Pudra.com 20.04.2012

Astım hastaları için büyük tehlike: Çöl tozları!

Havadaki tozlar astım hastaları rüzgarlı havalarda daha fazla etkiliyor. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, çöl tozlarının astım üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Şiddetli rüzgarlarla son günlerde iyice hissedilen çöl tozları özellikle astım hastaları için büyük bir tehlike oluşturuyor. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, çöl tozu fırtınalarının her yıl 2.2 milyar metreküp toprağın atmosfere karışmasına neden olduğunu söyleyerek bu tozların astım hastalarının kriz sıklığını artırdığını vurguluyor. Deneysel çalışmalar çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini de gösteriyor.

Astım hastaları için büyük tehlike: Çöl tozları!

Çöl tozu fırtınaları her yıl 2.2 milyar metreküp toprağın atmosfere karışmasına neden oluyor. Sahra çöllerinden kalkan tozlar bütün dünyayı dolaşıp Atlantik’i aşıp Amerika’ya bile ulaşabiliyor. Her gram toprakta bir milyar bakteri olabileceği dikkate alınırsa, ne kadar bakterinin fırtınalarla yer değiştirdiği şaşırtıcı oluyor. Afrika’da bulunan mikropların Amerika Birleşik Devletleri’ne çöl fırtınaları ile "otostop" yaptığı görülmüş.


Çöl tozları astım hastalarının kriz sıklığını artırıyor

Çöl tozunda bulunan şekilsiz silica kristali kuartz, deneysel çalışmalarda farelerde iltihap yaratan maddelerin salınımına neden olmuştur. Bu tozlar akciğer sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaparken, astım hastalarının kriz sıklığını arttırmaktadır. Japonya’da yapılan bir çalışma, Çin ve Moğolistan çöllerinden gelen tozların olduğu günlerde çocuk astımlıların kriz geçirerek hastaneye kaldırılma olasılığının %88 daha fazla olduğunu göstermiştir. Çölde tozlara maruz kalarak yaşayan erişkinlerde veya işyeri ortamında kuartza maruz kalan kişilerde akciğer hastalığı oluştuğu saptanmıştır. Benzer durum kot kumlama işçilerinde de görülmektedir.

Çöl tozları baş ağrısına neden olabilir

Deneysel çalışmaların çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini gösterdiği söyleyen Prof.Dr. Elif Dağlı, "Dünyada çöl tozlarından etkilenen bölgelerde astımın fazla olduğu anlaşılmaktadır. Optik uzaktan hava mineral tozu ölçümleriyle (LIDAR) astım krizi artışı bağlantılı bulunmuştur. Kuartz tanecikleri ve toz içinde taşınan mikroplar akciğerde iltihaplanma yapabilmektedir. Ayrıca deneysel çalışmalar çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini göstermiştir." diyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER