Pudra.com 25.04.2011

Saç dökülmelerinizin nedeni dişinizdeki çürükler olabilir

Cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları ya da saçkıran yaşamanızın sebebi dişinizdeki çürükler olabilir. Diş çürüklerinin nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler Pudra.com'da...

Geçmeyen cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları yaşıyorsunuz ve tüm çabalarınıza rağmen bir çözüm bulamıyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlarınız “ne de olsa ağrısı geçti dişçiye gitmeme gerek yok” dediğiniz diş çürüklerinizden kaynaklanıyor olabilir.

Saç dökülmelerinizin nedeni dişinizdeki çürükler olabilir

Diş çürüklerinden kurtulmak için mutlaka diş hekiminizi ziyaret edip, diş hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz. Memorial Ataşehir Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Dt. Mert Topçubaşı diş çürüklerinin yol açabileceği sorunlar hakkında şu bilgileri veriyor:

Geçmeyen cilt sorunlarınız da diş kaynaklı olabilir
Kronik idiopatik ürtiker (kurdeşen) ile diş çürükleri arasında ilişki olduğunu belirten bilimsel çalışmalar bulunuyor. Dişlerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akıntılı yaralar şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumda ayrıcı tanı önem kazanıyor.

Kronik cilt sorunları yaşayan kişilerin, radyolojik olarak diş muayenelerini yaptırıp ağızlarındaki kronik enfeksiyonları tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazı cilt sorunları çözülemeyebilir. Diş muayenelerinin bir başka faydası da çeşitli cilt lezyonlarının teşhisine yardımcı olmasıdır. “Liken planus” gibi deriyi ve ağız içini etkileyen deri hastalıkları ağız muayenesi esnasında tespit edilebilir.

Saçkıran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir
Birden ortaya çıkan saçkıran ve saç dökülmelerinizin sebebi dişinizdeki çürüğün, dolayısıyla enfeksiyonların saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilir. Diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizması, kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki eder ve saç dökülmesine sebep olur. Bu sebeple diş çürüklerinin tedavisi ve dolayısıyla saç dökülmelerini önlemek için diş hekimine muayene olmak şarttır.

Diş çürüğü kimi zaman gizlice oluşur
Önlenebilir bir hastalık olan diş çürüğü deneyimini yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilir. Daha sonra bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına sebep olur. Bu durumda diş hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklaroluşur. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanır.

Diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğunu söyleyebiliriz. Diş çürükleri; bakteri plağı (diş plağı), karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vb), bünyesel etkenler (dişin yapısı. tükürüğün bileşimi vb) sebebiyle oluşabilir. Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar. Çürük ve oyulmuş bir dişin tanısı doktor tarafından hemen konulabilir. Fakat kimi zaman çürüğün gizli olması sebebiyle diş hekimi diş röntgeni isteyerek teşhis koyabilir.

Bir süre sonra diş ağrısı kronikleşir
Ağrı, diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirtidir. Ağrılar; soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalar tüketmekten kaynaklanabilir. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrı da geçer. Fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlar. Bunun için “ne de olsa ağrı geçti” deyip diş sağlığınızı kesinlikle ihmal etmeyin.

Çürüklerden kurtulmak için tedavi şart
Öncelikle diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmeyeceğini ve çürüyen dişin kendi kendine eski sağlıklı haline dönüşeceğini beklememek gerekir. Çürük tedavi edilmezse farklı sorunlar ortaya çıkarabilir. Diş özüne kadar ilerlememiş çürükler önce temizlenir, sonra temizlenen çürük boşlukları şekillendirilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER