak parçalar halinde ekleyin. 1 çay kaşığı tarçın, 1 top light dondurmayla tüketin.

Tarçınlı yoğurt
1 orta boy rendelenmiş armut, ufak parçalara bölünmüş 10 badem, vanilya, 1 çay kaşığı tarçın ve 200 gram light yoğurdu karıştırın. Buzlukta dondurma kıvamına gelene kadar bekletin.

Tarçınlı muzlu süt
200 mililitre light süt, 1 küçük boy muz, 1 çay kaşığı tarçını mikserden geçirin. Dilerseniz biraz stevya bitki özü veya balla tatlandırabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER