Pudra.com 17.03.2011

Diş beyazlatma ve diş taşı temizliği yöntemleri

Diş beyazlatma hangi yollarla yapılır? Dişler bembeyaz olur mu? Diş taşı nasıl temizlenir? Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş beyazlatma yollarını ve diş taşı temizliği konusunu anlatıyor.

Sağlıklı ve çekici bir gülümseyişin anahtarı olan ağız ve diş bakımı için bahar ayları en uygun dönem. Bu dinamik mevsime bembeyaz dişlerle girmek isteyenler için diş beyazlatma ve diş taşı temizliği konusunda tüm merak edilenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor…

Diş beyazlatma ve diş taşı temizliği yöntemleri

Dişlerin doğal renginin daha beyaz ve ışıltılı olmasını sağlayan ‘’Bleaching’’ yani diş beyazlatma; travma, yaşlılık veya çeşitli ilaçların kullanımına bağlı renklenmeleri ortadan kaldırıp daha beyaz dişler elde edilmesini sağlayan bir metot. Diş taşı temizliği ise kişinin diş fırçasıyla temizleyemediği yerlere ulaşılmasıyla lekelerin temizlenmesi ve diş eti hastalıklarının önlenmesidir.

Diş taşı temizliği ve diş beyazlatma yöntemini Kışlaoğlu Estetik Merkezi’nden Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor.

Beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanıyor;

* Ofis Power Bleaching
Klinikte hekim eşliğinde 1 saat içinde gerçekleştirilen Power Bleaching beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 6–8 ton açan en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.

* Home Bleaching
Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5–7 günde istenen beyazlama sağlanır. Ağızlığın günde 4–8 saat takılması gerekir.

Bleaching işleminde dişetlerini dikkatli bir şekilde korumak gerekir. Kullanılan ilacın yoğunluğu ve kullanım sürelerinin doğru ayarlanması da çok önemlidir.

Dişlerin beyazlaması öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonlu dişler kolaylıkla 6–8 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zordur. Beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

Power Bleaching sistemi tamamen ağrısızdır. Hastaların %10'undan azında uygulama sonrası hafif bir sızlama veya hassasiyet hissedilir ancak bu da daha çok dişlerinde aşınma ve çatlak olan kişilerde görülür.

İşlem sonrası dişler yaklaşık 2–3 yıl beyazlığını korur. Aşırı sigara tüketimi, aşırı çay, kahve, kola gibi renkli gıda alışkanlıkları bu süreyi etkiler.

Diş beyazlatmanın maliyeti

Ağız ve diş sağlığına özen gösterenler için lazerle diş beyazlatmanın maliyeti 1000 TL, ev tipi beyazlatmanın maliyeti ise 650 TL civarında.

Diş taşı temizliğini ihmal etmeyin!
Dişlere yapışan plakların birikmesiyle meydana gelen diş taşları zamanla ağız-diş sağlığını olumsuz etkileyerek çeşitli hastalıklara neden olabilir. ‘Kalkülüs’ olarak adlandırılan diş taşları, tükürükteki mineraller ve dişlerde oluşan bakteri plaklarıyla meydana gelir. Düzenli olarak temizlenmeyen diş taşları kötü bir görünümün yanı sıra diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına da neden olur.

Özellikle, diş eti çizgisinin altında oluştuğunda büyük problemlere neden olan taşların temizliğinde 2 yöntem kullanılır. İlk yöntem diş minesine zarar vermeyen gratuar ve küret gibi aletlerle taşların dişten kazınması. Diş etlerinde kanamaya neden olabilecek bu yöntemin mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Diğer bir yöntem de titreşimli bir cihazla taşların temizlenmesidir.

Diş taşı temizliğinin maliyeti

Diş taşını önlemenin en kolay yolunun dişleri düzenli olarak günde 2 defa fırçalamak ve fırçanın ulaşamadığı yerler için diş ipi kullanmaktır. Dişlerde oluşan lekelerin temizlendiği ve diş eti hastalıklarının önlendiği diş taşı temizliğinin maliyeti ise 250 TL civarındadır…


Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER