24.09.2019

Grip ve soğuk algınlığında iyileşmeyi hızlandıran 6 öneri

Sonbahar ve kış ayları başladığında grip ve soğuk algınlığı şikayetleri de artıyor. Doç. Dr. Elif Hakko, iyileşme sürecini hızlandıran 6 öneride bulundu.

İZLE: GRİBE İYİ GELEN ÇORBALAR👇 
Gribin seyrinin tahmin edilemeyen bir hastalık olduğunu ve ciddiyetinin yıldan yıla değişiklik gösterebildiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Grip virüsü 7 güne kadar bulaşıcı olabiliyor. Gripten korunmak için kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durulmalı, sık sık el yıkanmalı ve kronik hastalığı olanlar ve 6 yaşından büyük çocuklar mutlaka grip aşısı yaptırmalı” açıklamasını yaptı ve grip tedavisinde iyileşme sürecini hızlandıracak 6 öneride bulundu. İşte grip ve soğuk algınlığı şikayeti olanların daha kolay ayağa kalkmasını sağlayacak 6 öneri:

Grip ve soğuk algınlığında iyileşmeyi hızlandıran 6 öneri

1. Tedavinizi aksatmayın
Bilinçsiz ilaç kullanımı
Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olabilir. Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir. Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalı.

2. İstirahat edin
 
Dinlenin

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durulmalı, mutlaka birkaç gün istirahat edilmeli. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden oluyor. İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

3. Yeterli süre boyunca uyuyun
 
Uyuyun


Uyku düzeni vücut sıhhati için en önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirir.

4. Sıvı tüketiminizi azaltmayın
 
Ihlamur

Bol su için. Özellikle ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen gibi içeriklere sahip karışık bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

5. İyi beslenin
 
Tavuk suyuna çorba

Özellikle tavuk suyu çorbasının soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tavuk suyuna çorba nasıl yapılır, öğrenmek için videomuzu izleyin: Tavuk Suyu Çorbası Tarifi

Sağlıklı beslenmek, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle bu dönemde özellikle yağlı ve çok şekerli besinlerden uzak durmalı, kızartma gibi sindirim sistemini yoracak besinleri tüketmemelisiniz. 

6. Bağışıklık sistemini güçlendirin
 
Güçlü bağışıklık

Stresten uzak durmak, düzenli uyku, yeterli süre dinlenme ve sigaradan uzak durarak bağışıklık sisteminizi daha güçlü tutarsanız, grip ve soğuk algınlığını daha kolay atlatmanız mümkün olur.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER