Pudra.com 25.07.2013

Güneş, parfüm ve krem alerjisini şiddetlendiriyor

Yaz güneşinde parfüm, krem, kolonya ve diğer kozmetiklerin kullanımı ciltte alerjik reaksiyona yol açabiliyor. Peki hangi cilt tipleri alerjiye daha yatkın? Yanıtı Pudra.com'da.

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisiyle kimyasal maddeler, ağızdan alınan birtakım ilaçlar, kolonya ve parfüm kullanımı, kozmetikler hatta cilde değen bazı bitkiler bile alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Örneğin, incir ağacının yaprağıyla temas edip güneşe çıkınca alerjik reaksiyon ve lekelenmeler ortaya çıkabiliyor. Aynı şekilde hormon ilaçları da ciltte lekelenme yapıyor.

Güneş, parfüm ve krem alerjisini şiddetlendiriyor

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, yazın sık görülen alerjik durumları ve tedavileri hakkında şu bilgileri veriyor:

Yazın sık görülen alerjiler

 • Sıcakların etkisiyle oluşan aşırı terleme, ter bezleri henüz gelişmemiş çocuklarda isilik gelişimine neden olabiliyor. Erişkinlerde daha çok kasık gibi kıvrım bölgelerinde ve çok terleyen alanlarda isilik olabiliyor.
 • Yazın en çok da mantar enfeksiyonlarında artış görüyoruz. Çünkü mantar nemli ortamda gelişiyor.
 • Aşırı ve korunmasız güneşe maruz kalanlarda birinci ve ikinci derece güneş yanıkları oluşuyor. Bunun sonucunda leke de kalabiliyor. Bu arada böcek sokmalarına ve dolayısıyla alerjisine de sıklıkla rastlıyoruz.


Hangi cilt tipleri alerjik sorunlara daha yatkındır?

Açık tenli, renkli gözlüler güneşe karşı hassastırlar, kolayca güneş yanığı geçirebilirler. Bu kişilerin güneşten korunmaya özen göstermeleri gerekir. Deniz kenarında şapka, gözlük takmaları, tişört giymeleri, üç saat aralıklarla güneş koruyucularını tazelemeleri önerilir. Bunun yanı sıra birtakım maddelere karşı alerjik olabilir, bunlar da testlerle araştırılır. Bazı cilt hastalıkları (örneğin, Lupus gibi) güneşe hassasiyet doğurur, bu tür hastalıklar güneşte alevlenir. Ayrıca bazı kişilerde de güneş alerjileri vardır. Bu gruptaki kişilerin yaz aylarında çok dikkatli olmaları gerekir.

Cildinde kronik rahatsızlıkları olan kişiler yaz aylarında nelere dikkat etmelidir?

 • Sedef hastalarında güneş faydalıdır ama ılımlı güneş ışığı olmak kaydıyla öneriliyor.
 • Sistemik ya da Diskoid Lupus hastaları kesinlikle güneş ışını alamaz.
 • Çok sayıda benleri olanlar ya da displastik nevüs dediğimiz riskli beni olanlar kesinlikle korunmalıdır.
 • Gebelikte de aşırı güneş ışını önerilmiyor.
 • Çilli ya da lekeli cildi olanların güneşe çıkması sakıncalı oluyor.
 • Güneş alerjisi olanların korunmasında fayda var.
 • Daha önceleri cilt kanseri geçirenler güneşten kesinlikle uzak durmalı.
 • Ailesinde Malign Melanom olanlar da riskleri düşünerek güneşten korunmaya çok dikkat etmeli.
 • Sarışın, renkli gözlü olanlar güneşin zararlarından mutlaka korunmalı.


Cilt alerjilerinin tedavisinde neler yapılıyor?

Öncelikle kanıtlanmış alerjenlerden sakınmak önemlidir. Cilt alerjilerinin tedavisinde kortizonlu krem-losyonlar, ağız yoluyla alerji hapları (antihistaminikler), ileri durumlarda sistemik kortizonlar kullanılıyor. Nemlendiriciler de yardımcı tedavide rol alıyor.

Parfüm kullanmak, güneş ürünleri, vücut losyonları ve vücut spreyleri de alerjiyi artırır mı?

Kişinin kullanılan krem, losyon, parfüm içeriğindeki herhangi bir maddeye alerjisi varsa güneşle ya da güneşsiz alerji gelişebiliyor. Fakat güneş damarlarda genişleme yaptığı için mevcut alerjenin etkisi daha şiddetli oluyor.

Her gün liflenmek, vücudu ovarak yıkamak doğru mudur?

Hafif masaj yaparak liflenmek en doğru yaklaşımdır. Terlemenin rahat olabilmesi, gözeneklerin açılması ve kan dolaşımının hızlandırılması sağlandığı için yapılmalıdır. Fakat sert keselenme cildi tahriş ediyor, kızarıklık ve ciltte soyulmalara neden olur, bu nedenle sert keselenme doğru değildir. Her gün sabunlanarak liflenmek cildi kurutuyor, çünkü cildin kendine ait doğal bir salgısı vardır, aşırı temizlik de zarar verebiliyor. Banyo sonrası cilde uygun bir nemlendirme yapılmalıdır.

Sıcak suyla mı, ılık suyla mı, soğuk suyla mı duş alınmalıdır?

Suyun sıcaklığı vücudun dayanabileceği bir ısı derecesinde olmalıdır, çok sıcak-soğuk suyla yıkanılması uygun değildir.

Güneş ürünleri de alerji yapar mı? Ne sıklıkta kullanılmalıdır?

Güneş ürünleri içeriğindeki herhangi bir ürüne kişinin duyarlılığı varsa alerji yapabilir. Bu alerji tamamen kişiseldir. Güneş ürünlerini yaz-kış açık bölgelerimize güneşe çıkmadan 20 dakika önce, bir tabaka şeklinde, her yere eşit olarak sürmeli, 3-4 saat aralıklarla yenilemeliyiz. Bununla da yetinmemeli şapka, gözlük takmalı, üzerimize açık renkte kıyafet giyerek korunmalıyız. Bu arada güneşin oksidatif stresinden korunmak için bol sebze-meyve tüketmeliyiz, sıvı alınımını artırmalıyız. Beta karotenin de güneş koruma özelliği vardır, sigara içmeyenler tabletlerinden kullanabilir. Ayrıca havuç, kayısı, bal kabağı, kavun, yumurtanın sarısında da beta karoten bol miktarda bulunuyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER