Pudra.com 01.07.2015

Oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer?

Oruçluyken diş ağrısı çekmek dayanılmaz olabiliyor. İlaç kullanamayacağınız için doğal yöntemleri kullanmaktan başka çareniz kalmıyor. Diş Hekimi Recep Eşkar oruçluyken ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri anlattı.

Diş ağrıları; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinin neden olduğu ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Hospitadent Diş Hastanesi'nden Diş Hekimi Recep Eşkar, "Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi uygulanmalı. Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek için kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değil. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalı. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözümleri deneyebilirsiniz. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir" diyor. Diş Hekimi Recep Eşkar oruçluyken diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri sıraladı.

Oruçluyken diş ağrısı nasıl geçer?

Oruçluyken diş ağrısını hafifletmek için ne yapılabilir?


1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipiyle temizlenmesi ve fırçalanması ağrıyı azaltabilir.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerinde dezenfektan etkisi yapar.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmeli. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahip. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da bulunur. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması da geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER