Pudra.com 17.07.2012

Güneş alerjisine dikkat!

Yazın kızarıklık, şişme ve kaşıntıyla oluşan güneş alerjisi artıyor. Güneş yanığı ve güneş alerjisinin sıkça karıştırıldığını belirten uzmanlar, çok az güneşe maruz kalmanın bile alerjiyi tetikleyecebileceğini belirtiyor.

Güneş alerjisinin bir tür kurdeşen (ürtiker) döküntüsü şeklinde oluştuğunu söyleyen Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, ciltte kızarıklık, şişme ve kaşıntının ön planda olduğu, çok ağır durumlarda ise içi su toplamış lezyonlar görülebildiğini belirtiyor. Alerjik hastaların çok az güneşe maruz kalmalarında bile bu belirtiler oluşabiliyor. Güneş alerjisi genellikle, vücudun yüz ve kol dışındaki kışın güneş görmeyen bölgelerinde gelişiyor. Şişme, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler dakikalar içerisinde oluşabiliyor.

Güneş alerjisine dikkat!

Güneş alerjisi, güneş yanığı ile karıştırılıyor
Güneş alerjisi ve güneş yanığının genellikle karıştırıldığına değinen Prof. Dr. Tabak güneş yanığında acıma ve yanmanın ön planda olduğu kızarıklığın, güneş alerjisinde ise şişmeyle birlikte, ciltten kabarık kızarıklığın oluştuğuna dikkat çekiyor. Güneş yanığı daha uzun sürede iyileşme gösterirken, güneş alerjisi güneşten uzaklaştıktan 24 saat sonra geçebiliyor. Bu alerjinin, güneş ışığı ile şekil değiştiren cilt proteinlerine karşı bedenin verdiği bir tepki olduğu düşünülüyor. Nadir de olsa çok ağır vakalarda anafilaksi denilen tüm vücudu etkileyen döküntü, şişme ve tansiyon düşüklüğünün gözlendiği hayatı tehdit edici durum gelişebiliyor.

Güneş alerjisinin tanı ve tedavisi
Güneş alerjisi testi, değişik dalga boyundaki ultraviole ışığına cildin verdiği tepkiyle ya da doğal güneş ışığı kullanılarak alerji uzmanları ve dermatologlarca yapılıyor. Tedavide, ağızdan alınan alerji ilaçları ve haricen sürülen kortizonlu kremler, çok ağır vakalarda ağızdan alınan kortizon tabletleri kullanılıyor. Uzun süreli tedavi ise cildin kısa sürelerle ancak defalarca güneşe maruz kalması sağlanarak duyarsızlaştırılması şeklinde gelişiyor. Alerjisi olmayan kişilerin öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları, çıktıkları takdirde güneşten korunmaya yönelik en uygun kıyafetleri tercih etmeleri gerekiyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER