Pudra.com 21.11.2013

Griple nezle arasındaki fark

Çoğu kişi nezle ve gribi aynı hastalık zanneder. Oysa benzer belirtiler gösterseler de farklı hastalıklardır bunlar. Dr. Arzu Yalçın, nezle ve grip arasındaki farkları anlatıyor.

Kışa girmeye az bir süre kalmışken grip ve soğuk algınlığı vakalarında artış meydan geldiği bir gerçek.

Griple nezle arasındaki fark

Çoğumuz için grip ve soğuk algınlığı aynı hastalıktır. Oysa ikisi benzer belirtiler gösterseler de farklı hastalıklardır.

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Arzu Yalçın grip ve soğuk algınlığının farklarını şöyle anlatıyor:


Nezlenin belirtileri


"Soğuk algınlığı, diğer adıyla nezle, genellikle kış aylarında görülür. Birden fazla virüs bu hastalığa neden olabilir. 2-5 günlük kuluçka dönemi sonrası, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, yutak bölgesinde rahatsızlık hissi, öksürük, kırgınlık ve hafif baş ağrısıyla kendini gösterir. Tablo genellikle bir hafta sürer. Genellikle ateşsiz seyreder. Titreme, boğaz ağrısı, boyunda büyümüş lenf nodu genellikle gözlenmez. Hastalık süresi 14 günü geçiyorsa ikincil bakteriyel enfeksiyonlar düşünülmelidir.

Gribin belirtileri


Grip ise bir başka virüs olan İnfluenza'nın neden olduğu bir enfeksiyondur. Oldukça değişik alt grupları olabilen bir virüstür. En önemli özelliği 39 - 40 dereceleri bulabilen ateşe sebep olabilmesidir. En yaygın belirtisi eklem ve kas ağrılarıdır. Ateş inatçıdır, eşlik eden şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda rahatsızlık hissi, baş ağrısı; hatta ishal, bulantı, kusma gibi mide - bağırsak belirtileriyle de kendini gösterebilir. Soğuk algınlığına göre çok daha ciddi bir enfeksiyondur. Pandemik, yani dünya çapında salgınlar yapabilir. Geçmişte bu salgınlarda ciddi ölümler görüldü.

Kimler grip aşısı yaptırmalı?


Özellikle yaşlı, bakıma muhtaç, diyabetik, KOAH, astım, kronik kalp hastalığı gibi hastalıkları olanların, toplu yerlerde yaşayanların, sağlık ekibi gibi riskleri olanların aşılanması gerekir. Ek hastalıkları olan kişilerde pnömoni, yani zatüree, çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit gibi ikincil bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER