Pudra.com 28.03.2014

Pankreas kanseri hastalarına beslenme önerileri

Pankreas kanseri, en kötü tümörlerin başında geliyor. Önlem almak, erken teşhis için tetkik yaptırmak çok önemli. Prof. Dr Erkan Topuz, pankreas kanseri hastalarının dikkat etmesi gerekenleri açıklıyor.

ABD’de 60 bin kişinin pankreas kanserine yakalandığı, bu hastaların yaklaşık 45 ila 50 bininin kaybedildiği biliniyor. Avrupa’daki ölüm sayısı ise 50 bin civarında.

Pankreas kanseri hastalarına beslenme önerileri

En kötü tümörlerin başında gelen pankreas kanseriyle ilgili bilinmesi ve pankreas kanserine karşı dikkat edilmesi gerekenleri Emsey Hospital Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz anlatıyor...

"Çevresel faktörlerin toksitesi, DNA kırılmalarına sebep olarak kanserin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Başlıca kanser sebepleri


 • İnorganik beslenme özellikle çeşitli içecekler,
 • Pankreas iltihabı,
 • Şeker hastalığı,
 • Bazı mide hastalıkları,
 • Mide ameliyatları,
 • Nitrik ihtiva eden sucuk, sosis, özellikle salam,
 • Konserveler,
 • Raf ömrü çok uzun bütün maddeler,
 • Fitelat (Pek çok plastiğin yumuşamasında kullanılır. Kadın kremlerinde, yapıştırıcılarda, çocukların kullandığı oyuncak vb. birçok maddenin içinde bulunur.),
 • Dengesiz beslenmek,
 • Aşırı kırmızı et tüketmek,
 • Aşırı sigara tüketmek,
 • Yeşil, koyu yeşil ve kırmızı gıdalardan uzak durmak,
 • Dengesiz ve bilinçsiz olarak radyasyona tabi olmak,
 • Toksik olan su tüketmek,
 • Mısır şurubu ihtiva eden pek çok sıvı içecek ve konserveler vasıtasıyla, vücuttaki yağ oranını artırarak, obez hale gelerek karsinoma (kanser) zemin hazırlamak,
 • Spor yapmamak.


Pankreas kanseri neden geç evrede ortaya çıkar?


Pankreas kanserinin geç evrede meydana çıkmasının nedeni, hastanın bazı müphem şikayetleri saklaması ve doktorun gereken tetkikleri zamanında yapmamasıdır. Pankreas kanser hastalarında en sık görülen semptomlar arasında karın ağrısı, sarılık, iştah ve bel ağrısı yer alır. Hastalar genellikle geç başvururlar. 1/3’ü karında kitle ya da karaciğer metastazıyla karşımıza gelir. Bazen de paraneoplastik dediğimiz, örneğin cilt lezyonları, derin vertrombozleri, damarda tıkanmalar görülür. Ani bir diyabetin ortaya çıkması düşündürücü olabilir.


Pankreas kanserinin teşhisi nasıl konulur?


Hastalığın teşhisinde bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, gerekirse Pet çekilmelidir. En önemlisi, ince iğne aspirasyon biyopsisidir. Trucat biyopsisi de tercih edilebilir. Ultrasonografi, 2 santime kadar olan tümörleri gösteren en ucuz yöntemdir ve karaciğer metastazında safra yolu genişliğini ortaya çıkarır. Kontraslı Bilgisayarlı Tomografi, bütün batını ve şüpheli lenf nodlarını göstermede ultrasonografiden daha iyidir. 1 cm ve daha küçük lezyonları gösterebilir. Endoskopik Retrograt Kolonjiyo Pankrearografi (ERCP) ile karsinomlar daha net tespit edilebilir. Endoskopik Ultrasonografi kullanılabilir. Bunlarla gösterilemezse, Laparoskopi ile tetkik şarttır.


Pankreas kanserinin tedavisi nasıl yapılır?


Klinik olarak pankreas tedavisi üç ayrı gruba ayrılır. Lokalize evrede tümör etrafa dağılmamışsa sağ kalım 19 aya, opere olmayan lokal ileri olgularda 10 aya, metastatik evrede 3 aya iner. Tümörün durumunu çok doğru değerlendirmek gerekir. Eğer tümör küçükse, sağ kalım tam olarak tümör çıkartılırsa %15’e kadar çıkabilir. Yine neoadjuvan dediğimiz ileri vakalarda, kemoterapi yapılarak tümör küçültülüp, cerrahi, nadir de olsa yapılabilir. Uzun yaşayan hastalar üzerinde pek çok çalışma yapıldı.


Evre 2 ya da 3 dahi olsa, zaman zaman kemoterapi ve radyoterapinin beraber kullanılması veya ayrı ayrı kullanılmasıyla hastalığın süresi uzatılabilir. Örneğin, karaciğer metastatik lezyonlarda evre 1-2 veya 3 ise lezyon cerrahi olarak çıkartıldığı gibi cyberknife adlı ileri teknoloji radyoterapiyle de bu lezyonlar yok edilebilir. Sarılıkla gelen hastalarda stent konularak safra yolları tıkalıysa, safra kanalları açılıp hastaya kemoterapi şansı verilebilir. Gencitabin, cisplatin, eloxatin, xelode bazı tip tümörlerde erlotinip ve son bir çalışmada abraxone tgemcitabin 859 olduğunda, yaşam süresinin 1 yıl içerisinde %57 uzadığı görüldü.

Hastaların; ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, CA 19-9, CEA tümör marker’ları sıkı takip edilmeli ve karaciğer testleri ile kandaki bilirubin çok sıkı kontrol altında tutulmalıdır. Bu hastalarda en önemli olay kilo kaybıdır. Pankreas enzimi de çok iyi düşünülmeli ve takviye edilmelidir. Bu hastaların sık ve küçük öğünlerle beslenmesi, diyabeti yoksa bile sıkı takibi şarttır.

Pankreas kanseri hastaları nasıl beslenmeli?


Pankreas kanseri hastalarının, proteinden zengin beslenmeleri gerekir. Balık, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, köy yumurtası, yoğurt, baklagillerden (özellikle bu devrede bol miktarda barbunya, mercimek vb.) tüketmelidirler. Yağ olarak, zeytinyağı tercih edilmelidir. Çiçek balı, kara üzüm pekmezi hastaya takviye bakımından önemlidir. Milk thistle, karahindibağ kullanılmalı; havuç, portakal suyu içilmeli ancak meyve suları hemen değil, uzun sürede tüketilmelidir (1 bardak 15 - 20 dakika sürede içilmelidir). Semizotu, enginar, kereviz, yer elması gibi gıdalar yenilmelidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar pankreas kanserine karşı, oldukça başarılı sonuçlar verdi."Dr. Erkan Topuz'dan pankreas kanseri hastalarına öneriler


Çalışma 1: Kuşkonmaz, kereviz ve maydonoz suyunun hayvanlarda tümörü küçülttüğü, hatta yok ettiği görüldü. Hastaların kuşkonmaz yemesi özellikle tavsiye edilir.

Çalışma 2: Son yapılan hayvan deneylerinde, konsantre kereviz suyunun tümör üzerinde etkili olduğu saptandı.

Çalışma 3: Günde 1 tatlı kaşığı zerdeçal, çökelek, keçi peyniri yoğurdu yenmesi önemlidir. Ayrıca, zencefilin insanda pankreas kanserlerini inhibe ettiği, radyoterapi ve kemoterapide dirençli olanlarda p53 üzerinden faydalı olduğu bildirildi.

Çalışma 4: 80 bin kişi üzerinde yapılmış bir çalışma, günde 2 kere şeker alımının %70 oranda pankreas kanseri riskini artırdığını gösterdi.

Çalışma 5: Başka bir çalışmada, soya yağının pankreas hücre kültürlerinde tümörü küçülttüğü vurgulandı.

Çalışma 6:
2009 yılında yapılan bir çalışmada, K3 vitamininin pankreas üzerinde etkili olduğu gösterildi.

Çalışma 7: Zayıf olan hastalarda Omega 3 takviyesi (günde 2 gr), haftada 2 kere 1.4 - 1.6 betaglukan ihtiva eden mantar yemeklerinin verilmesi önerilir. Hasta bunları alamıyorsa, maitake mushroom ve coriolous versicolor takviyesi sağlanmalıdır.

Çalışma 8: Yer fıstığı ve cevizin destek tedavi olarak faydası vardır. Pankreas az enzim salgıladığından dolayı ananas, avakado, papaya, hatta günde 1 bardak ananas suyu içilmesi, günde organik 5 elmanın suyunun verilmesi tavsiye edilir.

Hastayı uzun yaşatmak ya da kurtarmak için neler yapılabilir?


"Pankreas kanserinde beslenme ve yaşam şartları önemlidir. Hastayı uzun yaşatmak veya kurtarmak istiyorsak, hastayı sıkı kontrol altında tutmalıyız. En ufak nükste cerrahi, radyoterapi veya kemoterapatik ajan verilerek hastanın genel durumunu veya kilo kaybını durdurmak amaçlanmalıdır. Yaşam kalitesini muhafaza edip, yaşam süresini uzatmak bu şekilde mümkün olabilir.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER