14.11.2023

Akciğer kanserinden korunmak mümkün mü?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar, 1-30 Kasım Akciğer Farkındalık Ayı kapsamında, akciğer kanserinden korunmanın yedi yolunun altını çizdi.

“Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 kişiden biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ancak çok önemli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, etkileri zamanla kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en iyi kanserden korunma yöntemi olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.” diyen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar, 1-30 Kasım Akciğer Farkındalık Ayı kapsamında, akciğer kanserinden korunmanın yedi yolunun altını çizdi.

Akciğer kanserinden korunmak mümkün mü?
 
1. Akciğer kanserinde sebep önemli
Nedeni önemli bir konu. Bunun için öncelikle akciğer kanserinin neye bağlı geliştiğine bakmalıyız. Akciğer kanserinin en önemli tetikleyicisi sigara ve tütün mamulleridir. Sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri gelişme riski 10 kattan fazladır.

2. Pasif sigara dumanından kaçının
Sigara içmeyenlerde en sık neden; pasif sigara dumanı maruziyeti ve radon gazıdır.

3. Pasif içiciler de risk altında
Tütün mamülleri hem içicileri hem de pasif olarak dumana maruz kalanları risk altına sokar.

4. Sigarasız yaşam öncelik olmalı
Çocukluk döneminden itibaren bireyleri sigara dumanından korumak, hiç başlamamasını sağlamak akciğer kanserinden korumaya yardımcı olacaktır.

5. Sigaranın etkisi dozu ile ilişkili
Sigaraya başlama yaşı ne kadar erken, içme süresi ne kadar uzun, miktarı ne kadar fazlaysa kanser gelişme riski o kadar yüksektir. Sigaranın etkisi dozu ile ilişkilidir. Günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 kişiden biri akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ancak çok önemli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, etkileri zamanla kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en iyi kanserden korunma yöntemi olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.

6. Ortamın havalandırılması önemli
Akciğer kanserine yol açan bir diğer madde ise radon gazıdır. Bazı bölgelerde doğal ortamdan, toprak ve kayalardan ortama salınıp, havalandırması iyi olmayan mekanlarda, madenlerde birikebilir. Özellikle zemin ve bodrum katlarda yer alan mekanlarda, zeminlerdeki çatlakların kontrolü ve kapatılması, ortamın düzenli olarak iyi havalandırılması içeride radon birikimini önleyerek riski azaltmaya yardımcı olur.

7. Düzenli muayene yaptırın
Akciğer kanserinde genetik yatkınlık söz konusudur. Aile bireylerinden birinde (anne, baba, kardeş) akciğer kanseri varsa risk artmıştır. Bu durumda ek olarak düzenli olarak göğüs hastalıkları muayenesi olmak gelişebilecek kanserin erken yakalanmasını ve tedavisini sağlayacaktır.

İLGİLİ HABERLERİMİZ:

​En sık görülen 5 kanser türü
Türkiye'de kadınlarda meme, tiroit ve bağırsak kanserleri; erkeklerde akciğer, prostat ve kolorektal kanserleri en sık görülen kanserler.

​Kanserli dokunun büyümesini yavaşlatan 11 besin!
Bazı besinlerin kanserli doku gelişmesini yavaşlattığını ve ilerlemesini önlediğini biliyor muydunuz? İşte bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış besinler!

Ses kısıklığına karşı Prof. Dr. Saraçoğlu'ndan doğal kür
Ses kısılmasına bitkisel olarak ne iyi gelir, diyenler için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, ses kısıklığına karşı bitkisel kür tarifi verdi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER